Muhammet Balta ve Borsa seçimleri!

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav’ın, seçimi kaybetmesinin yankıları devam ediyor. Dün Mehmet Cirav’ın, seçimi nasıl kaybettiği konusunda kısa bir araştırma yaptık ve karşımıza AK Parti milletvekili Muhammet Balta ile il yöneticisi Uğur Aydın çıktı. Seçimi kaybeden gruptan bir isim, ‘Muhammet Balta ve Uğur Aydın, Çaykur ile Fiskobirlik’e baskı yaptılar. Çaykur ve Fiskobirliğin 18 oyu vardı. Tüm oylar Balta’nın talimatıyla Eyyüp Ergan’ın listesine gitti. Bir de Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün çaycıları etkiledi’ dedi.

baltanin-baltasi-(2).jpg
Muhammet Balta’nın ve Uğur Aydın’ın gerçekten Fiskobirlik ve Çaykur’un üyelerine talimat verip vermediklerini bilmiyoruz. İddia; verdikleri şeklinde.
Mehmet Cirav, Refah Partisinden gelen ve de AK Parti’nin Trabzon’daki önemli isimlerinden biri.  Cirav’ı deviren ekip de AK Partili…

baltanin-baltasi-(1).jpg
Mehmet Cirav’ı aradık. Değerlendirme yapmasını istedik. Cirav, ‘Ben 20 yıl görev yaptım. Seçilen arkadaşları kutluyorum. İnşallah onlar da 20 yıl görev yapar. Bu işte Sebahattin Arslantürk’ün hiçbir dahli yoktur. Beni AK Partililer değil, AKP’liler devirdi. Bu işin arkası da var’  demekle yetindi.
Cirav’a, ‘Seçimlere Muhammet Balta müdahil olmuş, diyorlar’ dedik.
Cirav, ‘Bu konuda yorum yapmak istemiyorum’ dedi.
Trabzon Ticaret Borsası’nda Çaykur ve Fiskobirlik ile çaycıların oyları, ikiye bölünmüş fındıkçılar için belirleyici. Bu iki kurum da siyasetin kontrolünde. Gerçi, Mehmet Cirav da AK Partili… Demek ki, AK Parti içerisinde de hesaplaşma var. Birde fındıkçılar arasında bir hesaplaşmanın olduğu gerçeği de var.
Mehmet Cirav, bu işin arkası var, derken ne kastetti, bilemiyoruz. Acaba diyoruz, işin arkasında Muhammet Balta’nın hamlesi dışında, merkezi Giresun’da olan Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliğinin Trabzonlu üyelerinin bir kısmının, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğine üye olmaları var mıdır?  

KTÜ Rektörlüğünün anlamsız soruşturması!

KTÜ rektörlüğü, 8 Marta Dünya kadınlar günü ve çocuk istismarına tepkiye katıldıkları gerekçesiyle tam 23 kadın öğrenciye soruşturma açmış. Rektörlüğün gerekçesi de, izinsiz gösteri imiş! Barışçıl ve çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen Dünya kadınlar günü kutlaması ve de çocuk istismarına dikkat çekmenin, izni mizni, soruşturması olur mu? KTÜ Rektörü Prof.Dr. Süleyman Baykal’ın, bu anlamsız soruşturmayı çöpe atmasını bekliyoruz.

Fındığa karşı
mülk takası!
Fiskobirlik yönetim kurulu başkanı Lütfi Bayraktar, kurumun Giresun’daki çok değerli arazisini fındık karşılığında Toprak Mahsulleri Ofisi ile takas edebileceğini söylemiş. Fiskobirlik, çökmüş bitmiş bir kurum. Üreticiden fındık aldığı da yok. Hükümetin yapacağı iş, bu kurumu lağvetmek ve mülkünü de hazineye irat kaydetmektir. Yönetim kurulu başkanı ve yöneticilerin yaptığı iş, söylenenlere göre maaş almakmış! Fiskobirlik, TMO’dan aldığı fındığı ne yapacak? İçte veya dışta birilerine satacak. Para da Fiskobirliği yönetenlerde kalacak! TMO satma işini yapamıyor mu? Bal gibi yapar. AKP Giresun milletvekilleri özellikle bakan Nurettin Canikli, Fiskobirliğin mülkünü vakit geçirmeden almalı. Yoksa Fiskobirlik yönetimi o mülkü de yakından halleder!

Şehre nefes aldıracakmış!

şehre-nefes.jpg

23. 7 km uzunluğundaki, Trabzon Kanuni Bulvarı’nın Akyazı Beşirli’de ki 2.6 km.lik kısmı tamamlandı. Gazetelerdeki haberlere bakılırsa, 2.6 km lik bu yol şehir trafiğini rahatlatacakmış. Ulaşıma açılan yol, Akyazı tünel içindeki ikinci tünel girişi ile 1 Nolu Beşirli mahallesinin güneyine kadar yapılmış. Akyazı tünelinde bu yola giren araçlar, 1 Nolu Beşirli’den tekrar sahile veya tanjant yoluna inmek zorunda. Çünkü yolun devamı yok. Dolayısıyla, ulaşıma açılan yol, şehir trafiğine nefes aldırmayacağı gibi sürücülerin daha fazla yakıt kullanmasına ve zaman geçirmesine neden olacak. Kanuni Yolu, ne zaman Erdoğdu ve Bahçecik’e ulaşırsa o zaman kısmı bir rahatlık sağlayabilir.

Ortahisar’dan Büyükşehir’e itiraz!

 

Trabzon nüfusunun yarısının yaşadığı Ortahisar ilçesinin Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’da bir firmaya hazırlattığı 1/ 5000’lik imar planına itiraz edecek. Vatandaşların da tepkisini çeken 1/5000’lik imar planının özellikle Ortahisar ilçesinde ileride telafisi mümkün olmayan sorunları da beraberinde getireceği bildirildi. Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlattığı imar planında Aşkale Çimento’nun Ortahisar ilçesindeki arazilerine büyük değer kattığı bildirildi. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 1/5000’lik plan için, ‘Benim için büyük hayal kırıklığı yarattı. Mutlaka yeniden gözden geçirilmesi gerekir’ dedi.

Samsun’a gitti!

Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Maçka’daki elim kazada hayatını kaybeden ve cesedi günler sonra Esiroğlu’nda Su arırma tesisleri yakınlarında derede bulunan polis memuru Mehmet Ayan’ın memleketi Samsun Çarşamba’da düzenlenen cenaze törenine katıldı. Önceki gün Samsun’a giden Orhan Çevik, geceyi Mehmet Ayan’ın evinde kaldı. Ayan’ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileyen Orhan Çevik, akşam saatlerinde Trabzon’a döndü. Çarşamba’daki töreni İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı D. Ahmet Demircan da katıldı.

**************

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bugünkü grup toplantısına bakıyorum. Sayın Bahçeli Türk siyasetinin ikinci patronu olup çıkmış. Bunun için ne bir savaş kazanmış, ne bilimsel bir buluş yapmış ne de bir genel seçimi kazanmış. Siyasi retoriği Türk milliyetçililerinin duygularını okşayan ve koca bir ülkenin sosyo-politik sorunlarına eğilmekten kaçan türden, oldukça hamasi ve elitist. Hayatın diğer katmanlarına dair en küçük bir sorumluluk, söylediği şeyden en küçük bir ‘’acaba’’ hissi yok. Zaten milliyetçiler için siyaset, bütün erdemlerini bir çuvala koyup Las Vegas’taki en büyük kumarhanede masanın üstüne bırakmak gibi bir şey. Ya kazanacağız ya da bu kumarhaneyi başınıza yıkarız, ona göre hemşerim! İyi de, o zaman sormak lazım gelir. AKP iktidarının ve iktidardan koltuk kapmış MHP liderinin siyasette seferber ettiği bunca kutsala, bunca büyük erdeme rağmen Türkiye’deki hayatın bütün katmanlarında bunca aptallık, başıboşluk ve önü bir türlü alınamayan kaos zinciri nasıl yaşanıyor? Hayatın en kıyısındaki, köşesindeki en sıradan bir vakıaya sağlıklı bir şekilde tartacak köklü bir felsefeniz yok maalesef. Ama onun yerine sahip olduğu bütün değerleri masaya sürüp var olmaya çalışmak var. Bu da var olmanın en ilkel hali. Moğolluk genine kadar giden tuhaf bir hal…
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar