Muhammet Balta’nın öfkesi ve tepkisi!

AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, ‘Balta’nın baltası ve borsa seçimleri’ başlıklı yazımıza tepki gösterdi. Dün sabah saatlerinde arayan Balta, söze beddua ile başladı, ‘Ben delikanlıyım. Yazıyı yazarken bana neden sormadın. Bu kaçıncı yazın’ dedi.
Balta’ya, ‘Sayın Balta, iddiaları söyleyen kişiyi neden aramıyorsunuz. Bunları biz söylemedik. Biz aracı olduk. Benim Borsa seçimleriyle uzaktan yakından ilgim yoktur. Yazılanlar şahsımı karalamaya yönelik iddialardır, dersiniz, bizde yazarız’ dedik.
Muhammet Balta, tepkisini sürdürdü ve ‘Beni neden aramadınız. Zaten hep böyle yapıyorsunuz. Kulaktan dolma şeyleri yazıyorsunuz’ diye ısrar etti.
Muhammet Balta, öfkesinden ve tepkisinden olsa gerek sorularımıza cevap vermedi.
Önce şunu açık ve net olarak belirtelim ki, bizim ne Muhammet Balta’ya ne de bir başka vekile veya kişiye karşı önyargımız ve düşmanlığımız yoktur. Ayrıca Muhammet Balta’yı da severiz ve mücadelesini takdir ederiz.
Önceki gün; önce Mehmet Özer akşam saatlerinde Borsa Başkanı Mehmet Cirav ve borsada bir başka isimle konuştuk.
Mehmet Cirav, seçimi nasıl kaybettiğini, kendisine karşı kimlerin çalıştığını vs. söyledi. Söylediklerinin yarısını yazmadık. Ve, ‘Beni AK Partililer değil AKP’liler yendi’ dedi ve ısrarlara bu cümlemizi yazmamızı istedi.
Muhammet Balta’ya, ‘Borsa seçimlerine müdahil olduğun, Fiskobirlik ve Çaykur’un 18 delegesini Eyyüp Ergan’a yönlendirdiğin iddia ediliyor, ne dersiniz?’ diye sorsak, Balta, eminiz ki, ‘Önce kim söyledi’ ve ardından ‘Bu söylentilerin aslı astarı yoktur. Bu söylentiler iftiradır vs.’ şeklinde cevap verecektir.  
Balta’dan dün, bu cevabı beklerdik. Ama ısrarla, ‘Beni neden aramadınız’ dedi.
İddialar karşısında, Balta’yı arayabilirdik. Onun da vereceği cevabı yazıya ekleyebilirdik.
Muhammet Balta, bizim eksiğimizi dün telafi etti, ancak net bir açıklama yapmadı ve işi beddua ile geçiştirdi. Tekrar ediyoruz, bizim Balta ile hiçbir sorunumuz yok ve olmadı da, bundan sonra da olmayacaktır.
 
Çömlekçi batakhanesi ve
Armutçuoğlu’nun mektubu!

Trabzon kent merkezinin en eski yerleşim yerlerinden biri Çömlekçi Mahallesi’dir. Trabzon; Roma İmparatorluğu döneminde gelişim göstermeye başlamış bir kent. Özhan Öztürk’ün, ‘Trabzon, antik çağ ve Roma dönemi’ adlı araştırması ve dünyanın önde gelen Rus tarihçilerinden Sergey Pavlov’un, ‘Trabzon İmparatorluk tarihi’ adlı yapıtı, Trabzon ve çevresinin geçmişi hakkında çok önemli bilgiler ihtiva etmektedir. Trabzon hakkında araştırma yapan çok sayıda tarihçi ve yazar bulunmaktadır.
Çömlekçi’nin tarihi süreç içerisinde önemi, doğal limanından ve Değirmendere vadisinden gelir.
Sarp kapısının açılmasıyla birlikte Rusya’nın dört bir yanından Türkiye’ye gelenlerin ilk uğrak yeri Çömlekçi olmuştu. Çömlekçi, o yıllar neredeyse eski şaşalı dönemleri gibiydi. Rus işinin bitmesiyle, Çömlekçi de bitti. Sonra, kentsel dönüşüm gündeme geldi. Çömlekçi, tam anlamıyla harabe hatta kimilerine göre batakhane bir mahalleye döndü. Bir tarafta yıkım diğer tarafta yaşam…
***

Dün Erol Armutçuoğlu’ndan ilginç ve düşündürücü bir mail, mektup aldık. Armutçuoğlu; Çömlekçi’nin bugün ne durumda olduğunu, ne hale geldiğini şöyle anlatıyor;
‘Sayın Kurt; benim için önemli bir değersiniz, bu sizin açınızdan farklı olabilir bunu bilemem. Size olan inancım hiç bir zaman bitmez. Yılların size yüklediği sorumluluk bir kat daha artacak.  Lütfen Trabzon’daki kokuşmuş lanet insan pazarını bir ele al. Çömlekçi’ye bir gün sivil inin. Her köşede ‘buyur’ çeken yabancı uyruklu kadınlar ve bizim meşhur çingeneler. Her şey aşikar apaçık. Artık köprü altları mahalle araları Suriyeli dilenciler ve fuhuş yapan kadınlarla doldu. Bunları yazmak belki hoş değil amma bu şehir her gün batağa gidiyor ve asayiş sıfır. Her kavşak Suriyeli genç kızlar ve çocuklarla dolu. Bu görüntü çok kötü!  Zabıta general olmuş. Bana ne modunda.  Polis kendi dünyasında. Trabzon işte böyle bir şehir! Birde bu Çömlekçi’ye dönelim, bir sürü ilçe köy araçları buradan kalkıyor. Aileler buradan araçlara biniyor. Bu pisliği bire bir yaşayan gencecik kız çocuklarının durumunu düşünmemiz gerekiyor.  Biraz uzun oldu sevgiyle saygıyla kal sayın Kurt’.
Sayın Armutçuoğlu’na, hassasiyetinden ötürü teşekkür ediyoruz. Anlattıklarında eksik var, fazla yok. Çömlekçi’nin bugün geldiği durum gerçekten içler acısı… Trabzon’u yönetenlere duyurulur.

Beşikdüzü
kaynıyor!

Beşikdüzü Belediye Başkan yardımcısı Mustafa Çanakçı’nın sağlık nedenlerini gerekçe göstererek istifa etmesi ve Beşikdüzü- Beşikdağ teleferik tesisinin hizmete girmeden, ilçe merkezindeki bazı arazilerle birlikte düşük fiyatla 29 yıllığına kira verilmesi, ilçe genelinde tepkilere neden oldu.
Belediye Başkan yardımcısının sağlık nedenlerinden dolayı istifa etmediği, zorunlu olarak istifa ettirildiği söyleniyor. Bu iddiayı gündeme taşıyanlar, başkan yardımcısının müfettişlerin belediyede yaptıkları incelemeye dikkat çekiyor ve başkan yardımcısının Çağlar parkında yapılan bir balık lokantası ile ilgisinin olup olmadığını soruyorlar. Bir başka iddia da, bir şantiyede 4 yıl görevlendirilen bir meclis üyesinin maaş alıp almadığı, maaş almışsa hangi gider kaleminden aldığı, meclis üyelerine yasal olarak böyle bir görevlendirmeyi başkanın mı yoksa başkan yardımcısının mı yaptığı sorgulanıyor.
Beşikdüzü- Beşikdağ arasında yapılmakta olan teleferik inşaatının 39 milyon liraya ihale edildiği, İller Bankasından bu iş için 35 milyon lira kredi alındığı, bu paranın 31.5 milyonunun kullanıldığı, tesisin belediyeye maliyetinin ise belli olmadığı söyleniyor. Teleferik tesisi için kullanılan kredinin geri ödemesinin aylık 350-400 bin lira olmasına rağmen, teleferik tesisi ve tesisin sahil durağındaki istasyon, istasyonun doğu ve batı yönündeki arsalarda yapılacak olan araç parkı ve ticari tesislerin 29 yıllığına, tesisleri yapacak firmaya  verilmesi için meclisten yetki alındığı, hatta bu tesislerin tamamının aylık 50 bin liraya kiraya verildiği öne sürülüyor.
CHP Beşikdüzü ilçe yönetimi, Belediye meclisinde onaylanan yetki belgesinin tamamına bakıldığında; alınan yetkinin belediye aleyhine yapımcı firmanın lehine olduğunu söylüyor. Beşikdüzü belediyesinin kusurunda, kiracıya her tür hak tanınırken, kiracının kusurundan kaynaklanan zararlardan ise kiracı sorumlu tutulmuyor.
CHP Beşikdüzü ilçe yöneticileri, belediye meclisinin almış olduğu kararın iptali için hukuki süreci başlatacaklarını söylediler.
Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun, gündeme getirilen iddialarla ilgili nasıl bir savunma yapacağı bilinmiyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar