Muhammet Balta’ya tam destek!

Muhammet Balta’ya tam destek!muhammet.jpg

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ve milletvekili Salih Cora, AKP’nin son dönemlerde yıldızı parlayan isimlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Trabzon’un her kesiminden destek alan Muhammet Balta’nın parti genel merkezinde de büyük ağırlığı var. 2. kez Çevre Komisyonu Başkanlığına seçilen Muhammet Balta’nın, çevre konusundaki çalışmaları çevrecilerin önemli bir kesimi tarafından da olumlu karşılanıyor. Partisinin yerel siyasetinde bir grup tarafından eleştirilse de partinin büyük bir ekseriyetinden destek görüyor. Balta, Trabzon’a yapılan yatırımlarda da üzerine düşeni yerine getiriyor.

Öte yandan Muhammet Balta, dün teşkilat Başkanı Erkan Kandemir başkanlığında hafta sonu yapılacak olan ilçeler koordinasyon toplantılarını pandemi nedeniyle video konferans sistemiyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Dündar’ı yapmazlar!

AKP Ortahisar ilçe kongresi öncesi, çok sayıda isim ilçe başkanı olmak için çalışıyor. Tek adayla gidilecek kongrede, parti genel merkezi tarafından belirlenecek aday, kongrede de sandıktan çıkacak. İlçe başkanlığı için mevcut başkan Temel Altuntaş, sendikacı ve ilçe yönetimindeki Yasin Aydın’ı destekliyor. İl yönetiminin ajandasında ise Halil İbrahim Demirtaş, Mehmet Karaoğlu, eski yöneticilerden Ömer Odabaş gibi isimler var. İlçe başkanlığına aday olan bir başka isim eski Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Dündar Ayyıldız. AKP kurmaylarından eski bir isim, genel merkezin Dündar Ayyıldız’ı ilçe başkanı yapma ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi. Eski yönetici, Ortahisar ilçe başkanlığına getirilecek isimde Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in de etkili olabileceğini söyledi.

 

Mustafa Bıyık anketler de ilk sırada!mustafa-biyik.jpg

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, bölgedeki en başarılı belediye başkanlarından biri olarak gösteriliyor. Muhalefet partisinin belediye başkanı olan Mustafa Bıyık, iktidar ile de uyumlu bir çalışma örneği sergiliyor. Ankara merkezli bir araştırma şirketinin Karadeniz Bölgesindeki ilçe belediye başkanları arasında yaptığı bir ankette ilk sırada yer alan Mustafa Bıyık, herkesime eşit hizmet getirme konusundaki hassasiyeti ile Yomralılardan olumlu tepki alıyor.

 

karadeniz-ve.jpgKaradeniz ve Özhan Öztürk!

Gazetemiz yazarı Metin Kondel, Karadeniz’in tarihi ve kültürüyle ilgili en ciddi çalışmaları yapan isimlerden birinin Özhan Öztürk olduğunu söyledi. Kondel şöyle dedi;

‘Karadeniz kültürüyle ilgili öteden beri çalışanlara gelecek olursak… Karadeniz'in tarihi ve kültürü ile ilgili çalışmaları en ciddi şekilde yapanların başında açık ara Özhan Öztürk gelir. Kendi adıyla sitesi vardır. Karadeniz'le ilgili merak ettiğiniz birçok konuyu yıllardan beri en rafine haliyle arşivlemiştir. Yazıları görselleri, tek kelimeyle enfestir, dili özgündür ve okuması son derece keyiflidir. Karadeniz'deki bütün beceriksiz belediyelerin yapamadığı hizmeti Özhan Öztürk tek başına yapar, kimseden de bir ödül beklemez. Kitapları mevcuttur, tavsiye ederim.

Yine Karadeniz kültürü ile ilgili öteden beri araştırdığım için sürekli karşılaştığım bir yayınevi; Serander. Yayınladığı kitaplar ciddidir, dilleri özgündür, bir sürü kaynak taranarak ve de yıllara yayılarak disiplinli bir şekilde oluşturulmuştur. Belki birçok insan bilmez ama Serander'in yayınları Karadeniz'le ilgili ciddi bir boşluğu doldurur. Kitapları okunasıdır.

Karadeniz kültürü ile ilgili son yıllarda bir sürü abuk sabuk film çekilmiştir. Bu alanda ciddi bir ciddiyet yoksunluğu gözlemledim son zamanlarda. Yönetmen Mustafa Kara'nın çektiği Kalandar Soğuğu Karadeniz bölgesiyle ilgili son zamanlarda çekilmiş en ciddi ve sanatsal filmdir. Bu açıdan film konusuna Mustafa Kara ve ötekiler diye bakmak gerekir. Söz konusu yönetmenin yeni filmlerini sabırsızlıkla bekleyenlerdenim.

Karadeniz tarihi ile ilgili son okuduğum tarihçilerden Mican Zehiroğlu'nun Trabzon İmparatorluğu adlı eserinden hayli keyif almıştım. Eserin 2. ve 3. cildi çıkmıştı. 1. ve 4. ciltlerini bulabilmek için yeniden kitabevlerinin yolunu tutmam gerekecek.

Trabzon Türkiye'de en çok ressamın çıktığı şehirdir. Burada bazılarının ismini verip diğerlerine haksızlık etmek istemem. Ama Trabzon kültür merkezinde düzenlenen resim sergileri nedense eski sıklıkta yapılmıyor ve yapıldığında ise insanlar o sergilere eskisi kadar rağbet göstermiyorlar. Bu açıdan Trabzonlu ressamları keşfetmeyi sizlere bırakıyorum. Bilhassa yeni yetenekleri.

Fotoğrafçılık artık eskisi kadar popüler bir iş değil gibi gözükse de; Rize'nin yaylalarında harika fotoğraflar çeken Uğur Biryol, aynı şekilde az ama enfes fotoğraflar çeken Ümit Öztürk favorilerim arasında.

Müzikal açıdan bakıldığında Karadeniz'in yeni nesil yetenekli kemençecileri hayli fazla. Ciddi çalışmalara da imza atıyorlar. Tembel bir müzisyen olmasına rağmen melankolik usulde çaldığı kemençeyle Cemal Berber apayrı bir zevk benim için. Ayrıca İrfan Seyhan'ın üst üste bindirilmiş akortlarla yaptığı çalışmalar dinlemeye değer. Daha bunlar gibi bir sürü kemençeci geliyor ama ben ısrarla sıkı bir konservatuar altyapısı alarak, klasikleri iyice içselleştirerek müzikal bir gelenekten matematikle modern kültüre yanaşmalarını öğütlüyorum onlara. Onlar bir disipline dâhil olmak yerine ciyak ciyak bağırıp kafa ütülüyorlar. Bütün bunlar olurken bu dünyadan bir kemençe virtüözü Katip Şadi geçti. Rahmet olsun!’

 

*************

selcuk-ademozdemir.jpg

Hayatımızın bir parçasıdır değirmenler. Günümüzde nadir rastlansa da hala ayakta kalmayı başarabilmiş ender Değirmenler de yok değil. Geçmiş ile gelecek arasında bağ kurmamıza olanak tanıyan tarihi bir değirmendeydik bugün.

Akçaabat Galanima deresi üzerinde bulunan bu tarihi değirmen uzun yıllar işlevini koruyup günümüze değin ulaşabilmiştir. Değirmenin işletmeciliğini yörenin köklü ailelerinden olan Kazancıoğlu ailesi yapmaktadır.

Gidilip görülesi ve havası teneffüs edilesi bir yer. Israrla tavsiye olunur.

(Selçuk Adem Özdemir)

 

*****************

 

“Atatürk’ün Askerleriyiz” söylemini militaris bulan kadın, başka yerlere militanlık yaptığı günleri ne çabuk unutmuş! Kaftancıoğlu CHP' ye çok mu lazımdır? Vazgeçilmez özelliklerini bir vatandaş olarak bilmek istiyorum. Ve senin için iyi konuşan birisine rastlamadım. Kerametin nedir? Ey CHP’liler, Canan hanımı bari siz savunun. O, kendisini savunamaz. (Temel Kahveci)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar