Muharrem İnce STÖ ve gazetecilerle buluşacak!

Rize’de yarın öğle sonrası halka hitap edecek olan Muharrem İnce bu akşam Trabzon’a gelecek ve Zorlu Grand Otel’de konaklayacak. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yarın sabah Zorlu Grand Otelde Trabzon’daki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gazete ve internet sitelerinin yöneticileriyle kahvaltıda bir araya gelecek. Muharrem İnce, kahvaltıdan sonra Trabzon’dan Rize’ye hareket edecek. İnce yol güzergahındaki ilçelerde vatandaşları selamlayacak.

muharrem-ince-001.jpg

AK Parti adaylarının sözlü sınavı!

AK Parti milletvekili aday adaylarının mülakatı yarın başlayacakmış. Mevcut vekillerin girmeyeceği sözlü mülakatta milletvekili aday adaylarının CV’lerine bakılacak ardından aday adaylarına parti politikaları hakkında sorular yönetilecekmiş. AK Parti’ye yakın isim olan gazeteci Ali Savaş, ‘Aday adaylarına neden vekil olmak istedikleri en ince ayrıntısına kadar sorulacak. İlk mülakatı geçenler ikinci bir mülakata alınacak ve son karar da Beştepe’de verilecek’ dedi.  
Ali Savaş’ın söylediklerine bakılırsa AK Parti aday adaylarının işi hayli zor.

ak-parti.png
 
Sürpriz adaylar!

AK Parti’de hemen her seçimde ilk sırada, tanınmış bir isim yer almıştı. İlk sıradan seçilenler daha sonra bakan olmuştu. Faruk Özak, Erdoğan Bayraktar ve Süleyman Soylu hükümetlerde Trabzon’u temsil etmişlerdi.

sürpriz-adaylar-(2).jpgsürpriz-adaylar-(1).jpg
AK Parti’de bu dönemde Süleyman Soylu’nun mu yoksa bir başka ismin mi yer alacağı netlik kazanmadı. Kimileri Soylu’nun İstanbul 1. Bölgeden aday gösterileceğini söylüyor. Soylu ile Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu bir ara yarı kavgalıydılar. Sonra ikili birlikte görüntü verdi. AK Parti Genel Merkezinde ise Trabzon’dan sürpriz iki ismin aday gösterilebileceği konuşuluyor. Bu isimlerden biri aslen Maçkalı olan TBMM başkan vekili, İstanbul milletvekili Ayşenur Bahçekapılı, diğeri ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı büyükelçi Mustafa Varank’ın kızkardeşi Fatma Varank. Fatma Varank, adaylıkta ilk tercihini İstanbul ikinci tercihini ise Trabzon olarak yazmış. Bu iki kadın adaydan biri Trabzon’dan aday gösterilmesi halinde milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu ya liste dışı kalacak veya bir başka kentten aday gösterilecek. Bu arada Trabzon Akçaabatlı olan Bülent Gedikli’nin de Trabzon’dan aday gösterilebileceği iddia ediliyor.
Albayraklar’a mı verilecek?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Alanında eskiden belediye ek binası olarak kullanılan, Usta Otel’in önündeki imar müdürlüğü binasını özel şartname ile yabancı bir kafe firmasına kiralamıştı. Atatürk Alanında eskiden itfaiye, gelir müdürlüğü, Zabıta müdürlüğü gibi birimlere tahsis edilen mekanlar birer birer kiralanıyor. Eski belediye binasının alt katında henüz kiralanmayan bir mekan kaldı. 150 m2’lik dükkan için 15 Mayıs 2018’de ihale yapılacak. Aylık 19.000 TL + KDV üzerinden kapalı zarfla ihaleye çıkacak işyerinin ihalesine girebilmek için; Kitap, Kırtasiye Kültür ve Teknoloji ürünleri satışı konusunda yurt içinde faaliyet gösterdiğine dair belge ve Ticaret ve Sanayi Odalarından alınacak olan Faaliyet Belgesi ile Kitap, Kırtasiye Kültür ve Teknoloji ürünleri satışı konusunda Türkiye genelinde en az 5 (beş) şubesi bulunan tescilli bir marka olduğunu dair belge gerekiyor.
İhale şartnamesinin bu şekilde olması, akla işyerinin adrese teslim bir kişi veya firmaya mı verileceği sorusunu akla getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nde bir çalışan ihaleye çıkacak işyerinin Albayraklar’a verileceğini iddia etti.  Kiralanacak işyeri, kafe- lokanta şeklinde dizayn edilmiş. Yani içerde su, lavabo vs. bulunuyor. Bu özel şartname gereği bu işyerini alacak olan kişi veya firma, orasını muhtemelen kitap-kafe yapacak gibi.
 
CHP’nin adayları!

Seçimin erkene alınmasıyla birlikte önseçim yapmayacak olan CHP’de milletvekili adayları ve sıralama Parti Meclisinde belirlenecek ve son kararı genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu verecek.
CHP’nin Trabzon’da ilk sıra adayı Haluk Pekşen olacak. İkinci sırada ise Ortahisar’dan bir ismin olacağı söyleniyor. Ortahisar’ın favori adayları arasında Ahmet Kaya, Nuri Aydın ve Murat Özçilingir’in adları geçiyor. Trabzon eski belediye başkanlarından Sefer Özgür’ün oğlu emekli albay Gürsel Özgür’ün de aday adaylığı için başvuruda bulundu. Özgür’ün Trabzon’dan mı yoksa İzmir’den mi aday gösterileceği henüz netleşmedi. Özgür’ün Trabzon’dan aday olması halinde ilk üç içerisinde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. CHP’de ilk sıralar için şansı olan bir başka isim ise Emin Uludüz. Genel merkezden sızan haberlere göre, CHP’nin Trabzon’da en fazla oyu Ortahisar ve batı ilçelerinden aldığı aday sıralamasında bu ilçelerden aday olan bir ismin mutlaka ikinci sıraya getirilmesi görüşünün öne çıktığı belirtiliyor. Öte yandan aday adayları arasında İsmail Kaynar’ın genel merkezin bu tarifine uyan bir isim olduğu söyleniyor.    

İYİ Parti’de yarış!

Erken seçimin iddialı partilerinden biri olan İYİ Parti’den Trabzon’da 15 isim aday adaylığı için başvuruda bulundu.
İYİ Parti’den ilk üç sırayı hangi isimlerin alacağına parti genel merkezindeki komisyon ve genel başkan Meral Akşener karar verecek. İYİ Parti kulislerinden sızan haberlere göre ilk üç sıranın iddialı isimlerinin başında Ortahisar’dan Hüseyin Örs, Beşikdüzü ve Vakfıkebir yöresinden Yavuz Aydın ve Akçaabat’tan Sinan Değerli ile Hüseyin Koloğlu ve Arsin’den Tuna Taşkın geliyor. Ancak, genel merkezin bu isimlerin dışında farklı isimlerden de ilk üçü oluşturabileceği belirtiliyor.

Vatan Partisi’nin
ilk sıra adayı!

Vatan Partisi’nin Trabzon’daki ilk sıra adayı ünlü şehir plancısı İnci Güngör olacak. Türkiye’nin önde gelen şehir plancılarından biri olan İnci Güngör, Trabzon’da sevilen ve sayılan bir isim. Güngör, bir süre önce Trabzon için hazırlanan beş binlik ve binlik imar planlarına yönelik çekincelerini ve eleştirilerini gündeme getirmişti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar