MUHİBBİ ŞİİR DİNLETİSİ

Karşında ben pervaneyem,
Sen, parlayan mumsun bana
Aşkınla ben divaneyem,
Sen afet-i cansın bana!
 
Cevr-ü Cefa, Kahr-ü Sitem,
Mihr-ü Vefa, Cüd-ü Kerem...
Ben ben değ-i fermanınem,
Sen, şah-ı sultansın bana!
 
Zülfüne gönlüm bestedir,
Ahım göğe, peyü vestedir...
Canan, Muhibbi hastadır,
Sen, derde dermansın bana...
Muhibbi
(Kanuni Sultan Süleyman)
 
  20 Temmuz’da Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Eğitimci –Yazar-Şair Mehmet Kuvvet’in sunumuyla gerçekleştirilen Muhibbi Şiir Dinletisi Trabzon İl Halk Kütüphanesi etkinliği olarak gerçekleştirildi. Etkinliğe sadece Trabzon’daki edebiyat derneklerinden dördü katkı sağladı.
Yaklaşık üç yüz civarında şiir severin takip ettiği etkinlikte Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği şairlerinden Hüseyin Çevik, Zekeriya Saka, Mehmet Kuvvet, Ömer Turan, Trabzon Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği şairlerinden Hayati Ayçiçek, Emel Baş, Sebahittin Şentürk, Ahmet Yayla, Nazmiye Yazıcı, Trabzon Yazarlar Derneği şairlerinden Karip Ayata, Keramettin Bayram, Murat Cihan, Hakan Gürek, Mustafa Yazıcı ve Türkiye Yazarlar Birliği Derneği Trabzon Şubesi şairlerinden Bahriye Kefelioğlu Bektaş, Yahya Demeli, Mustafa Mazlum, Mehmet Mutluoğlu ve Kamuran Tuna katılmışlardır.
  Dinletinin başında önce Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Daire Başkanı Sayın Hüseyin Hilmi Saran, devamında ise İl Kültür Turizm Müdürü Sayın Ali Ayvazoğlu’nun konuşmaları yer almıştır.
f064b19a-de36-432c-a4f0-b92bc779c964.jpg  Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi ile Trabzon Sanatevi Yönetim ve Yürütme Kurulu ve Akmescit Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin destek verdiği şiir dinleti gecesi katılımcıların beğenisini kazandı. Henüz resmi açılışı yapılmamış olan Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi bu dinletiden sonra halk tarafından yoğun bir şekilde gezilmeye başlandı.
Etkinlikte, katılımcı on dokuz şair kendi şiirlerini seslendirirken, Mehmet Kuvvet sunumunda Trabzon şiirinin esin kaynaklarını vurgulamak amacıyla Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde yer alan şairlerin şiirlerinden de dörtlükler sunulmuştur. Tüm etkinlik Edebiyat Müze Kütüphanesinde ziyaretçilere izletilebilmek için kayıt altına alınmıştır.

“Onlar mavi tanrıçalarıydı Karadeniz’in
        Ben gencecik bir kemençe ozanıyım ya
        Sorarım işte:
        Önce dağlar mı uyanır Karadeniz’de
        Yoksa sular mı
        Önce kar mı yağar dağlara
        Yoksa çocuklar mı?”

Hüseyin Atabaş
 
“karadenizin kadınları bahtıkara
karatavuklar doluşur karaağaçlara
karadere / Karaburun / karalahana
sanki belirsiz bir hüznü saklıyor
kara toprak”
Gündoğdu Sanımer
 
“Doğuya gidiyorduk inat bu ya
Zorluklardansa yılmıyorduk ki biz
İki deniz aştık iki de boğaz
Altınpostu bulmak için doğuya
Ve gittikçe kararıyordu deniz
Bu kaçıncı kıstı kaçıncı yaz..”
İlhan Demirarslan

 
  Şairleri ile katılım sağlayıp şiirleriyle desteğini esirgemeyen edebiyat derneklerimizden; Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Mehmet Kuvvet, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği Başkanı Sabahittin Saruhan, Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Durmuş ve Türkiye Yazarlar Birliği Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Kamuran Tuna etkinlik sonunda derneklerinden katılımcı şairlere katılım belgelerini sunmuşlardır.
  Katkı sunan derneklere plaketlerinin taktimi İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Daire Başkanı Hüseyin Hilmi Saran, Kanunu Vakfı Başkanı Adnan Baki, Kanunu Vakfı Onursal Başkanı Ali Baki, Türkav Trabzon Şube Başkanı Kenan Kuru, Gazeteciler adına İpek Cansel Şahin ve Nevzat Yılmaz vermişlerdir.
  Sunumu gerçekleştiren Mehmet Kuvvet; Muhibbi’nin 1520-1566 yılları arasında, tam 46 yıl Osmanlı Devleti'nin başında bulunan Kanuni Sultan Süleyman'ın şiirlerinde kullandığı “Sevgi duyan dost” anlamına gelen mahlası olduğunu ve adına kurulan müzenin ziyaretçilerini beklediğini belirtmiştir.​​​          
Ayrıca müzede Trabzonlu olup ya da Trabzon’dan yolu geçen, Türk edebiyatına emek veren yazar ve şairlerin kitaplarının yanı sıra, bazılarının şahsi eşyaları ve öz yaşamlarının sergilendiğini, Trabzon’da son yıllarda şehir merkezinde MUHİBBİ EDEBİYAT MÜZE KÜTÜPHANESİ’nin yanı sıra müzecilikle ilgili ödüller alan Trabzon Tarih Müzesi ve Trabzon Şehir Müzesi açılmış olup ziyaretçini beklediğini vurgulayarak, yaylaları gezmeye gelen misafirlerinize öncelikli olarak bu müzeleri de gezdirmenizi tavsiye ederim dileğinde bulunmuştur.
  Dinletinin mimarı Trabzon İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Emin Akgün; bu etkinliğin ilk olduğunu daha verimli şartlarda ulusaldan şairler davet edilerek geleneksel hale getirileceğini söyledi. Ahmet Emin Akgün’ün yanı sıra Muhibbi müzesinin çalışanlarından Seda ve Begüm’ün yanı sıra lojistik destek sağlayarak büyük emek harcayan Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Cemil Uzun’a da teşekkür ederim.
  Trabzon için her yorgunluğa katlanırız ama Trabzon halkı da maçlardan feragat edip bizleri izlemeye katlansın lütfen. Sevgilerimle…
​​​​​​​Mehmet KUVVET

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.