Muhtarlarla sabah kahvaltısı!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ’19 Ekim Muhtarlar Günü’ nedeniyle dün EYOF parkında il genelindeki muhtara sabah kahvaltısı verdi. 

Kahvaltıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Vali İsmail Ustaoğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ilçe belediye başkanları ve il genelindeki 704 muhtarın büyük çoğunluğu katıldı.  

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, muhtarların mahallelerdeki sorunların birinci derecede muhatabı olduklarını belirterek, ‘Göreve geldiğimiz andan itibaren muhtarlarımızla güzel hizmetler yaptık. Güzel çalışmalar yaptık, halkımıza hizmet ettik. Ve o hizmet etmenin mutluluğu ve gururuyla yeniden halkımızdan bu dönem için de görev aldık. Ve devam eden muhtarlarımızla da aynı anlayışla ve sorumlulukla yolumuza devam edeceğiz. Geçtiğimiz dönem muhtarlarımızla 24 kez toplantı yaptık. Yani esaslı bir şekilde kararlarımızı muhtarlarımızla beraber verdik. Aynı anlayışla devam edeceğiz. Biz bize verilen iradenin aynı şekilde size de verildiğinin farkındayız’ dedi.

muhtarlar-(2).jpg

Kahvaltıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, ‘Muhtarlarımız mahallelerimizin temel direği, demokrasinin en temel yapı taşıdır. Bu manada muhtarlarımız mahallelerde yaşayan insanlarımızın ihtiyaçlarını, taleplerini, sorunlarını yetkili makamlara ileten çok önemli kamu görevlileridir. Sadece iletmekle kalmıyorsunuz, sıkı şekilde takip edip sonuçlanmasına büyük katkı yaptığınızı görüyorum, bunun şahidiyim" dedi.

muhtarlar-(1).jpg

Vatandaş odaklı güler yüzlü belediyecilik sergilediklerini belirten Zorluoğlu, ‘Muhtarlar çözüm ortaklarımızdır, en yakın mesai arkadaşlarımızdır. Belediyeye geldiklerinde mutlaka muhataplarını bulacaklar. Belediye yöneticilerimiz de meselelerle yakından ilgilenecekler. Cep telefonu numaramı muhtarlarımıza verdim. Bize mesaj olarak taleplerini ilettiler. 2020 yılında hangi yatırımların yapılacağı, hangi ilçe ve mahallelerde ne yapılacağını önceden hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız. Anlık durumlar bu programın dışındadır ama genel olarak herkes neyi, nerede, ne zaman yapacağımızı bilecek’ diye konuştu.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, ‘Ülkemizde demokrasinin, uç noktada temsil edildiği ve uygulandığı en önemli müessese muhtarlıktır. En ücra köşede işiten kulak, gören göz olan bir müessesedir muhtarlık. 26 yıllık meslek hayatımda muhtarlarımız bizim için hep ailemizin bir parçası gibi olmuştur’ dedi.

 

Tarım toprağı ve deniz dolgusu!

Dün başta Kuzey Ekspres olmak üzere yerel gazetelerin hemen hepsinde, denize deşarj edilen atık suyun ve dolgunun Karadeniz’i kirlettiği, dolguda kullanılan tarım toprağının çamur olup, denizdeki balık üreme alanlarını tehdit ettiği şeklinde haberler vardı.

Atık suların arıtılmadan denize verilmesi mutlaka balık üreme alanlarında tehdit yaratıyor. Ancak diğer yandan atık suların verildiği veya dere ağızlarına yakın bölgelerde daha fazla avlanma yapıldığı gerçeği var. Konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığımız için yorum yapmayacağız, uzmanların açıklamalarını dikkate alacağız.

Deniz dolgusuna gelince; hemen herkes denize dökülen toprağın tarım toprağı olduğunu söylüyor. Denize dökülen toprak, taş vs. imara açılan yerleşim yerlerindeki inşaatların temelinden çıkartılan malzeme. Bu malzemenin tamamının tarım toprağı olduğunu söylemek yanlış. Bazı bölgelerde toprak birkaç metre derin olduğu gibi bazı alanlarda toprak en fazla yarım veya bir metre civarında.

Denize dökülen toprak, tarım alanlarından alınan toprak değil. İkincisi bu toprağın ancak dörtte biri tarım toprağı niteliğinde. Geçenlerde Botanik Parkı civarındaki bir inşaatın temelinden çıkan toprak, kamyonlarla Akçaabat’ta yapımı devam eden Millet Bahçesine taşındı, bir kısmını da belediye aldı. Toprak demek ki kaliteli.

Trabzon ili genelinde tarım yapılacak alanların yüzde 95’i hatta daha fazlası meyilli arazi. Meyilli araziye toprak dökülür mü? Toprağın kaymaması için set vs. yaparsan ancak fayda sağlar. Başka türlü kayma, heyelan olur. İkincisi istisnalar haricinde hiçbir vatandaş, her toprağı arazisine döktürmez. Bunun ötesinde özellikle bölgede tarım yapılacak geniş arazi kalmadı. Parsellendi, bölündü, parçalandı. Burada kaliteli tarım toprağını depolama işi, belediyelere düşer. Belirlediği sahada toprağı depolar, isteyene verir, satar.

Tüm bu olaylar göz önüne alındığında, inşaat hafriyatının deniz dolgusu olarak kullanılması kaçınılmaz olmaktadır.

Çokları Samsun’un son yıllarda geliştiğini, sahilinde büyük parklar gezinti alanları oluşturulduğunu söyler ki doğrudur.  Samsun’daki bu alanların en az yarısı deniz dolgusu ile kazanıldı, diğer yarısı ise arazinin düz olmasından.

Deniz dolgusu yalnız Trabzon’da değil sahil kentlerinin birçoğunda var. Ve bu dolgu alanları genelde park, bahçe, gezinti mekanları olarak değerlendiriliyor. İstanbul’dan İzmir’e, Mersin’e, Samsun’a kadar.

Son söz olarak; Trabzon da Beşirli sahilinde devam etmekte olan deniz dolgusuna karşı çıkanlar, olayı objektif olarak değerlendirmelidir.

 

Ustaoğlu konuşmayı yasaklamış!

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, amirleri, çalışanlarına basına, bilgi, demeç verme ve sosyal medyada siyasi yönde açıklama yapma yasağı getirmiş.

Vali beyin bu genelgesinden sonra, gazeteciler kamu kurum ve kuruluşlarını yönetenlerden değil açıklama bilgi dahi alamayacaklar.

Gazeteciye açıklama veya bilgi verecek olan kurum amiri, her konu için vali beyden izin alacak.

Vali Ustaoğlu’nun bu yasaklama kararı kimilerine göre medyaya sansür uygulanması olarak nitelendiriliyor.

 

***

Ben kimseyi inançlarından dolayı kınamam. Bir şeye inanıp inanmamak o kişiye bir ayrıcalık katmaz. Fakat kendi psikolojik sorunlarıyla inandığı şeylere inanmayanları kınayan herkesi kınarım.

Erich Fromm şöyle der: Dünyada ne kadar insan varsa o kadar din vardır. Ve bu doğrudur. Bu düşünce bir inanç sonucu değil bir bilgi sonucudur.

Bana imanlarınızı değil varsa bilgilerinizi sunun. (Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar