Muhtarlık yarışı!

 muhtarlik.jpgMuhtarlar maaşa bağlandıktan sonra, muhtarlık revaç bir ‘meslek’ oldu. Köyde, kentte emeklisinden işsizine herkes muhtarlık peşinde. Köylerde muhtarları ağırlıklı olarak sülaleler belirliyor. Kent mahallelerinde ise kim daha fazla tanınıyorsa veya kendini tanıtıyorsa genelde o seçiliyor. Muhtarlığın maaş dışında ayrıcalığı da var. Mesele belediye meclis üyeleri silah ruhsatı ve maaş alamazken muhtarlara hem maaş veriliyor hem de silah. Muhtarlar son dönemlerde bir de bedava yurt dışına gönderiliyor. Muhtarlara bir de muhtarlık ofisleri veriliyor. Ofisin elektriği, suyu yakıtı da ücretsiz. Muhtarlar birde evrak verme ve mühür vurma işinden da cüzi de olsa para alıyorlar. Muhtarlıkta durum bu olunca, aday sayısı da otomatik olarak artıyor.
 

Sümela açılacak mı?

sumela.jpgTrabzon’un en önemli tarihi mekanlarından biri olan Sümela Manastırı’nda 2007 yılından bu yana devam eden restorasyon işinde sona gelindiği ve manastırın Haziran 2019 yılına kalmadan ziyarete açılacağı açıklandı. Trabzon Turizm ve Kültür müdürü Ali Ayvazoğlu, Sümela’daki restorasyonun tamamlandığını, Sümela’nın bir bölümünün Haziran ayına girmeden açmayı planladıklarını, karların kalkmasıyla ufak tefek işlerin tamamlanacağını, açılışa Kültür ve Turizm Bakanının da katılacağını söyledi.

Gülcemal ihalesine yine giren olmadı!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Beşirli Sahilindeki Gülcemal projesinin ikinci bölümünü ihale etmiş, ihaleye katılan olmamıştı. Projenin önceki gün yapılan ikinci ihalesine de katılan olmadı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yapımcıların ihaleye katılmamalarını ekonomik nedenlere bağlarken, yapımcı firmalar ihale şartnamesinin muallak olduğunu söylüyorlar. Deniz dolgu işi yapan bir firmanın yetkilisi, ‘Bu tür dolgularda, şartnamede deniz derinliğinin ne kadar olduğu, kaç metrelik dolgu yapılacağı, dolgu taşının nereden alınacağı, birim fiyatları vs. yazılması gerekir. Yapımcı da, şartnameyi inceler fiyatını da ona göre verir. Büyükşehir Belediyesinin ihale şartnamesinde bunlar yok’ dedi. Büyükşehir Belediyesi yönetimi, Gülcemal’in ikinci bölümü için ya yeni bir ihale şartnamesi hazırlayacak ya da dolguyu kendi imkanları ile bugünkü gibi yapacak!
 
Başkan Genç’in hayvan sevgisi!

baskan-genc.jpgOrtahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, avukatlık stajını CHP’nin bir dönemler Trabzon’da siyasetin etkin isimlerinden birinin yanında yapmıştı. Ahmet Metin Genç ile birlikte bu ünlü avukatın yanında bir başka Maçkalı avukat daha vardı. O avukat bugün CHP’de Ahmet Metin Genç ise AK Parti’de.
Ahmet Metin Genç, meydanı rakibi Salih Akyüz’e bırakmamak için birkaç gün önce sokağa indi. Önce belediye personeli ile selfi yaptı. Sonra, şehri arşınlamaya başladı.
Ahmet Metin Genç, önceki akşam Atatürk Alanında vatandaşlarla sohbet etti. Bu sırada parktaki bir sokak köpeğinin yanına gitti, başını okşadı. Başkan, köpekle birlikte bir de fotoğraf çektirdi ve bunu sosyal medyada paylaştı. 
Ahmet Metin Genç, partili partisiz herkesle konuşan sohbet eden yardımsever bir isimdir. Ortahisar Belediye Başkanlığı süresince bir iki proje dışında çok fazla bir şey yapmasa da insanlarla iyi diyalog kurdu. Gerçi, imkanı olsa çok şey yapacaktı. Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Metin’e fazla bir alan bırakmadı neredeyse her şeyi üstlendi. Ve sonuçta da çoklarına göre hiçbir şey yapamadı.

Süt dağıtacak!

 

m_salih_akyuz.jpgCHP ve İYİ Parti’nin Ortahisar belediye başkan adayı Salih Akyüz, sabah gün açarken sokağa iniyor gece geç saatlerde Tanjant’taki özel ofisinde günün değerlendirmesini yapıyor. Salih Akyüz’ün, ofisinde ağırlıklı olarak mühendis ve mimarlar var. Akyüz’ün projeleri bu ofiste hazırlanıyor.
Salih Akyüz, Türkiye’de bazı CHP’li belediyelerin uygulamalarını Ortahisar’da hayata geçireceğini söylüyor. Akyüz’ün bu projelerinden biri de süt dağıtmak olacak. Akyüz’ün bu süt projesi iki aşamalı. Kırsal da üretenlere destek verilecek. Belediye kırsalda süt toplayacak. Önce yoksullara dağıtacak. Hatta okullara bile haftada bir süt verme işi de var. Akyüz, bu projeyi büyükşehir belediyesi ile koordineli olarak yapacağını söylüyor. Akyüz, ‘Büyükşehir belediye başkanı Atakan hoca seçilirse problem olmaz. Murat bey seçilirse onunla da çalışırım. Burada önemli olan halka hizmettir’ diyor. 
CHP’nin Ortahisar belediye başkan adayı Salih Akyüz mimar, İYİ Parti’nin büyükşehir adayı inşaat mühendisi ve ulaştırma konusunda uzman bir isim.
 

‘Nihat Usta’ için bir araya geldiler!

nihat-usta-(1)-001.jpgİşin aslında mimarı Kemal Ulusoy’du. Organizeyi Trabzon Turizm İşletmecileri Seyahat Acenteleri Derneği yaptı. Trabzon, yeme- içme sektörünün önde gelen ismi, Trabzon’a hemen her gelenin uğrak yeri olan Nihat Usta’nın patronu Nihat Aydın için, Novotel’de bir etkinlik düzenlendi. Eski belediye başkanı Hasan Melek’ten, CHP milletvekili Ahmet Kaya’ya, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’den Yomra Belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu’na kadar işadamından bürokratına, turizmcisine kadar hemen herkes orada idi.
Akçaabat köftesini, ülke genelinde duyuran ve markalaştıran Nihat Usta, rahatsızdı uzun bir tedavi sürecinden sonra sağlığına kavuştu. Nihat Aydın için düzenlenen gecede Nihat Usta’ya en büyük destek sektörün bir başka ismi Cemil Usta’dan geldi. Nihat Usta gece boyunca güldü, horon tepti eğlendi.  Gecede mikrofonu eline alan bırakmak istemedi. TİSİAD organizasyonu gerçekten mükemmeldi. Nihat Usta için düzenlenen gecede turizm de masaya yatırıldı. Gecenin mimarı Kemal Ulusoy ve Turizm İşletmecilerini kutlar, Nihat Ustamıza uzun ömürler dileriz.

****************

Yer Trabzon meydan civarı…  Dışarısı oldukça soğuk, yağmurdan iliklerime kadar ıslanmışım. Trabzon'u bir baştan bir başa yürüyerek geziyor ve bundan büyük bir keyif alıyordum. Sonra acıktığımı fark ettim. Önüme çıkan bir lokantaya girdim ve oturdum. Siparişimi vermiş bekliyordum ki, bir diyaloga şahit oldum. Lokantanın kasasında oturan, hafif etine dolgun sarı saçlı, patron ya da patronun karısı olduğunu düşündüğüm bir bayan, orta yaşlarda tipik bir Trabzonlu simasına sahip garson ile cebelleşiyordu: İşte diyalog
Bayan Patron: Ya Hikmet, sen beni niye saymayısın (saymak saygı göstermek sözünü dinlemek manasında)
Garson: Ne alakası var, sayayrım seni 
Bayan Patron: Yok yok boşa konuşma, beni saymaysın
Garson biraz da muzip ve umursamaz bir ifade ile: Sayayrım dedim da abula ne sıkıştırıysın beni?
Bayan Patron: Ula nasi sayaysın beni ya de oni bağa?
Garson'un cevap evlere şenlik: Sayayrım saymasina da yoka sayayrım…
Şaka gibi ama gerçek.
(Harun ÇELİK)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar