Mühür kimde ise Süleyman o’dur!

Hükümet; 17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonunu ve depremini az hasarla atlatmak için hemen her yolu deniyor. Yargı ve emniyeti kontrol altına alan hükümet medyada sıkıntı yaşıyor. Dershanelerin kapatılma girişimi öncesinde sosyal medya dışında yazılı ve görsel medyanın yüzde 70’ini hatta daha fazlasını kontrol eden hükümet, 17 Aralık sonrasında medyadaki etkinliğini de önemli ölçüde kaybetti. Cemaat medyası olarak nitelendirilen medya 17 Aralık sonrası hükümetin karşısına geçti. Merkez medya ise bir sağa bir sola yalpalamaya başladı. Hükümetin kontrol edemediği medya ise sosyal medya!

Türkiye’de üç yıl önce bir Referandum yapılmıştı. Hükümetin ve cemaatin ortaklaşa seslendirdiği ‘yetmez ama evet’ diye propaganda yaptığı Referandum!.. Ve Referandum öncesi cemaatin yayın organları, Anayasanın değiştirilecek maddelerinin eski ve yenisini bile yayımlamışlardı! Hey gidi günler. Milli görüş, cemaat, tarikat ve LİBOŞ dörtgeni müthiş bir propaganda yapmış ve sandıktan da yüzde 60 civarında bir destek çıkmıştı.

Türkiye’yi 12 yıldır yöneten AKP koalisyonunu oluşturan gruplar arasında maddi ve manevi müthiş bir dayanışma vardı. Türkçe Olimpiyatlarını göz önüne getirin.

Üç yıl önce Ankara’da yeni yapılan 10 bin küsur kişilik büyük spor salonundaki gösterileri izlemek için ben de Trabzon’dan Ankara’ya gitmiştim. Ekipte kimler yoktu ki!

Gösteriler öncesinde yapılan o konuşmalar! Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Efendi Pensilvanya’ya selam gönderirken ağlıyordu. Ya Meclis başkanı, ya başbakan yardımcısı ve bakanlar!

Ve Anadolu’nun hemen her kentinde yapılan Türkçe Olimpiyatı gösterileri. Hemen her kentte, bugün bu gruba diş bileyen, olmadık hakareti yapanlar o zaman neler yapmadı ki!

Yalnız Trabzon’da mı, Türkiye’nin hemen her kentinde ve büyük ilçelerinde! Gelen ekipleri yedirdiler, içirdiler, yatırdılar, hediyeler verdiler…

Türkçe olimpiyatlarının broşürlerinin, afişlerinin resimleri arşivde duruyor. Bugün, cemaate veryansın edenler bir yıl önce cebindekinin yarısını cemaate veriyordu!

Xxx

Hani bir söz vardır, mühür kimde ise Süleyman o’dur, diye..

Dün, mühür ortaklaşa kullanılıyordu..

Devlet bir yerde pay edilmişti! Ne istediniz de vermedik, ifadesi pay edilmenin tescilidir.

Peki bu kavga nereden çıktı?

Dershanelerin kapatılma girişimi, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu nedenler arasındadır, ancak; salt neden değildir.

Bu kavganın kökeni ideolojiktir! Mühre sahip olma girişimidir! Ekonominin S.O.S vermesidir.. Eğitim sisteminin dönüştürülme girişimidir.. vs..

Bu kavgaya kimileri; Dünyanın 200’e yakın ülkesinde Türk okulları açan ve bu okullarda okuyan farklı ulustan öğrencileri her yıl Türkiye’ye getiren ve Türkiye’de Türkçe olimpiyatları yapan bir hareket ile kökeni Arap yarımadasında veya Ortadoğu’da olan din eksenli ve de tarikat ağırlıklı gruplar arasındaki kavgadır, diyor.

Kimileri, bu kavganın tarafları arasında dış güçler olduğunu ifade ediyor. Kimileri daha farklı söylemlerde bulunuyor.

Sonuçta Türkiye’de 1960’lı 70’li yıllarda olduğu gibi bugün de bir ideolojik kavga var!
Dünkü kavga;  özetle milliyetçilerle sosyalistler arasında ve dıştan destekli ve kontrollü idi!

Bugünkü kavga ise; Din eksenli gruplarla (İmam Hatip, tarikat ve Cemaat) Laikler, T.C.ciler arasında. Ve yine dıştan kontrollü!. İşte bu kavganın bir bloğunda yer alan taraflar arasında da kavga  çıktı.. Kavga, koalisyonu çatırdatıyor. Blok fire veriyor. Bu fire yarın artarak devam edecek. Çünkü, ideolojik kavgalar bir yerde ekonomi ile bağlantılıdır. Bir ülkenin ekonomisi S.O.S vermeye başladığında o ülkede sosyal ve siyasal kavga artar!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.