Münferiden ukala Müctemian budaladırlar!

Prof.Dr. Yahya Tezel, Trabzon’dan esintiler adlı sayfada yaptığı bir paylaşıma yorum yapan bir takipçi, ‘Akıllı Tezel’ diye dalga geçercesine laf attı. Yahya Hoca, Türkiye ve Trabzon için önemli bir değer. Hoca zaman zaman bizden farklı düşünse de, görüşlerine her zaman saygı duymak zorundayız ve ayrıca her söylem ve görüşünden de yararlanmalıyız.
Yahya Hoca, yazısında Trabzon eski valilerinden Süleyman Nazif’in Trabzonlular hakkındaki ‘münferiden ukala müctemian budaladırlar’ sözünü hatırlattı ve ‘Süleyman Nazif’i yanlışlamak için biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor değil mi?’ diye sordu.

münferiden.jpg
İşte Yahya Hoca’nın o yazısı;
‘Trabzon'un 1950 öncesine ait, 19.uncu yüzyıl ortalarına kadar inen binlerce fotoğraf var internet ortamında. Ben iyi niyetle bu sayfada 1941 doğumlu ve sosyal bilim ve tarihçilik mesleğinde ömür geçirmiş bir Trabzonlu olarak bilgisel katkısı olacak üyelik yapmaya çalışıyorum. Bugün eski evlendirme dairesi ve Şems otelinin yeri ile ilgili bir tartışmaya katıldım. Her iki yerin de 1950 öncesinde Belediye önündeki büyük meydanda olduğunu söyledim... Ki bu ifadem doğrudur. Aşağıda Şem otelinin Meydan Parkı yapılmadan önceki eski bir fotoğrafını paylaşacağım. Ancak bu sırada tanımadığım biri bana saygısız bir ifade ile "Akıllı Tezel" diye dalga geçercesine laf attı. Anlayamadım. Sayfada kalma isteğim zedelendi. Trabzon kültürünün güzel özellikleri yanında bir sürü hasta özellikleri de vardır. Cehalet zemininde başkalarını küçümseme bunlardan biridir. Bu özelliğimizin güzel bir örneğini değerli hocam Tuncer Bulutay'dan dinlemiştim. Sotka mahallesinden biri 1930'lu yıllarda Trabzon milletvekili olan Raif Karadeniz'i sevmez, onun milletvekili olmasını küçümser, dalga geçermiş. Raif Karadeniz… Raif Karadeniz 1939'da Gümrük ve Tekel Bakanı olarak atanmış. Arkadaşlar bu Sotkalıya, ‘Bak sen beş para etmez derdin, Raif Karadeniz Bakan oldu’ demişler. Sotkalının cevabı ilgi çekicidir: "Bakan oldi da ne bok oldi, raki bakani oldu, osurayım burnuna" demiş.
Ben Trabzon doğumlu biriyim. Şanslıydım. TED Ankara Koleji ve Mülkiye'den sonra İngiltere'de Cambridge Üniversitesine gittim. Lisans tekrarladım ve doktora yaptım. İki buçuk yıl da Harvard Üniversitesinde misafir bilim adamlığı yaptım. Mülkiye'de, ODTÜ'de, Bilkent Üniversitesinde lisans ve lisansüstü programlarda binlerce öğrenciye hizmet verdim. Şimdi bu sayfada yüzünü bile bilmediğim bir arkadaş "Akilli Tezel" diye bana laf atarsa zedelenmem. Bir kere daha Trabzon'da valilik yapan Süleyman Nazif'in Trabzonlular hakkındaki bir kanaatini hatırlarım. Trabzonlular demiş, Süleyman Nazif, münferiden ukela müctemian budaladırlar. Süleyman Nazif yanlışlamak için biraz dikkatli olmamız gerekiyor değil mi?

Basketbolcular pidecide buluştu

basketbolcular.jpg

Trabzon'un basketbol camiasından önemli bir grup Hekimoğlu Lojistik'te yer alan Vadi Pide Salonu'nda buluştular. Ceyhun Eskici'nin misafiri olan Celil Hekimoğlu, Zeyyat Kafkas, Altuğ Atalay, Engin Kanber, Mehmet Alemdağ, İsmail Hakkı Baştürk diğer misafirleriyle birlikte keyifli bir öğle yemeği yediler. Grubun buluşması Muammer İyiterzi'nin selfisine böyle yansıdı. Basketbolcuların buluşmasında espriler havada uçuştu...

Gümrükçüoğlu’nun
Kudüs hassasiyeti

Cumartesi günü Trabzon'da Kudüs Platformu tarafından Büyük Kudüs Yürüyüşü gerçekleştirildi. Tüm siyasi görüşlerin buluştuğu yürüyüşte ABD ve İsrail birlikte kınandılar. Katılım gerçekten çok yüksekti.  Mitingin başarılı geçmesi adına Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu büyük gayret gösterdi.
Yürüyüş öncesinde belediyenin tüm reklam alanları tanıtım için tahsis edildi. Elde taşınan dövizler yine Büyükşehir tarafından hazırlandı. Başkan Gümrükçüoğlu miting alanını dolduran onbinlerce kişiye hitaben duygu yüklü bir konuşma yaptı.
Kalabalığı coşturan Gümrükçüoğlu’nun, ‘Ey yürekleri dağlar kadar azimli ve kayalar kadar sağlam imanlı kardeşlerimiz.  Zulüm baki olmaz, ebedi olmaz. Zalimler mutlaka diz çökecektir. Allah bizimledir, dost istersen Allah bize yeter.  O kafirler çatlasa da İslam galip gelecek ve Allah nurunu tamamlayacaktır. Kafirlerin dağları yerinden oynatacak tankları, topları tüfekleri olsa da, biliyoruz ki; Allah’ın dediği olacaktır’ sözleri büyük alkış topladı.

TAMEV'in yeni başkanı Erdal Atalay

tadev-yeni-başkani.jpg

Necmettin Karaduman'ın vefatıyla boşalan Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı (TAMEV) Başkanlığına Erdal Atalay getirildi. Aynı zamanda İstanbul Beylerbeyi'nde bulunan ve Ergun Gürsoy'un başkanlığını yaptığı Trabzon Kültür Derneği'nin de başkan yardımcısı olan Atalay'ı kutluyor, başarılar diliyoruz.
Özellikle Trabzon Lisesi'nin 130. Yıl kutlamaları için hazırlanan programa katkılarıyla alkış toplayan TAMEV'in Atalay başkanlığında bundan böyle de kent hassasiyetlerine karşı duyarlı bir duruş sergileyeceğine yürekten inanıyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar