Murat Başkan güçlü döndü!

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu hafta sonu Ankara’da idi. Başkan Zorluoğlu’nun Büyükşehir Belediyesinde yeni bir ekip oluşturması ve bu ekibi kurarken AKP il başkanı ve yönetimine danışmaması, partiden isim istememesi, parti içerisinde homurdanmalara ve tepkilere neden olmuştu. AKP Trabzon il yönetiminden birileri Büyükşehir Belediye Başkanını Ankara’ya şikayet etmiş. Başkan da Ankara’daki parti yetkililerinin daveti üzerine başkente gitmiş.

Murat Zorluoğlu, Ankara’da Genel Başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki ile görüşmüş. Bu görüşmede hangi konular masaya yatırıldı bilemiyoruz, bildiğimiz Zorluoğlu’nun Ankara’dan Trabzon’a güçlü döndüğüdür.
Büyükşehir Belediyelerinde genel sekreterlik makamı etkili ve yetkili bir makamdır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde önceki dönem genel sekreterin varlığı ile yokluğu belli değildi. Büyükşehirde bir ikinci etkili makam TİSKİ’dir. Murat Zorluoğlu, bu iki makama teşkilatın görüşünü almadan, inandığı, güvendiği isimleri getirdi. Daire başkanlıklarında da bildiğini okudu. AKP il ve ilçe yönetimi de işte bundan rahatsız oldu.
 a385f203-1a73-4638-8081-9bdf8fcbf748.jpg Önceki gün parti kulislerinde, il başkanı Haydar Revi’nin, Murat Zorluoğlu’na yönelik serzenişte bulunduğu konuşuldu. Revi’nin, parti teşkilatı çalışmasa, Zorluoğlu’nun bu kadar oyu alamayacağını söylediği iddia edildi. Haydar Revi’nin Zorluoğlu’na yönelik eleştiride bulunacağını sanmıyoruz.
Murat Zorluoğlu’nun, yaptığı icraat ve duruşu göz önüne alındığında, olumlu bir profil çizdiğini söyleyebiliriz. Her şeyden önce samimi ve gayretli.
 
***********************

 

Haluk Şahin ve Empula Hotel!
  b0ae7cf2-05ce-4529-8d27-f0274aa5d4a0.jpgTrabzonspor futbol şube sorumlusu Haluk Şahin, babadan iş aleminin içinde olan bir isimdir. Haluk Şahin, oto alım satımı, butik işletmeciliği, inşaat sektörü ve son olarak da turizm sektöründe iş yapan bir işadamıdır.
  Haluk Şahin, ilçesi Yomra’nın Sancak Mahallesinde, devlet desteği almadan mükemmel bir tesisi hizmete soktu. Şahin, dün sabah Trabzon medyasına Empula Hotel-Residance adını verdiği tesiste bir sabah kahvaltısı verdi. Tesisi gazetecilere gezdirdi.
  Şahin oteli bordo- mavi olarak ışıklandırdığını belirtti. Haluk Şahin’i kutluyor, başarılar diliyoruz.
 *************************
  Bu yıl Arap turist yarıya düşmüş. Düşer tabi! Plan yok, program yok. İşyeri sahiplerinin tek amacı bir an önce para kazanmak. Of-Trabzon arasında denize girilebilecek bir nokta yokken, cafe adı altında restoran açan, 3. sınıf malzeme ile kendisine lüks süsü verip bir bardak çayı 5 TL’ye, bir fincan kahveyi 10 TL’ye, bir porsiyon yemeği 45 TL’ye satmaya devam edin! Sürmene’de bile bir pideyi 30-35 TL’ye satıyorsunuz. Şehir içi desen bir alem! Trabzonlu olarak ailenle gidebileceğin Akçaabat köftecisinden başka bir yer yok. Bir de kendimize turizm kenti diyoruz! Turizmi, kısa yoldan zengin olma amacıyla kullanan işletmeler olunca nah turizm kenti olursun. Ayıptır yahu! Serpme bir kahvaltı 45 TL. Aynı zihniyetle hareket eden Ayder’e 20 yıldır gitmiyorum. İnşallah Arap bir daha gelmez de kısa yoldan zengin olma hevesinde olanların, hevesi kursağında kalır. Ulan millet utanmasa kendi çadıra çıkıp, evini gecelik 500 Euro’ya Arap'a kiralayacak. Neticede yavaş yavaş Arap turist de çekiliyor. Bir bardak çayı 2 TL’ye satmanın kıymetini anlarsınız inşallah. (İsmail Hakkı Saylam)
 
***********************
   
Yazmayayım diyorum, sadece meslekle ilgili yayınları takip edeyim diyorum ama ne sosyal medya izin veriyor ne de siyasi şaklabanlar. HDP’li Fatma Kurtulan’ın meclisteki konuşmasını izledim. Kuru fasulyenin kendini nimetten sayması diye bir deyim Fatma Kurtulan’da tam yerini bulmuş. (Kuru fasulyeyi tenzih ederim ) HDP ısrarla rol çalmak için kendini yırtıyor.
1- İstanbul’daki Kürt seçmen denilerek sürekli ötekileştirilen seçmen kitlesi (genel olarak söylüyorum, istisnalar hariç) uygun ve kucaklayıcı bir üslup bulmuş ve kendini ülkeye ait hissederek tercihini yapmıştır. Bu çok olumlu bir gelişmedir.
2- İstanbul’daki Kürt seçmen PKK ile bir anılmak istemediğini, Abdullah Öcalan’ın emrinde bir topluluk olmadığını çok kesin bir tavırla ortaya koymuştur. Can havliyle son günlerde mektupla yaptırılan Öcalan’ın çağrısını kesin bir şekilde reddetmiştir. Bu çok açık ve nettir. PKK ve Öcalan’ın direktifleri doğrultusunda değil, her konuda Atatürk vurgusu yapan bir kişiye oy vermiştir. Bu çok iyi okunması gereken siyaset üstü bir olgudur.
3- HDP İstanbul’da esen rüzgarı çok net gördüğü için ve seçim sonunda tamamen refüze olmamak için tercihini çoktan yapmış Kürt seçmenin yönlendiricisiymiş gibi imaj yaratarak ön almak istemiştir. İmamoğlu’na büyük sempati duyan Kürt seçmenin tercihini yönlendirmesinin mümkün olmadığını anladığı için siyasi bir yönelişle söylem geliştirmiştir.
4- Bu gün yırtınmaları (her ne kadar mantıksız olsa da) siyaset alanında mevzi kaybetmemek için yapılan sataşma ve yerinde patinajlardır, bir yere kadar anlaşılabilir. İmamoğlu’nun yarattığı siyaset üstü tek kişilik koalisyon ülkeye yayılırsa bu HDP’nin büyük kaybı demektir. HDP bunu çok net görüyor (Bizim bazı siyasi miyoplar bunu göremiyor). HDP bugün ileriye dönük ve ileride kullanmak için rol çalmaya çalışıyor, bu çok açık ve anlaşılabilir.
5- Türkiye siyasetini anlamak ve hele de iki kelam laf edebilmek için satırlardan çok satır aralarını okumayı bilmek gerekir. Yoksa alfabeyi yeni söken birinci sınıf öğrencisinin meydan larus okuyup anlayıp bir de etrafa anlatması durumu gibi bir garabete düşersiniz. (Dr. Hasan Akyüz)
 
*************************
   Malcolm Amerikan emperyalizmine karşı zencilerin haklarını en cesur haliyle savunurken öldürüldü.
Öldürenler mi? Hepsi de zenciydi.
Ne kadar da benziyor ülkücülerin bugünkü durumuna değil mi? (Temel Kahveci)
 
**************************
 
- Beyefendi, bir şey sorabilir miyim?
- Sormasına sor da önce şu ağzıma soktuğun lobutu münasip bir mesafeye çek.
- Ne lobutu, ne mesafesi beyefendi! Mikrofon bu. Çok sinirlisiniz bugün herhalde.
- Nereden çıkardın bunu? Bugün en sakin günüm. Hadi çabuk sor. Arkadaşlarla taş oynamaya gidiyorum. Geç kalırsam oyunda yer bulamam.
- Arabanıza kasko sigortası yaptırdınız mı?
- Ne sigortası yavrus! Akranların kurban olsun sana! Bu aklıevvel 'MAUN' dincilerini iyice tanıyalı beri kayışı sıyırttım, bütün sigortalarım attı. O gün bu gün sigortasız yaşıyorum. Bir bilsen, ne güzel, ne güzel! Sana da tavsiye ederim. Rahata kavuşur, bana da dua edersin. (Ahmet Celal Ataman)

Önceki ve Sonraki Yazılar