Murat Başkan sessiz ve derinden!

 murat-baskan-004.jpg Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, il genelinde yapacağı projeleri imkanları ölçüsünde yerine getirebilmek için plan ve proje hazırlamakla meşgul. Büyükşehir Belediyesi’ndeki ekibini tamamlayan Başkan Zorluoğlu’nun, bir yandan sokaktaki vatandaşın sesine kulak verirken diğer yandan uzmanlarla birlikte sorunların çözümü için proje hazırladığı öğrenildi.
  Başkan Zorluoğlu’nun ilk etapta başlatacağı projelerden birinin Gülcemal olduğu bildirildi. Trafik ve otopark sorununu çözmek için de her kesimden görüş alan Başkan Zorluoğlu’nun Trabzon’da önemli işlere imza atması bekleniyor.
Öte yandan Başkan Zorluoğlu eşi Sevcan hanımla bugünlerde bir başka heyecan yaşıyor. Zorluoğlu çifti hafta sonu Ramada Otelde oğulları İlker Selim ile Iraklı Mina’nın nikah töreni için hazırlık yapıyor. Zorluoğlu çiftinin oğlu İstanbul’da çalıştığı işyerinde Irak vatandaşı Mina’yı tanıdı ve çift evlenmeye karar vermişti. Mina hanımın ailesinin bir süredir Eskişehir’de yaşadığı belirtildi.

Ahmet Başkan’ın telaşı!

ahmet-baskan.jpg  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, bugünlerde tam bir koşuşturma içerisinde. Büyükşehir Belediye Binasındaki masa, sandalye ve evrakların Pazarkapı Mahallesindeki yeni belediye binasına taşınma işleminin bitme aşamasına geldiği öğrenildi.
  Başkan Ahmet Metin Genç’in taşınma işini zaman zaman kontrol ettiği belirtildi. Başkan Genç, yeni Belediye binasını zamanında, eksiksiz ve istenilen şekilde tamamlayan Türen İnşaat patronu Ali Türen Öztürk’e teşekkür etti.
 

Trabzon Üniversitesi mercek altında!

  KTÜ’nün ikiye bölünmesiyle kurulan Trabzon Üniversitesinde, geçenlerde milletvekilleri ve Vali İsmail Ustaoğlu’nun katılımıyla bir toplantı yapılmış. Rektör Emin Aşıkkutlu, binaların yetersiz olduğunu anlatmış. 
trabzon-universitesi.jpgTrabzon Üniversitesinin bina, araç- gereç eksiği olabilir... Ki, vardır. Bu da doğaldır. Üniversitenin binaları yeterli olduğunda o üniversitede iyi eğitim mi alınıyor. Üniversitelerin iyi eğitim vermesi için kadrosunun güçlü olması gerekir. Trabzon Üniversitesi rektörü, bize göre önce iyi bir kadro kurmalı sonra bina ve araç gereç ihtiyacını karşılamalı. Gerçi, iyi kadro kurma ihtimali de yok gibi. Çünkü üniversiteye alınan öğretim üyelerinin çoğunun torpille alındığı, mevcutların bir çoğunun da araştırmaya pek önem vermedikleri söyleniyor.

Yeşilyurt Oteli’nin önü!

  yesilyurt-otelinin.jpg Trabzon’un yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, 1934 yılında Meydan’da Yeşilyurt Otelin önünde çekilen bir fotoğrafa şu yorumu yaptı;
  ‘İbrahim Göksel, 1905 doğumlu, babasının beş yaşında, annesini de 1915'te Rus işgalinden kaçarlarken kaybeden babamın teyzesinin oğluydu. O tarihlerde yedek subaydı. Annesi ve o babamı korumalarına aldılar. Bir başka teyze halamı, dayı da amcamı korumasına aldı. İbrahim bey babama çok cömert bir ağabeylik yaptı. Fotoğraftaki Anesti bey Yeşilyurt Lokantasının İbrahim Göksel'le ortak işletiyordu. Yeşilyurt harika bir meyane, içkili restorandı. Büfe buzdolabı vardı. Bizim evde buzdolabı olmadığı için babam bazı akşamlar beni Yeşilyurt Lokantasına buz almak için gönderirdi. Yakındı evimiz. Trabzon, Avrupa'nın Asya'ya açılan kapısıydı, Asya'nın Avrupa'ya açılan kapısı değil. Anadolu Rumları Birinci Dünya Savaşı konjonktürünü Müslümanları Anadolu'nun siyasi hakimliğinden atmak için kaçırılmaması gereken bir fırsat sanarak yanlış yaptılar. Tarihin akışı oyunlarını bozdu. 2500 yıllık vatanlarını kaybettiler. Onların Anadolu sahnesini tamamen terk etmek zorunda kalmaları Trabzon gibi Avrupai şehirleri köyleştirdi. Şu anda Trabzon Ortahisar’ın 350 bini bulan nüfusunda üniversite bitirmişler ve okuyanlar bile dünyaya "köylü gözlüğü" ile bakan birinci ya da ikinci kuşak köylülerdir.
Fotoğraf : Yıl 1934.Meydan'daki Yeşilyurt Oteli Önü.
İşletmecisi olan İbrahim (Göksel) Efendi, Mimiko Kafato, Anesti Kafato ve diğer arkadaşları ile... 

                                                 ************

   AKP iktidarı zaten politika yapmaktan nefret eden Devlet Bahçeli'nin MHP'si ile zoraki bir koalisyon. İki partili bu iktidar ortaklığı iç ve dış politikadaki fahiş hataları yüzünden sürekli kan kaybediyor. Geçmişte bu kan kaybını da siyasetin çerez partilerini bünyesine alarak aşmaya çalışıyordu. Hatta sırf bunun için Fatih Erbakan'a Yeniden Refah Partisi adı altında bir asansör parti bile kurdurdular. İktidarın kan kaybettiğini gören birileri yeni parti kurma girişimleriyle sarayı tehdit etmeye başlayınca iktidar kanadı diğer partilerle sırnaşmaya başladı. İlkin Meral Akşener atıldı, anahtar partiyiz, dedi. Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu da Milli Nizam Partisi döneminden kalma Nasreddin Hocanın paslı anahtarını hatırlatıp, siz olsanız olsanız maymuncuk olursunuz, demiş. Ben bunu daha yeni duydum. Yoksa kallavi bir aforizma yazardım.
  Başkan ile Temel Karamollaoğlu'nun görüşmesinden anladığımız kadarıyla, AKP iktidarı anketlerde görülen kan kaybını önlemek için Saadet Partisinin % 3'lük bedenini dolgu malzemesi olarak muhalefetten iktidarın içine almak niyetinde. Bunu yaparken de Temel Bey'e; buyur, MHP gibi seçim kazanmadan iktidara gel, istersen forvet oynatalım, diyor. Temel Bey de böylesine kötü bir takımda forvet oynamak niyetinde olmadığını, asıl oyun taktiğinin hatta tüm kadronun değişmesi gerektiğini söylüyor. Temel Bey cevaben Saadet Partisinin politikadaki ilkelerini hatırlatıyor muhatabına. Ve siyasal kurmaylık pozisyonunda olduğunu ima ediyor. Hal böyle olunca AKP'nin öteden beri siyasi rakiplerine makam, mevki, vaat gibi mavi boncuk dağıtarak hedefine varma arzusu gerçekleşmiyor.
   Ama Saadet Partisi genel başkanı ve tüm teşkilatları çok dikkatli olsunlar. AKP bu teklifi sorumlu bir iktidar partisi olarak yapmadı. Dolayısıyla bundan sonra Saadet Partisine çok daha sert saldırmaları, Mustafa Kamalak örneğinde olduğu gibi yargıyla sindirme dönemine girmeleri kesindir. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar