Murat Başkan’a destek artıyor!

 murat-baskan-002.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, yeni bir ekiple yola çıkması ve kangren haline gelmiş bazı sorunlarına el atmasına, muhalefet cephesinden de destek geldi. Başkan Zorluoğlu’nun köy statüsündeki mahallelerden atık su bedeli alınmaması yönündeki görüşünü olumlu bulan İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, ‘Bu konuyu birkaç yıldır gündeme getiriyoruz. Murat beyin böyle bir hamle yapacak olmasını destekliyoruz. Atık suyunu bahçesindeki fosseptik çukuruna boşaltandan vergi alınmaması çok doğru ve isabetli bir iştir. Büyükşehir Belediye Başkanının iyi işlerini elbette destekleyeceğiz’ dedi.

Ayasofya’ya talip oldu!

ayasfya.jpg Trabzon Büyükşehir Belediyesinde başkana en yakın isimlerden biri olan TRABİTAŞ A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Adnan Gül, geçtiğimiz günlerde Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’i arayarak, Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak Ayasofya müze-camisine talip olduklarını söyledi. 
  Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait çay bahçeleri, kafeterya, restoran, satış yerleri ve otoparkları işleten TRABİTAŞ A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Adnan Gül, ‘Dünyanın hemen her yerinde bu tür mekanları ziyaret etmek için bir ücret ödersiniz. Trabzon merkezde 4-5 önemli mekan var. Bu mekanların başında Ayasofya, bir diğeri Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Trabzon Müzesi geliyor. Bu dört tarihi mekanın 3’ü belediyemizde. Ayasofya müze-camisi Vakıflar Genel Müdürlüğünde. Genel müdür Adnan Ertem beyden, Ayasofya’nın bahçesi ile birlikte belediyemize tahsis edilmesini istedim. Genel müdürümüz haklı olarak, ‘Bu mekan cami olarak geçiyor. Bu nedenle devredemeyiz’ dedi. Sayın genel müdürümüzle bu konuyu tekrar konuşacağım’ dedi.
  TRABİAT A.Ş. yönetim kurulu başkanı Adnan Gül, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde önemli görevlerde bulunmuş çalışkan ve üretken üst düzey bir bürokrattı. Emekli oldu, Zorluoğlu ile önce Van’a gitti, sonra memleketi Trabzon’a geldi. Trabzon Kemik Hastalıkları Hastanesi eski başhekimlerinden merhum Numan Gül’ün kardeşi olan Adnan Gül, Trabzon’a ve Trabzon’da yaşayanlara katkı sağlayacak hemen her projeye açık bir isim. Adnan Gül, tahminimiz o ki Ayasofya konusunda ısrarını sürdürecek. Çünkü Ayasofya’nın Büyükşehir Belediyesinde olması halinde, Büyükşehir Belediyesi bu mekandan yılda en az 5 milyon lira gelir elde eder.

 Lemi Çelik Spor A.Ş.ye
 lemi-celik-003.jpgTrabzonspor’un ‘Başbakan’ lakaplı eski futbolcusu Lemi Çelik, önceki seçimde CHP’den İstanbul Bayrampaşa ilçesi belediye başkan adayı idi. Çelik, bu ilçede partisinin oylarını arttırmasına rağmen seçilememişti. Lemi Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde millet ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu ile birlikte kampanya yürüttü. Gazetemiz spor müdürü Kamil Anahar, ‘Lemi Çelik’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş.’de görev alacağını söyledi. Lemi Çelik, sporun içinden gelen bir isim. Sporda olup bitenleri biliyor. Çelik’e başarılar diliyoruz.

Hüseyin Örs işin kolayını buldu!

  huseyin-ors-003.jpgİYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, seçim öncesi ve sonrası seçmenle buluşur, hal hatır sorardı. Hüseyin Örs, TBMM kürsüsünde konuşmaya ve söylemlerinin gazete ve de internet sitelerinde yayınlanmaya başlanması ile birlikte vatandaşla ilgisini kesti. TBMM kürsüsünde heyecanlı bir öğretmen edasıyla konuşan Hüseyin Örs,  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de prensleri arasına girmeyi başardı. 
  TBMM’nin en iyi giyinen vekilleri arasında yer alan Hüseyin Örs, bu özelliğiyle Koray Aydın’ın pabucunu dama attı.
 
Gordi Deresi çöplük oldu!

  Trabzon Ortahisar ilçesinin eski adı Holomana olan Beşirli Mahallesi ile yine eski adı Argalya olan Uğurlu Mahallesinin Gordi mevki (eskiden Argalya’nın mahallesi idi) arasında derin bir vadi vardır. Bu vadinin güneyi Büyükşehir Belediyesi’nin Uğurlu Mahallesi’ndeki mezarlığının yakınlarına kadar ulaşır. Bu vadiden akan ve suyu az olan dereye Gordi deresi denir. Beşirli ile Akyazı arasındaki derenin eski adı Beşirli değil Zaga deresidir. 
  gordi.jpg Gordi deresi çevresinde oturan vatandaşlar, dere yatağının özellikle yaz aylarında ‘pislik’ten geçilmediğini, kanalizasyon akarlarının dereye bağlandığını, dere yatağının çöplük olduğunu söylüyorlar.
  Yıllar önce Karşıyaka-Uğurlu yolunun bu vadiden sahile bağlanması gerektiğini yazdık ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine de söylemiş ve bu bölgede kesinlikle 18. Madde uygulaması yapılmasını belirtmiştik. Karşıyaka-Uğurlu yolu bittiğinde ucu kapalı veya mahalle yollarına bağlı yol olacak. Bu anayol sahile bağlandığında, Uğurlu mezarlığına da sahilden 5-10 dakikada gidilecek. Büyükşehir Belediyesi ilgili ve yetkilileri bu haberden sonra herhalde, bu vadiye bir el atar diye düşünüyoruz.

 Orak ayının 5’i ve Hıdırnebi!
  Osmanlı döneminde Karadeniz bölgesinde Rumi takvim ve aylar kullanılırdı.  Miladi takvim ile Rumi takvim arasında 13 gün fark vardır. Miladi Takvime göre 13 Temmuz Rumi takvime göre 1 Temmuz’dur. Yani Rumi ve yöresel adla Orak ayının 1’dir. Orak ayından sonra da Çürük ayı gelir, yani Ağustos ayı.
orak-ayinin.jpg  Hıdırnebi Yaylasında, geleneksel olarak Rumi, Orak ayının ilk hafta sonuna denk gelen Pazar günü yayla şenliği düzenlenir. Miladi Temmuz’un 3. hafta sonu. Hıdırnebi, Karadağ ve çevredeki yaylacılar, Hıdırnebi düzlüğünde toplanır eğlenirler.
Akçaabat Belediyesi 28. yıl önce Akçaabat müzik ve halk oyunları festivali başlattı. Belediyenin düzenlediği festival 18-21 Temmuz tarihleri arasında. Akçaabat belediyesi 20 Temmuz’da yani Orak ayının 5’in de festivali Hıdırnebi’ye taşıyacak. 
Bildiğimiz kadarıyla Akçaabat tarihinde ilçe merkezinde eskiden festival şenlik vs. yoktu. Şenlik mekanı Hıdırnebi yaylası idi. Akçaabat Belediyesi keşke bu festivalin, şenliğin tamamını Hıdırnebi yaylasında yapsaydı. Hıdırnebi ve çevresine çadırlar kurulsaydı. Yerlisi yabancısı orada konaklasaydı. Kemençeler orada çalsaydı, davullar orada patlasaydı, horonlar orada oynansaydı!

Doktor Küçükali’nin ödüllü soruları!

dr-kucukali-001.png  Sürmene’nin millet ittifakının seçimi kaybeden CHP’li adayı Dr. Kemal Küçükali, sosyal medyada bir süre önce başlattığı ödüllü sorularına devam ediyor. Doktor Küçükali’nin soruları şöyle;
"Bildim bileli o koltukta oturuyorsun, hiçbir işe yaramadın" diyen Erdoğan'a Bahçeli hangi cevabı verdi?
a) Lütfen kırıcı olmayın.
b) Ben sana karışıyor muyum?
c) Ben oturmasam başkası oturacak ne fark eder.
d) Yaş haddimi bekliyorum.
e) Sen, aklınla arasını açmış klinik bir vakasın.
Dr. Küçükali, sorulara doğru cevap verenler arasında kura çekecek, kazanana Sürmene Pidesi ikram edecek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar