Murat Başkandan doğru adımlar!

 Trabzon kent merkezinde, ilk değişimi Ruslar yapmıştı. İkinci değişim Alman şehir plancısı Lambert ile hayata geçecekti ancak hayata geçirilmedi. Lambert planı yaptı ama tam uygulanmadı.  Diyeceksiniz ki, Trabzon’u 18 ay işgal eden Ruslar bu kentte acı ve gözyaşından başka ne verdi. Evet, bu kentin Müslüman ahalisi işgal yıllarında yaşadıkları yerleri terk etti, muhacirliğe çıktı. Açlık, sefalet, acı çektiler. İşgal yıllarını yaşayanların hatıralarında yaşananlar gözler önüne serildi. Diğer yandan ise, Trabzon’u işgal eden Ruslar, burada boş durmadı. Bugünkü Maraş Caddesi’ni Ruslar açtı. Şehirdeki cadde ve sokakları genişlettiler. Askeri amaçlı da olsa köylere, dağlara yol yaptılar. 
  Trabzon’un ilk şehir planı 1937 yılında yapıldı. Alman şehir plancısı Lambert’in hazırladığı plan, Atatürk’ün ölümünden sonra uygulanmadı. Yarım kaldı. 
Trabzon’daki gerçek yıkım, gecekondulaşma ve çarpık yapılaşma 1950’lerde başladı 60 ve 70’li yıllarda hız kazandı ve hala devam ediyor. 
***

murat-baskan-001.jpg Dün Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı vardı. Toplantıda konuşan Başkan Murat Zorluoğlu önce büyükşehir belediyesi bünyesindeki teşkilat yapılanmasında yaptıkları değişiklikleri anlattı. Yeni bir ekip kurduğunu, yaptığı atamalarda liyakat ve ehliyeti esas aldıklarını söyledi ve yönetici kadrosunu yüzde 25 oranında değiştirdiğini kaydetti. 
  Başkan Zorluoğlu daha sonra devam eden projeleri tamamlamaya çalıştıklarını ve yeni projeler hazırlamak için ekip kurduğunu belirtti. Ardından devam eden projelerin durumunu ve bitiş tarihlerini verdi.

Yeni projeler
  Kadınlar pazarının karşısında Tabakhane deresi ile kale surları arasında kalan ve bugün bir bölümü otopark olarak kullanılan alanda iki katlı otopark yapılması gerektiğini, bu otoparkın tünel akvaryumu ziyaret edecek ve iki vadide gezinti yapacak olanların araçlarının park edeceği yer olabileceğini ve çevredeki esnafında araçlarını, hatta dolmuş minibüslerinin bir bölümünün depolama alanı olabileceğini yazmıştık. Başkan Zorluoğlu, dün bu alanın iki katlı otopark olacağını söyledi. Otoparkı da TOKİ’nin yapacağını belirtti. Bu konu gerçekten çok önemli. 
Başkan Zorluoğlu yine bizim ısrarla Moloz dolgu alanının düzenlenmesi ve orada ilçelerle, merkez köylere yolcu taşıyan araçlar için otogar yapılmasını önermiştik. Başkan, bu önerimizi de dikkate aldı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Tabi orada bir de en az bin araçlık bir ücretsiz otopark yapılmalı. İlçelerden, merkeze uzak mahallerden ve şehir dışından kente gelenler araçlarını ücretsiz oraya park etmeli ve kent merkezine yürüyerek gelmeli. Avrupa’nın birçok kentinde bu uygulama var. Başkan herhalde bu önerimizi de gündemine alır. Ayrıca bu alanda şu anda çöplük olan yerde rahatlıkla bir otogar yapılabilir. Hatta bu otogar ilçe ve köylere yolcu taşıyan araçlarla aynı yerde de olabilir. Moloz dolgu alanı bu tür yatırımlarla yaşam alanı haline getirilebilir.
  Başkan dolmuş sisteminin modernizasyonu konusunda görüşmeler yaptığını, birkaç model üzerinde durduklarını henüz karar veremediklerini söyledi. Dolmuşların kapasitesi ikiye de çıkarılsa (10 kişilik iki dolmuş minibüsü yerine 25 kişilik bir yarım otobüs) ki çıkarılmalı, kesinlikle duraklarda araçlar değil yolcular beklemeli. Otobüs duraklarında olduğu gibi. Araçlar, ilk kalkış yerinden saatli olarak hareket etmeli. Sistem kesinlikle bunun üzerine kurulmalıdır. 
 Başkan Surların; Ayasofya’nın aydınlatılacağını söylüyor ki çok doğru bir iş yapıyor. Birde Ayasofya Müzesini Vakıflar Genel Müdürlüğünden Büyükşehir Belediyesine alabilse daha mükemmel bir iş yapmış olur.
  Hüseyin Avni Aker, Yavuz Selim sahası, 19 Mayıs spor salonu ve Orman Lojmanlarının bulunduğu alanın projelendirilme çalışmaları sırasında bizim de görüşümüz alınmıştı. TOKİ ve Belediye yetkililerinin İncirlik kavşağından Trabzon Lisesi önüne kadar yaklaşık 150 dönümlük alan için komple bir proje üretilmesi gerektiğini, Numune Hastanesinin de bu proje içine alınması gerektiğini, hastanenin güneyinden geçen yolun yer altına alınmasını vs, bölgede kapalı otopark da yapılmasını önermiş, yarın Numune Hastanesi’nin ana binasının ve bahçesinin rahatlıkla beş yıldızlı bir otel olabileceğini söylemiştik.  Başkan millet bahçesinde Avni Aker’in yerinde kottan faydalanılarak kapalı bir otopark yapılacağını söyledi. Projeyi görmediğimiz için bu konuda bir şey söyleme şansımız yok. Ancak, Avni Aker Stadının bulunduğu alan, stat yapılmadan önce ‘koytak’ bir alandı. Çevreden taşınan toprakla doldurulmuştu. Orada mutlaka zemin etüdü yapılmıştır.  Başkan’ın meclis toplantısında yaptığı konuşmayı haber sayfamızda okuyabilirsiniz. 
***
Murat Zorluoğlu’ndan sonra söz alan muhalefet partilerinin grup başkanı, aksaklıkları ve yapılamayan işleri sıraladılar. 
CHP grup başkanı Turgay Şahin,  Tabakhane kentsel dönüşüm projesinin delik deşik edildiğini, tarihi Trabzon kale surundaki burcun önünde kazı yapıldığını, buna kimin hangi amaçla ruhsat verdiğini sordu. 
Büyükşehir belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, gördüğümüz kadarıyla kendisinden önceki başkan gibi bir iki kişiye danışarak veya yaptım oldu mantığı ile iş yapmıyor. Kamuoyunun, uzmanların ve kentin dününü bugününü bilenlerinde görüşünü alıyor. Başkan, bize göre bu şekilde hareket ettiği için kamuoyundan tam destek alıyor. Başkana destek verirken elbette yanlış ve hatalı gördüğümüz işlerde de eleştirilerimizi yapacağız. 

***************

  Yıllarca konferanslarda ve üniversitedeki derslerimde anlattığım bir anım var;
1994 yılında Rusya Sochi'de proje yapmıştık. Daha doğrusu Bir Rus Mimarlık Bürosu'nun avan projelerini hazırladığı malikane villâların uygulama projelerini benim büro çizmişti. Çizerken de tadilatlar dahil her türlü yetkiyi almıştı.
İnşaatı Trabzon'dan bir büyük inşaat şirketi üstlenmişti.
Her hafta Sochi'ye gidip gelmiştik. 
İnşaatların aplikasyon ( binaları araziye oturtma ) aşamasında Moskova'dan 70 yaşlarında ünlü bir inşaat mühendisi bayan danışman da hazır bulunmuştu. Şu anda vefat etmiş olan bu hanımefendi taban alanı yaklaşık 1000 m2 olan binaları arazi üzerinde proje dışı olarak 1-2 metre sağa sola doğru kaydırınca nedenini sormuş ve şu cevabı almıştım;
"Gürol Bey şuradaki elma ağacını kurtarmaya çalışıyorum. Bir ağaç kolay yetişmiyor."
Küçük bir bilgi daha;
İzin verilen inşaat alanında sayısız ağaç vardı. Bu ağaçlar yaprak sayısına kadar kayıtlı idi. 
Yapılacak binalar ağaçlar arasındaki boşluklara yerleştirilecekti. Buna rağmen Sochi Belediyesi konut ihtiyacı doğrultusunda makul sayıda ağacın kesimi için onay vermişti. Ama inşaat danışmanları bu izni yok saymış ve inisiyatif kullanarak ağaç kesimini engellemişti.
Ağaç kesimlerinin gerçekleştiği bu günlerde bu anım anlamlı geldi bana. 
(Gürol Ustaömeroğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar