Murat Başkan’ın işi gerçekten zor!

  Çoğu kentlerde ve ilçelerde iktidardan veya muhalefetten belediyeleri devir alan başkanlar, önceki başkanların tam takır bıraktıkları kasa ve yönetim anlayışlarından yakınırlar. Mesele Beşikdüzü Belediyesinin yeni belediye başkanı Ramis Uzun, kelimenin tam anlamıyla enkaz devir aldı. 

murat-baskan1.jpg  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise belediyeyi kendi partisinden bir isimden devir aldı. Murat Başkan, önceki başkan ile aynı partiden olduğu için belediyenin borcu, harcı ve icraatı ile ilgili geçmişe yönelik henüz bir açıklama yapmadı. Yapmaması da siyaseten doğru!
Murat Başkan, açıklama yapmadı diye geçmişte yapılan yanlışları ve hataları görmezden gelemeyiz.
  Eski başkan Orhan Gümrükçüoğlu, Tanjant’ta otopark yapmak için vatandaşların arsalarını istimlak etti. İş, kamu yararına olduğu için mahkeme vatandaşın itirazlarını kabul etmedi. 
  Büyükşehir Belediyesi, Hacıkasım Mahallesinde 750 araçlık otopark yapmak için arsaların istimlakına o günkü para ile 25 milyon lira ödedi. Sonra, projede değişikliğe gidildi 10 adet otopark katında 750 araçlık otopark 310 araca düşürüldü. Otoparkın ana yol cephesi ve zemin katı işyeri oldu.  İş, ihale edildi. Rize menşeili bir firma işi aldı. Söylenenlere göre projede bir iki değişiklik daha yapıldı. İş Merkezi ve otopark ihalesinde bugüne kadar ne kadar para harcandı bilinmiyor. 40 milyonun üzerinde bir para telaffuz ediliyor. Bu durumda istimlak bedeli ile birlikte projeye en az 60 milyon lira harcandığı belirtiliyor.
Belediye 310 araçlık otoparka ve işyerine ödediği parayı geri almak için, önümüzdeki günlerde oradaki işyerlerini satılığa çıkaracak. Ödediği parayı geri alır mı alamaz mı bilinmiyor. 
***

  Farz edelim ki, aldı... Peki yarın orada otopark yapılacağı gerekçesiyle arsası kamu yararına istimlak edilen vatandaşın mahkemeye gitmeyeceğini kim söyleyebilir.
‘Benim arsamı otopark yapmak için aldın, işyeri yaptın’ derse, mahkeme ne karar verecek?
murat-baskan.jpg  Onu da geçtik. Orada 310 araçlık otopark dışında yaklaşık 2 bin 500 metrekare ticari alan var. O inşaatı belediye de yapsa, o binadaki 30 m2’lik işyeri için bir otopark düşüyor. Yani, 2 bin 500 metrekarelik ki, ticari alanın daha da fazla olduğu söyleniyor. 2 bin 500 m2’lik alan üzerinden hesaplarsak 310 araçlık otoparkın yaklaşık 100’ü işyerinde mülk satın alacaklara ait olacak. Geriye 210 araçlık otopark kalıyor.
  Hacıkasım Camisinin doğusunda bir iş merkezi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, işyerinin yapımcısından tam 56 araçlık otopark parası aldı. Yarım milyon civarında bir para. Yasa gereği, büyükşehir belediyesi otopark parası aldığı bu işyerine en yakın bölge otoparkı olarak karşıdaki otoparktan yer vermek zorunda. Bu durumda otoparkın kapasitesi 150’ye düşüyor. O civarda otopark parası alınan yapılar varsa ki, onlara da otopark tahsis edilmesi gerekiyor.
  Büyükşehir Belediyesi, bu olayı kılıfına uydurarak iş merkezindeki otoparkın bölge otoparkı olmadığını söyleyebilir. Ancak sonuçta otopark parası aldığı vatandaşa otopark göstermek durumunda.
***
  Ortahisar’da Atatürk Alanından Boztepe’ye çıkarken batıda eskiden mezarlık olan Trabzon’un en güzel parklarından biri vardı. Eski adı Aşıklar Parkı olan Fatih Parkı… Vardı diyoruz, eski başkan Orhan Gümrükçüoğlu bu parkın da içine etti. Birkaç yıl önce güzelim parkı taş park yapmak için ihale yapıldı. İşi alan firma, kişi parkın içerisinde üç beş ağaç kesti budadı. Sağı solu kazıdı. Para bitti. Yeniden ihale edildi. Ne zaman biteceği de belli değil. 
Eski başkanın Trabzon’a yaptığı tahribatlar o kadar çok ki, yazmakla bitmez. İşte bu tahribatları onarma işi Murat Başkan’a düştü. O nedenle diyoruz ki, Murat Başkan’ın işi gerçekten zor! Allah yardımcısı olsun.

‘Beni parti atamadı!’

beni-parti.jpgBirkaç gün önce Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar’a yönelik bir iki eleştiri getirdik. Oda, Kooperatif başkanlarının büyük çoğunluğunun iktidar tarafından atandığını bu nedenle iktidarın yanlış politikalarını eleştiremediklerini belirttik. Başkan Bekaroğlu’nun açıklamalarının ‘hoş ama boş’ olduğunu söyledik.
  Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, kendisine yönelik eleştirilere tepki gösterdi ve ‘Arsinliyim ama 20 yıldan fazla Ortahisar’da yaşıyorum. Yerim yurdum Çimenli’de. Ben bu göreve siyasi olarak gelmedim. Parti ile bağım ve bağlantım yok. Arsin Ziraat Odası Başkanı ve Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu üyesinin önerişi ve isteği ile geldim. Benim Oda başkanlığıma gelmeme Muhammet balta karşı çıkmıştı’ dedi.
  Bekaroğlu, fındık üreticilerinin haklarını korumak için her daim görüş belirttiklerini belirterek, ‘Toprak Mahsulleri Ofisi ve Fiskobirlik’e yönelik bir dizi açıklamamız var. Fındığa elbette önce devlet bu kurumlar vasıtasıyla sahip çıkmalıdır. Ama çıkmıyor, bizde bunu eleştiriyoruz. TMO ve Fiskobirlik, kesinlikle devreye girmeli ve fındık fiyatını önceden açıklamalıdır. Biz bunu her zaman söylüyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisinin, Fiskobirlik’e fındık satması da doğru değildi. TMO piyasaya fındık satacaksa, bunu bir rayiç bedel üzerinden açık arttırma ile satmalı. Ve ayrıca TMO’nun sezon öncesi fındık satması da doğru değil’ diye konuştu.
  Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Bekar, Fiskobirliğin Türkiye Ziraat Odaları Birliğine devredilmesi gerektiğini belirterek, ‘Türkiye’de fındık baronları var, dediğimizde tüccar ve ihracatçı bize tepki koyuyor. Türk fındığı şu anda birkaç büyük firmanın kontrolünde. Rekabet ortamı yok. İşte biz buna karşıyız. O nedenle diyoruz ki TMO bu işi yapamıyorsa Fiskobirlik, Ziraat Odaları Birliğine devredilsin’ dedi.

Ganita’daki o gemi kimin?

 ganita.jpg Trabzon’daki turizm firmalarından birinin sahibi aradı ve ‘Ganita’da tur yapan geminin işleticilerinden teklif geldi. Gezi ve eğlence için kişi başı 50 dolarlık bir teklif sundular. Geminin çalışmasına, gemide eğlence düzenlemesine karşı değiliz. Sonuçta turizme hizmet ediyorlar para kazanıyor. Bizim merak ettiğimiz ve sorguladığımız olay geminin kazancı değil’ dedi. 
  Turizm firması yetkilisi ardından, ‘Bu gemi kimindir. Ganita’daki o barınak için belediyeye ödeme yapıyor mu? O barınak bu gemiye mi tahsisli? Biz de bir gemi kiralasak oraya demirleyebilir miyiz? Bu geminin evrakları tamam mı? Can yelekleri yeterli mi? Vergisini ödüyor mu? Bu geminin işleticileri AKP il yöneticileri mi? Bu gemi kimin?’ diye sordu.
  Geminin belediyenin mi yoksa iddia edildiği gibi AKP yöneticilerinin mi olduğunu bilmiyoruz. Gemi, denize açıldığına göre işlemleri herhalde tamamdır. Gemi işleticileri bu sorulara mutlaka cevap verirler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar