Murat Başkan’ın TGC ziyareti!

  mirat-baskanin.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, dün akşam saatlerinde Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. TGC Başkanı Ersen Küçük, cemiyet eski başkanlarından gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt’u arayarak, ‘Abi başkan cemiyete gelecek sizi de bekliyorum’ dedi.
Hasan Kurt, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin Atatürk Alanındaki binasını, yıllar önce Trabzon il özel idaresinden kiralayan, binayı çatıdan tabana kadar restore eden ve TGC’nin kuruluş tarihini 1980’den 1946’ya çektiren kişidir. İl Özel İdaresinin mülkleri Büyükşehir’e devredilince, Gazeteciler Cemiyetinin Atatürk Alanındaki tarihi binası da Belediyenin oldu. TGC ile Büyükşehir Belediyesi arasında küçük bir ihtilaf doğdu. Derken Murat Zorluoğlu, başkanlığı devir aldı. Dün, Cemiyet binasının durumu da masaya yatırıldı. Başkan Zorluoğlu, ‘Gereken yapılacaktır’ dedi. Bu sevindirici bir gelişme.
***

  Başkan Murat Zorluoğlu, toplantıda ilk üç ayın değerlendirmesini yaptı. Seçim  öncesi söylediklerini bir bir yerine getirmeye çalıştığını belirtti, Büyükşehir Belediyesindeki kadro değişikliklerinin abartılmamasını, atamaları ihtiyaca binaen yaptıklarını söyledi.
  Murat Zorluoğlu, Büyükşehir’de göreve getirilen daire başkanlarının ilelebet o görevde kalmayacaklarına işaret etti. 
   Başkan, direk söylemedi ancak Kuzey Ekspres’in dünkü manşetine de hafif yollu göndermede buluntu. Göreve getirilen daire başkanlarının üst düzey görevlilerin performansına bakılacağını, bu kişilerin icraatını görmeden eleştirmeninin doğru olmadığı belirtti. Bu konuda çok da haksız değil. Ancak, işinde uzman olmayan veya o işi yapmayan kişiyi bir daire başkanlığına getirirsen ister istemez eleştirilirsin. 
***

  Başkan Zorluoğlu, Trabzon’un temel sorunlarına eğilmeye başladıklarını belirterek, ‘Ulaşım sorunu masada. Şoför ve Otomobilciler Odası ile görüşüyoruz. Vatandaşın da bu konuda görüşünü alacağız’ dedi. 
Zorluoğlu, Beşirli sahilindeki kokunun giderilmesi için çalışmalar yaptıklarını, Gülcemal projesinin ilk etabına önümüzdeki günlerde başlayacaklarını ve en geç iki yıl içerisinde tamamlayacaklarını söyledi.
  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesinin borcunun döndürülebilir borç olduğunu kaynak bulmak için proje yapacaklarını belirtti.
  Başkan Zorluoğlu, kendisinden önceki başkan gibi ‘her şeyi ben bilirim’ anlayışında değil. İşleri ekibiyle ve halkın tercihleri doğrultusunda yapacağını söylüyor. Yani ekip anlayışıyla hareket edeceğini belirtiyor. Ve doğrusunu da yapıyor. Başkan’a başarılar diliyoruz. 

Biz hep doğruları söyledik!

biz-hep.jpg  Ortahisar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Turgay Şahin geçtiğimiz günlerde kendisiyle ilgili gazetemizde yer alan bazı değerlendirmelere Ortahisar Belediye Meclis toplantısında söz alarak cevap verdi. Şahin kendisinin meclis toplantılarında yaptığı konuşmaların tamamının kent hassasiyeti ve doğrular çerçevesinde şekillendiğini belirterek, "Bizim buradaki söylemlerimizi siyaset yapıyormuş gibi algılayanlar oldu. Bazı basın mensupları, 'Turgay Şahin'i tanırız. Karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar' biçiminde ifadelerde bulundu. Biz hep doğruları söyledik, siyaset yapmadık. Eleştiri yaptık ama çözüm önerilerimizi de ortaya koyduk. Görev yaptığımız dönem boyunca hep böyle olmuştur" dedi.

Bir portre: Kara Fatma

bir-portre.jpgDün sosyal medyada Nuri Erbaz’ın, eski Türkiye Fotoğraflarında bir fotoğraf ve yazı dikkatimizi çekti.
Fotoğraftaki kadın Kara Fatma lakaplı Üsteğmen Fatma Seher (Erden) hanımdı. İşte o paylaşım;
Vatan kahramanı Üsteğmen FATMA SEHER (Erden) Hanım.
Kuvvacı adıyla "Kara Fatma", 2 Temmuz 1955 tarihinde, İstanbul'da, yokluk içinde, 67 yaşında yaşamını yitirmişti. 
Fatma Seher Hanım 700 Kuvvacı’ya milis komutanlığı yapmış ve kendisine İstiklâl Madalyası verilmişti.
"Mustafa Kemal’in huzuruna çıkabilmek için muhtelif kıyafetlere girerek üç günlük bir mücadeleden sonra devamlı bir takibin neticesi olarak, Sivas’ta öğle yemeğine davetli bulunduğu bir yere giderken yolda yakaladım. Üzerimde çarşaf vardı ve yüzüm de peçe ile kapalıydı. Kendisiyle bir mesele hakkında görüşmek istediğimi söyleyince ilk defa sert bir lisan kullanarak ‘ne görüşeceksin’ dedi. Kalbimdeki vatan aşkı, bu sert muameleye üstün geldi. Derhal peçemi kaldırdım ve ‘İstanbul’dan buraya kadar sizinle görüşmek için geldim ve maruzatımı bir dakika için dinlemenizi ısrarla rica ediyorum’ dedim. Sonra, pek yakınımızda bulunan küçük bir lokantaya beni kabul ettiler."
  Mustafa Kemal kendisine adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip bilmediğini sordu. Aldığı cevaplardan duyduğu memnuniyeti, "Bütün kadınlar senin gibi olsa idi Kara Fatma" sözleriyle ifade etti. Fatma Seher, işte bu olaydan sonra “Kara Fatma” olarak anılmaya başlandı.
  Kurtuluş Savaşı’nın büyük kahramanı Kara Fatma, İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi. Bu madalya, kendisi için yeterliydi. Öyle ki, savaşın ardından kendisine bağlanan üsteğmenlik maaşını kabul etmedi. “Ben para için savaşmadım. Vatanım için savaştım” diyerek maaşını Kızılay’a bağışladı. 

***************

  “Vasatın altında bir adamı yükseltmek, krallar için olduğu kadar kadınlar için de bir zevktir. Kötü bir piyesi yüz defa oynamak gibi bir şey bu. Büyük aktörler bayılır buna. Bencilliğin sarhoşluğudur bu. İktidar, gücünü kendi kendine ispatlamak için garip bir yolsuzluğa baş vurur: El atamayacağı tek kudret olan dehaya hakaret olsun diye, budalaca işleri zaferle taçlandırmak... Kaligulanın atını senatör ilan etmesi oyunu asırlar boyunca temsil edildi, edilecek.”
Honore de Balsac’ın İhtişam ve Sefalet romanından…
(M. Haydar Ustaoğlu)

******************

  Suriyeliler'e gösterilen tepkileri ırkçı gösteriler olarak yaftalamak, gerçekte ırkçı bir söylemdir. Üstelik ırkçılığın en müptezel hali budur.
Bir milletin doğal reflekslerini ırkçılık olarak adlandırmak etnik ırkçılığın kamuflaj halidir ve ırkçılığın en müptezel şekli de budur. 
(Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar