Murat Zorluoğlu’nun bilinmeyenleri!

  AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu’nun ilkokula Çaykara’nın Aşağı Kumlu (Mimolos) köyünde başladığını, üç yıl Mimolos köyü ilkokulunda okuduktan sonra Norveç’e gittiğini, bir yıl kadar Norveç’te kaldığını ve tekrar köyüne döndüğünü ve ilkokulu Mimolos ilkokulunda bitirdiğini çokları bilmez.

zorluoglu-018.jpgMurat Zorluoğlu’nun babası Yusuf Zorluoğlu bir süre imamlık yaptı. Murat Zorluoğlu’nun doğum yerinin Ankara Haymana olmasının nedeni de tahminimiz o ki, babasının o günlerde orada din görevlisi olarak bulunması idi. Baba Zorluoğlu, imamlıktan ayrılır ve Haymana’dan işçi olarak Norveç’e gider.  Ailesi ve çocuklarını da Trabzon Çaykara’ya gönderir.
Murat Zorluoğlu, köye döndükten sonra ilkokula kaydını yaptırır. Öğretmeni de gazetemiz yazarı Rasim Efendioğlu’dur… Murat Zorluoğlu, ilkokul 3. sınıfta okurken baba Yusuf Zorluoğlu ailesini, Norveç’e alır. Aile Norveç’e taşındıktan kısa bir süre sonra anne Zorluoğlu, bir trafik kazasında hayatını kaybeder. 
Baba Yusuf Zorluoğlu, Çaykara Mimolos köyü ilkokulu öğretmeni Rasim Efendioğlu’na mektup yazar ve çocuklarını köydeki okulda eğitime devam etmesini ister. Karşılıklı mektuplaşmadan sonra Murat Zorluoğlu, 3. sınıfta terk ettiği okuluna geri döner. İlkokulu, burada bitirir. Murat Zorluoğlu, hayatına yön veren isimlerin başında Rasim Efendioğlu’nun geldiğini söyler. Efendioğlu da her zemin ve fırsatta Zorluoğlu’nun başarılı hayat hikayesini anlatır ve Zorluoğlu’nun öğretmeni olmasından gurur duyduğunu söyler.
Zorluoğlu, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesi orta kısmında, liseyi İstanbul- Hayrullah Kefoğlu Lisesinde ve yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlar. 1994 yılında Trabzon kaymakamlığı ile mesleğe ilk adımı atar, kaymakamlık, bakanlıklarda daire başkanlıkları, müsteşar yardımcılığı sonrasında 2015 yılında Elazığ valisi olur. Sonra Van’da hem vali hem de belediye başkanı (Kayyum) olarak görev yaparken AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilir. 

Mustafa Bıyık arayı kapatıyor!

mustafa-biyik.jpgİYİ Parti’nin Yomra belediye başkan adayı Mustafa Bıyık’a, ilçenin her mahallesinde büyük ilgi gösteriliyor. Mustafa Bıyık, önceki akşam Kıratlı Mahallesinde idi. Mahalle sakinleri ile kahvehanede bir araya gelen Bıyık, ‘Yomra’nın her noktasına hizmet getirmek için yola çıktım.  Kıratlı mahallesi sakinlerine bize gösterdikleri sıcaklık ve ilgiye çok teşekkür ediyorum. Beni kendi öz evlatlarından hiç ayırmadılar... Durmadan çalışıp onları mahcup etmeyeceğiz...’ dedi.

Sunguroğlu’nun ekibi!

sunguroglu-014.jpgArsin eski belediye başkanlarından Ramis Sunguroğlu, önce MHP’den aday olmuştu. Ankara’da MHP genel başkanı ile görüşmüştü. MHP genel merkezi Ramis Sunguroğlu’nun adaylığını açıklamıştı. Ancak daha sonra Cumhur İttifakı kapsamında Arsin belediye başkanlığı AK Parti’ye verildi. Ramis Sunguroğlu, önce bağımsız adaylık düşündü sonra Saadet Partisi’nden aday olmaya karar verdi. SP, Arsin’deki adayını geri çekti. CHP ve İYİ Parti de Sunguroğlu’na destek verdi. SP adayı olarak çalışmaya başlayan Ramis Sunguroğlu’nun ekibinde İYİ Parti, CHP, SP’nin ilçedeki önemli isimlerinin de yer aldığı bildirildi. 

Akyüz hız kesmiyor

CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Salih Akyüz, önceki gün Zorlu Grand Otel’de görkemli bir törenle tanıtım toplantısı yaptıktan sonra hız kesmedi. Bayburtlular Derneği’ni ziyaret eden Akyüz, hemen her platformda şehirde yaşanan sorunlara işaret ederek özellikle şehrin planlaması noktasında yapılan yanlışlara, hatalara dikkat çekiyor. Mimar olan Akyüz, mimari estetikten yoksun gördüğü şehir merkezini bir dantel gibi öreceği iddiasında bulunuyor.

Yatırım Adası programa alınır mı?

yatirim-adasi-(2).jpgArsin’de yatırım adası ya da diğer adıyla endüstri bölgesi fikrini ve projesini ilk ortaya koyan kurum Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TTSO’yu ziyaretinde oda yönetimi bu projeyi kendisine sunmuş ve Erdoğan yeşil ışık yakmıştı. Gel zaman git zaman proje üzerinde epey çalışıldı, sorunlar aşıldı, bürokratik konular büyük oranda çekidüzene sokuldu ve Türkiye’de kurulacak endüstri bölgeleri arasında Trabzon’a ilgili bakanlık tarafından duyuruldu. İş yatırım adasının yatırım programına alınmasına kaldı. Trabzon’da iş dünyasının beklentisi bu yıl bu büyük yatırımın programa alınması yönünde. Ancak bazı büyük yatırımların askıya alınması nedeniyle Arsin Yatırım Adasının bundan etkilenip etkilenmeyeceği kamuoyunda konuşulan bir konu.
Önceki hafta Cuma günü partisinin aday tanıtım toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu proje ile ilgili TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile görüşmesi dün gün yüzüne çıktı. TTSO’dan basın kuruluşlarına gönderilen açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yatırım adasının bu yılın yatırım programına alınması talebinin iletildiği duyuruldu. Niçin 10 gün boyunca açıklama yapılmadığı merak da uyandırmadı değil. 
TTSO başkanının Cumhurbaşkanı ile görüşmesine milletvekili Salih Cora da katılmış. Cora, Trabzon’a dair hemen her sorun ve konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya çalışan bir isim. Bu yönüyle de takdir toplamıyor değil… Kısa toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırım adasıyla ilgili hemen her gelişmenin kendisine aktarılmasını istemiş. Erdoğan’ın bu isteğini yatırım adasının 2019 programına alınması için iyi bir işaret olarak görüyoruz. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar