MÜSİAD Trabzonspor kongresine mi hazırlanıyor!

MÜSİAD Trabzonspor kongresine mi hazırlanıyor!

MÜSİAD Trabzon şubesi yönetimi, Aşure günü nedeniyle üyelerine ‘aşure’ göndermiş.

Aşure paketinin içinde bir de yazılı not varmış.

Bu notta ne yazdığını, Aşure hakkında kısa bilgi aktardıktan sonra vereceğim.Aşure hakkındaki bilgileri internet’ten aldığımı belirteyim.

 

Aşure nedir:

Aşure, orijinali "Aşura", Arapça’da 10 manasına gelen "aşara" kelimesinden türemiştir. İbranice "aşûr" sözcüğünden geldiği de iddia edilir. Türkçe'ye ise Arapça'dan geçmiştir. Aşure; Musevilik inancında büyük kefaret günü için kullanılmıştır. Hüseyin ibn Ali ve beraberindeki 72 müslüman  hicri 61. senesinin Muharrem ayının onuncu gününde (10 Aralık 680) Halife Yezid'in emriyle günlerce aç ve susuz bırakıldıktan sonra öldürüldükleri için o güne “Aşure Günü“ denilmiştir.

Aşure Orucu:

Aşure günü oruç tutmak sünnettir ve bu oruca "aşure orucu" denir. Aşure orucu İslam öncesi dönemde de Araplar tarafından bilinirdi. Ayrıca, museviler de Aşure Günü oruç tutarlar. İslam bilginlerinin geneline göre İslam dininin ilk zamanlarında, Ramazan orucu mevcut değilken, aşure orucu tutmak vacipti. Fakat Ramazan orucu farz olduktan sonra aşure orucunun müstehab bir ibadet olduğu düşünülmektedir. Bugün İslam bilginleri aşure orucunun sünnet olduğunda görüş birliği etmişlerdir. Ayrıca, Musevi gelenekten ayrışmak için sadece -Muharrem ayının onuncu günü olan- Aşure Günü'nde değil de, Muharrem ayının 8, 9 ve 10'uncu günlerinde oruç tutulmasının daha iyi olacağı düşünülür. Muhammed bin Abdullah, Muharrem ayı bir sefer zamanına denk geldiğinde ayın onuncu günü oruç tutmuş ve "Bir dahaki aşureyi 3 gün de oruçlu geçirelim" demiştir

Aşure tatlısı:

Aşure ismi verilen tatlının ortaya çıkışına dair bir inanış mevcuttur. Bu inanışa göre, Nuh tufanından sonra Aşure Günü'nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamıştır. İçinde birçok farklı malzemenin kullanıldığı ve bir gelenek olan bugün hâlâ Aşure Günü Müslümanlarca yapılan aşure tatlısının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir.

Şii inancında aşure günü:

Şii inancında Aşure Günü'ne, İslam dininin genelinin atfettiği önemin dışında bir önem verilir.  İki ay boyunca düğün ve benzeri eğlenceler yapılmaz, bu matem günlerinde taziye meclisleri düzenlenerek mersiyeler okunur, ihsan yemekleri verilir. Aslında her ayın onuncu günü aşuredir. Şiiler, çeşitli hububatlardan pişirilen, adına da Aşure denilen yemeği Muharrem ayı nedeniyle yapmazlar. O gün helva yapılıp dağıtılır.

Matem; Aşure ile sona eriyor:

Matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem boyunca hiç bir canlıya eziyet edilmez. Kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak ve Matem Orucu'nun temel ilkesidir. Sağlığı yerinde olanlar oruç tutarlar. Muharrem Matemi, Aşure geleneği ile biter. Aşure sevincin hoşgörünün simgesidir.12 gün orucun ardından Aşure Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan Aşure çorbası-tatlısı birlikte yenilir veya evlere dağıtılır.

MÜSİAD ve Trabzonspor

Bizim MÜSİAD yönetimindeki kardeşlerimiz, anladığımız kadarıyla 12 gün oruç tuttuktan sonra, 12 değişik malzemeden oluşan aşure tatlısını üyelerine gönderdiler. MÜSİAD Başkanı Ahmet Sarı, İmam Hatip çıkışlı, dini bütün bir arkadaşımız. Bu konuları iyi bilir. Neyse biz gelelim yazımızın başlığına. Önceki akşam, gazeteden çıkarken kapı eşiğinde bir dostumuzla karşılaştık.

‘Abi, MÜSİAD’ın Trabzonspor ile ne ilişkisi var?’

-‘Trabzonspor’un durumuna üzülüyorlardır. Trabzonspor’un daha iyi olması için çalışıyor olabilirler. Üyedirler, taraftardırlar’

‘Trabzonspor kongresine hazırlanıyorlar?’

-‘Aday mı çıkartacaklar, yönetime mi talip olacaklar’

‘Bilmiyorum. Aşure günü nedeniyle üyelerine aşure gönderdiler. Paketin içinde bir not yazılı idi. ‘Trabzonspor kongresi’nde oy kullanma hakkı olan tanıdıklarınızı örgütleyin, bir tarafa kaymasınlar, birlikte hareket edeceğiz’ şeklinde’

-‘Güzel, ne var bunda’

‘Abi, Trabzonspor battı gidiyor. Hani bir söz vardı, kasap et, koyun can derdinde, diye.

Bunlarınki de o iş! Trabzonspor batmış, hala Nuri beyi nasıl tekrar başkan yaparız, Trabzonspor’u nasıl kontrol altına alırız, hesabı yapıyorlar. MÜSİAD’dan Trabzonspor’a kaç kişi yönetici yaparızı hesaplıyorlar. Trabzonspor küme düştükten sonra, yönetim MÜSİAD’cıların ve AKP’nin elinde olsa ne yazar’

-‘MÜSİAD’ın olayı bu şekilde değerlendirdiğini düşünmüyorum. Celil Hekimoğlu MÜSİAD yöneticisi Sadri Şener’in listesinde idi. MÜSİAD cılara haksızlık ediyorsun’

‘Abi, kongrenin ertelenmesi ve bu olay, Trabzonspor’u ele geçirme veya bırakmama olayıdır.

Ben öyle yorumluyorum’

Trabzonspor dibe vurmuş, ekonomik olarak çökmüş, yönetim olarak iflas etmiş olmasına rağmen hala birilerinin Trabzonspor üzerinden siyaset veya dernekçilik yapmaya çalışması oldukça düşündürücü!

 

Fındık- Nohut !

 

Trabzon Ticaret Borsası basın danışmanı Murat Taşkın, bir süre önce iş adamı Edip Sevinç’e yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Murat Taşkın, yazısında şifreli olarak ‘Fındık ve Nohut’ ifadesi kullanmıştı.

Bu yazı üzerine Edip Sevinç’i aramıştık.

Edip bey, o gün bugün bize dönmedi.

Bizde aramadık.

Edip kardeşimiz bu kısa hatırlatmadan sonra herhalde bize döner, diye düşünüyorum!

 

Özak, Albayrak ile ne konuştu!

 

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde görüştüklerini öğrendik.

Bize gelen bilgilere göre, Özak Albayrak’ı aramış.

Trabzonspor’un iyi gitmediğini, mutlak surette transfer yapılması gerektiğini söylemiş.

Bakan ve Başkan, kongreye yönelik görüş alışverişinde bulundular mı? bulunmadılar mı bilemiyoruz.

Bu görüşmeden sonra, Hayrettin Hacısalihoğlu ve Nevzat Şakar da  başkan Albayrak ile bir araya gelmişlerdi.

Trabzonspor da başkan Albayrak ile muhalefetin görüşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebilirim.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.