Mustafa Bıyık’ın İstanbul seferi!

  baskan-biyik.jpgYomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, geçtiğimiz hafta İstanbul’da idi. Başkan Bıyık, önce İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs ve İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve grup başkan vekili İbrahim Özkan ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti. İmamoğlu, Başkan Bıyık’a her tür desteği vereceğini belirtti. Bıyık da başkan İmamoğlu’nu Yomra’ya davet etti. 
Mustafa Bıyık, İmamoğlu’nu ziyareti sonrası İSTAÇ A.Ş.’nin genel müdürlüğüne getirilen Gümüşhane eski belediye başkanı Mustafa Canlı’yı ziyaret etti. Bıyık, Canlı ile sohbet ederken gazetemiz sahibi Hasan Kurt’u aradı ve ‘Mustafa beyin çok çok selamı var’ dedi. 
   Bıyık ertesi gün Beylikdüzü’nün Trabzonlu belediye başkanı Murat Çalık’ın kapısını çaldı. Çalık bir süre görüşen Mustafa Bıyık daha sonra Büyükşehir Belediye Belediyesi Ağaç ve Peyzaş A.Ş.nin genel müdürü Ali Sukas’a uğradı.  Bıyık İstanbul’da etkin olan Yomralılar Derneği Başkanı Ali Şahin ve Arnavutköy Trabzonlular Derneğini ziyaret etti. 
   İstanbul’daki temaslarının olumlu geçtiğini belirten Mustafa Bıyık, ‘Yomramız için kime kimlere gitmem gerekiyorsa gideceğim. Yomra da önümüzdeki süreçte çok güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum’ dedi.
  Mustafa Başkan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı da ziyaret etmişti. Yomra için yollara düşen ve ilçenin eksiklerini gidermek için çaba sarf eden Başkan Bıyık’ı tebrik ediyoruz.

Avni Aker ve Millet Bahçesi!

avni-aker-002.jpg  Avni Aker, Yavuz Selim Sahası ve 19 Mayıs Spor salonunun bulunduğu alanda yapılacak olan millet bahçesi ve amatörler için futbol sahası için ihaleyi alan firma bir iş makinesi ve birkaç kamyon ile çalışma başlattı.  
  Yaklaşık 58 dönümlük alanda uygulanacak projenin detaylarının kamuoyu ile paylaşılmadığını öne süren bir spor kulübü yöneticisi, ‘Bizim bildiğim orada bir saha, gezinti alanı, bahçelerin yapılacağı. ASKF Başkanı Cahit Erdem, ‘Bölgede bir de amatörler için portatif tribünle bir sahanın yapılacağı söyleniyor, inşallah yapılır. Çalışmalar bir iş makinesi ile devam ederse üç beş yılda ancak biter’ dedi. 

Çetin Kansız  başkanı kutlarız!

cetin-kansiz-002.jpg  18. Bölge Eczacılar Odası Başkanlığına seçilen Çetin Kansız’a hayırlı olsun ziyaretleri sürüyor. Kansız’ın dünkü konukları arasında Diş Hekimler Odası Başkanı Fatih Bülbül ve Önder Taşan’dı. Çetin Kansız, Trabzon medyasına da yakın bir isim. Çetin Kansız’ı kutlar, başarılar dileriz.

 

 

 

Salih Cora’nın mesajı!

  Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yapılması dün TBMM’de gündeme geldi ve tezkere AKP; CHP; MHP VE İYİ Partili vekillerin oylarıyla kabul edildi.  AKP Trabzon milletvekili Salih Cora, tezkerenin TBMM’de kabul edilmesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı ve şöyle dedi;
‘Kahraman Türk Ordumuzun Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yapması konusunda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a verilen yetkinin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkereyi TBMM Genel Kurulu'nda kabul ettik.
Bu karar ülkemizin sınırlarının terör unsurlarından arınması ve güvenliği açısından çok önemlidir. Ayrıca tezkere ile “Barış Pınarı Harekatı”nın hukuken önü açılmıştır. bbbbbbbbbbbbbbb.jpgBu harekat inşallah zaferle sonuçlandığında bölge ve dünya barışına büyük katkı sağlayacaktır. Terörün kökü kazınacaktır. Ülkemizdeki göçmenlerin yurtlarına dönmelerine imkan sağlanacaktır. Bölgede istikrar olacak büyük bir kalkınma hamlesi başlayacaktır. Şimdi herkesin, tüm vatandaşlarımızın şanlı ordumuzun arkasında durması ve Mehmetçiğe manevi destek verme zamanıdır.
Ülkemiz, milletimiz ve mazlum milletler için hayırlı olsun. Rabbim Türk askerini her daim, her ortamda muzaffer kılsın.’

Tezkere vatana ve millete hayırlı olsun. 

                                            *************

    Oturduğum mahallede bir imam hatip lisesi var. Zili dömbıram müziği olarak çalıyor. Aslında şöyle oluyor. Sabahları İzmir marşıyla başlıyor, kuşluk vakti Türk sanat musikisine dönüyor, öğleden sonra iyice kurtlaşıp şahlanıyor. Zilin bütün mahallenin ritmine ikide bir ayar veren bir gürültü olmasının dışında bu okulun bazı tuhaf tarafları da var. Meselâ ülke başkanlık sistemine geçene kadar bu imam hatibin müdürünün sesini yıllarca hiç duymamıştım. Şimdi elinde bir mikrofon bütün okula ve de mahalleye ünleyip duruyor.
- Bütün sınıflar konferans salonuna!
- İstiklal marşı için herkes bahçeye!
- … … idareye!
- Sınıfları boşalt!
- Sınav sonuçları panodadır!
- Oğlum kime diyorum konuşma diye!
- Gür bir sesle söylüyoruz!

Sabahtan akşama kadar emir kipiyle bütün mahalleye yapılan ikazlar. Yani bir okulda müdür olmanın şartı eline bir hoparlör alıp bütün okula ve mahalleye bağırmaya cüret etmek. İşin trajik tarafı bu olaya hiçbir muallim, mahalledeki aklı başında bir Allah'ın kulu itiraz etmiyor, edemiyor. Ne demek imam hatip okuluna karışmak, çarpılırsın. İmam hatip müdürü elinde bir mikrofonla çocukça emirler yağdırarak eğitim verdiğini zannettiği o çocukların zihnine aslında neyi, nasıl buyurgan bir davranış modelini nakşettiğini şimdilik bilmiyor. Arada öğretmen, yardımcılar, sınıf başkanları yok. Tepede bir müdür var ve onun elinde bir mikrofon var. Ve o spontane konuşuyor bir okula.  Ama müdüre ve cidden mahalleyi irrite eden cidden o sorumsuz, özgüveni tavan yapmış, yaptığından hiç şüphe etmeyen o tavrına hiç şaşırmıyorum. Şaşırdığım şey; sıradan bir imam hatip lisesinde bile basit tek adam yönetiminin nasıl bu denli taklit edilebiliyor olduğudur. Şöyle düşünün müdür bey, siz bir yazarsınız, okumak yazmak için yüksek konsantrasyona dolayısıyla sessizliğe ihtiyacınız var. Ama tam evinizin yanı başında bunlar oluyor ve sekiz ay boyunca hiç durmadan oluyor. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar