Mustafa Erdem’in suçu ne?

Trabzonspor eski yöneticilerinden Mustafa Erdem, tüzük kongresindeki çıkışı nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmiş.


Mustafa Erdem, siyasetten spora hemen her konuda görüş açıklayan, medyatik bir arkadaşımız. İşinde de oldukça başarılı.


Mustafa, tüzük kongresinde salonda ne yaptı?


Disiplin kuruluna sevk edildiğine göre mutlaka bir suç işlemiştir!


Üç beş kişiye sorduk.


Mustafa, bir üyeye müdahale eden özel güvenlik görevlisine ‘ne yapıyorsun. Kardeşim. Kongre delegesine bu şekilde davranamasın’ demiş.


Bir de, bordo- mavi kafenin forum alışveriş merkezinde açtığı müesseseye bordo- mavi adını verdiğini, İşletme sahiplerinin yönetimden izin alıp almadıklarını sormuş.


Bir delege, böyle bir eylem için disiplin kuruluna sevk edilir mi?


Mustafa, belki de cemiyet hayatında en masumane bir iş yaptı ve bunun karşılığı olarak da disiplin kuruluna sevk edildi.


‘Adın çıkana kadar canın çıksın’ diye bir söz vardır.


Bu söz herhalde Mustafa için söylenmiş!


 


Stattaki müzik rezaleti!


 


Hüseyin Avni Aker stadındaki müzik skandalı ne yazık ki devam ediyor,


Trabzonspor yönetimi, tribünleri dolduran binlerce kişinin tezahüratını önlemek, takımlarını desteklemek için bu tür bir müzik yayını tercih etmiştir.


Bunun başka türlü izahı olamaz.


Dam- dum ve gürültü müziği!


Trabzonspor’un bu 10 parçalık CD’sini eski yöneticilerden Kenan İskender’in oğlu Haluk İskender’i firması hazırlamış.


Haluk, 22 Temmuz seçimlerinde AKP’nin gazete ve TV ilanlarını hazırlamıştı.


Bazı AKP’liler Haluk’un firmasının bu işten 300 milyar lira aldığını söylemişlerdi.


Haluk, profesyonel bir iş yapıyor.


300 alır 500 alır. Orası bizi ilgilendirmez.


Haluk, Trabzonspor için CD’den başka bir de belgesel hazırlamış.


Belgesel için TRT’den görüntüler alınmış.


Epey derleme yapılmış.


Trabzonspor, Belgesel ve CD için Haluk’a para verdi mi vermedi mi? Bilemiyoruz.


Gerçi verip vermemesi de çok da önemli değil.


Bizim üzerinde durduğumuz olay, statta çalınan müzikler.


Nerede Kazım Koyuncu’nun Trabzonspor için hazırladığı ve milyonları ayağa kaldıran, coşturan eser.


Nerede hareketli yerel sanatçıların parçaları!


Tribünleri dolduran taraftar stat hoparlöründen yankılanan müziğe eşlik ediyor mu?


Etmiyor.
Trabzonspor yönetimi bu müzik skandalına mutlaka el atmalıdır.


 


Yönetici kulüp telefonunu


kullanabilir mi?


 


Resmi dairelerde müdürlere, amirlere tahsis edilen cep telefonları vardır.


Bu telefonlara gelen faturaları kurum ya da yan kuruluşlar öder.


Sivil toplum örgütlerinde de başkanların tahsisli telefonları var.


Trabzonspor’da da faturasını kulübün ödediği çok sayıda sabit ve mobil telefon var.


Bu telefonları çalışanlar kullanıyor. Yani ücretliler.


Yönetenler bu telefonları kullanabilirler mi?


Kimileri bu soruya ‘evet’ kimileri de ‘hayır’ cevabı veriyor.


Trabzonspor gibi bir kulüpte yöneticilik yapan kişi bize göre bu tür telefonları kullanmamalı.


 


Trabzon’da siyaset


 


Gazeteci Cevdet Alap’ın hatıralarının derlendiği ‘bir ömür bir şehir’ adlı yapıtından bir alıntı yapacağım.


Cevdet Alap, hatıralarını 1946 yılında yazmış.


Elli yılda yaşadıklarını, gördükleri anlatmış.


Alap, ‘Trabzon’da siyaset’ başlıklı yazısında şöyle diyor;


‘Trabzon’da Serbest Fırka’nın kuruluş günleriydi. Atatürk, hayatında bu millet için en hayırlı, en verimli devrimleri görmek, başarmak isteyen bir amaçla, tek parti zihniyetiyle çok partili sistemin Türk milletinin bünyesine, geleneğine ne dereceye kadar elverişli olduğunu denemek amacıyla kendisince en layık gördüğü en yakın ve muteber arkadaşı Fethi Okyar’la anlaşarak Serbest Fırka’nın kurulmasına yol açmış. Fethi Okyar’a en şiddetli muhalefet yapma imkanını vermişti. Serbest Fırka, CHP’ye karşı ve muhalif bir fırka olarak mücadele alanına atılmıştı. CHP’den ayrılan Ahmet Ağaoğlu ve bazı değerli elemanlarla sahneye çıkan ve az zamanda CHP’yi yıkacak kadar kuvvetlenen Serbest Fırka, milletten gördüğü yakın ilgi ve ondan aldığı kuvvetle nerede ise iktidarı ele alacak kadar memleketi kucaklamak üzereydi………….


Serbest Fırka’nın Trabzon teşkilatına katılan kimselerin çoğu, Halk Partisi’nde umduklarını bulamamış, oradan uzaklaştırılmış, kişisel kapris, fikri ayrılık, çıkar kaygısı güdenlerle, Halk Partisi’nin devrimlerine karşı, muhalif, hacı, hoca, ağa ve beylerdi. Kimi de okşayan, çıkar temin eden ve propagandaya kapılmış kimselerdi.


Belediye seçim günü, belediye önündeki olayları inceleme ve tespitle meşgulken şahsen iye görüştüğüm Ragıp Nemlioğlu yanıma yaklaşarak:


‘Ulan gazeteci, ulan Cevdet, işte görüyorsun ya! Var gördüğün gibi yaz! Size öyle hesap soracağız ki, hele bir kazanalım… gibi ağır sözlerle sözde benden öç alıyordu. Ve gerçekten belediye önü Serbest Fırka taraftarlarıyla kaynaşıyordu. O an. O devir bir alemdi. Ben partiye gidip, parti müfettişine:


‘Bizim mahallede üç kişi, şurada 30 kişi kaldık, bu işi nasıl başaracağız?’ diye sordum. Ona hatalarını hatırlatmak istediğim zaman bana


‘Aman kardeşim, bizim vali ile işi düzenleriz. Siz yılmadan mücadeleye gayret ediyor’ diye direktif verdi.


Bastoncunun Ethem ve diğer arkadaşlarla halkı bizim tarafa oy vermeye kaydırın. İsterseniz kadınları araçlarla belediyeye getirin, para sarfından çekinmeyin diye bir sürü dil döktürdü. Bizim partili elemanlar parti vilayet ve kaza odalarında baş başa vermiş bu hale çareler ararlarken Serbestçiler harıl harıl teşkilatı genişletmeye koyulmuşlardı. Serbest Fırka’nın Trabzon başkanı H. Avni Sağıroğlu, pek hareketli ve işlek kafalı olmamakla beraber, onu perde arkasından destekleyen çok işlek kafalı, örgütçü, siyasi kültürü ve zekası yüksek kişiler vardı. Ben partinin prestijini Ankara’da korumak için parti müfettişinin matbuat için cömert kesesinden Ankara’da Hakimiyeti Milliye’ye, İstanbul’da Akşam gazetesine şöyle kazandık, böyle kazanıyoruz diye uzun teller yağdırıyordum. Ne edeceksin parti gayreti……..


Serbest Fırka’nın kapanmasından sonra Trabzon’u şereflendiren Atatürk, CHP binasını ziyaretle bir konuşma yapmak arzusunu belirtmiş, o gün Trabzon’da bulunan üst düzey kişiler, davetli olarak salonda toplanmışlardı.


Atatürk’le karşı karşıya memleket ihtiyaçları üzerine görüşmek, dertleşmek, ondan bu şehir çıkarına bir şeyler istemek ve koparmak için herkes bu toplantıya katılmaya can atıyordu. Muhalifi, destekçisi, bağımlısı, bağımsızı bütün halk halkevi önünde hazır bulunuyordu….


Salonda sayısı 100’ü geçmeyen seçkin kişi yerlerini almışlardı. Atatürk gelmeden birkaç dakika önce hemen orada ağızdan ağza, kulaktan kulağa fiskoslu direktifler verilmeye başlandı. Memleket ihtiyaçları üzerinde önemli birkaç maddenin tespiti istendi. Kimlerin soru soracağı, kimlerin cevap vereceği kararlaştırıldı. Hacı Ahmet Barutçu, Hacı Hamdizade Hami, Nemlizade Sabri, Kazazzade Hüseyin katılanlar arasındaydı. Hamdi efendiler elektrik işi, Kitapçı Affan, Hüseyin Çulha ipek fabrikası ve daha başkaları da iş için teklifte bulunacaktı. Parti başkanı Celal Pulathaneli, parti müfettişi de Şevket Erdoğan’dı. Parti örgütünün ileri kolları orada hazırdı. Atatürk beraberinde Şükrü Kaya, Hasan Saka, Rüştü Araz, Salih Bozok, Kılıç Ali, Recep Zühtü ve Trabzon milletvekilleri ile salonu onurlandırdılar.


Atatürk, ilk söz olarak ‘Trabzon’un ihtiyaçlarına ait kimlerle görüşeceğiz’ dediler.


Hemen Hasan Saka yukarıda adları geçen kişileri gösterdi ve onlarla bir müddet konuştuktan sonra topluluğa hitap ederek, ‘ Serbest Fırka ile Halk Partisi’nin Trabzon’daki vaziyeti nasıldı’ diye bir soru sordular. Bu soru karşısında salonu derin bir sessizlik kapladı. Kimsede çıt yok. Herkes birbirinin yüzüne bakakaldı. Ben pencere tarafında Celalettin Abanozoğlu ile yan yana oturuyordum… Baktım kimsede hareketlilik yok, sessizliğin de tatsız olacağını hükmederek ayağa kalktım………..


 (Yarın: Tarihi bir saptama ve Atatürk’ün 1937 yılında çok partili sisteme geçişle ilgili nutku)

Önceki ve Sonraki Yazılar