MÜTEAHHİTE VAR  MEDİKALCİYE YOK!

MÜTEAHHİTE VAR MEDİKALCİYE YOK!

Milletvekili Kaya, kamu ve üniversite hastanelerine tıbbi cihaz ve medikal malzeme tedarik eden firmaların, devletten birikmiş alacaklarını tahsil edemedikleri için ekonomik darboğaza girdiklerini belirtti.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, tıbbi cihaz ve medikal firmalarının devletten birikmiş alacaklarını tahsil edememeleri nedeniyle yaşadıkları sıkıntıların araştırılması, buna bağlı olarak sağlık hizmetlerinde meydana gelen aksaklıkların tespit edilmesi ve bu sıkıntıların giderilmesi için Araştırma önergesi verdi.

Milletvekili Kaya, önergenin gerekçesinde, kamu hastanelerinden 17 aydır, üniversite hastanelerinden ise yaklaşık 3,5 yıldır ödeme alamayan medikal firmalarının, bir yandan kredilerle ayakta durmaya çalıştığını, bir yandan da ameliyatların ve tedavilerin aksamaması için tıbbi cihaz ve medikal malzeme tedariklerine devam etmeye gayret ettiklerini vurguladı.

‘ALACAKLARDAN FERAGAT BASKISI’

“Devletten yaklaşık 20 milyar lira alacağı bulunan medikal firmalar, artan döviz kurlarının yanı sıra Covid-19 pandemisinin getirdiği ekonomik kriz nedeniyle büyük bir borç batağının içine düşmüşlerdir” diyen Kaya, “Medikalcilerin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara bağlı olarak tıbbi cihaz ve medikal malzeme tedariğinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle sağlık hizmetleri aksamakta, ameliyatlar ertelenmekte ve bazı tedaviler yapılamamaktadır. Özellikle hükümetin yanlış politikaları sonucu günden güne eriyen üniversite hastaneleri medikalcilere olan borçları nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamaktadır ve yaşatmaktadır. Hükümetten tedarik ettikleri mal ve hizmetin karşılığı olan alacaklarının ödenmesini talep eden medikal firmalar, alacaklarını zamanında tahsil edemedikleri gibi, bir de hükümetin “alacaklarınızdan yüzde 25 feragat edin” baskısıyla karşı karşıyadır. Bir tarafta Kamu Özel İşbirliği ile yapılan yolcu garantili köprü, otoyol, havaalanı vs. projeler için müteahhitlere dövize endeksli milyarlarca lirayı pandemide dahi aksatmadan ödeyen; hasta garantisi verilen şehir hastanelerine milyarlarca lira kira ve hizmet bedeli ödeyen hükümet sıra medikal firmalara gelince “alacaklardan feragat” gibi dayatmalarda bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR’

Bu durumun yerli firmaların batmasına ve binlerce insanın işsiz ve çaresiz kalmasına yol açacağı uyarısını yapan Kaya, “Medikal firmaları sağlık sisteminin temel tedarikçi unsurlarıdır. Tıbbi cihaz ve medikal malzeme temininde yaşanacak sorunlar, tüm sağlık sistemini olumsuz etkileyecektir. Şehir hastaneleri ile sağlıkta çağ atladıklarını iddia eden hükümet, borç batağına sürüklenen kamu ve üniversite hastanelerinin çöküşüne seyirci kalmamalı; medikal firmalara olan borçların şartsız ve feragatsiz olarak bir an önce ödenmesini sağlamalıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.