23.06.2021, 09:34

Müzik insanlıkla yaşıt

Yazıya dökülebilen ilk şarkı Sümerlere ait ve 3400 yaşında. 50’li yıllarda antik Ugarit kentinde ortaya çıkarılan tabletlerin üzerinde yer alan şarkı bir duaydı.

Müziğin bir diğer önemli bileşeni de ritim. Erken atalarımız ellerini çırparak ritmik müzik elde etmiş olabilirler. El çırpma da büyük olasılıkla erken müzik enstrümanlarının doğuşuna ön ayak olmuştu. Taşları veya sopaları birbirine vurduğunda elleri acımadan ritim elde edebildiğini gören atamızsa, muhtemelen çok şaşırmıştır.

İlk enstrümanların çoğu ahşap, kamış gibi yumuşak ve aynı zamanda dayanıksız malzemelerden yapılmış olmalıydı. Günümüze ulaşanlar ise kemikten yapılan kavallar. Kuğu ve akbabaların kanat kemiklerinden yapılan en erken örnekler 39 bin ila 43 bin yaşında. Bazı enstrümanların şaşırtıcı olduğunu da belirtmek lazım. 12 bin yıl öncesinde insanların mağara sarkıtlarına vurarak ses çıkardıklarına dair bulgular var. Mağaraların bizzat kendisi de sesin yankılanmasına hizmet ederek enstrüman işlevi görüyordu.

Bilinen en eski müzik aleti 43 bin yaşındaki bir flüt. 2008’de Güney Almanya’da Hohle Fels adıyla bilinen prehistorik mağara bölgesinde bulunan parça, akbaba ve mamut kemiklerinden yontulmuştu. Ve ustası büyük olasılıkla bir Neandertaldi.

Müziğin çok eskilere uzandığı, insanın evriminden itibaren bizimle olduğu anlaşılıyor. Peki ama nereden çıktı ve neden süregeldi? Pek çok nedeni olabilir. Mesela dans. İlk dansçıların müziğin eşliğine ihtiyaç duyup duymadıklarını bilmiyoruz. Ya da insanların ritmik hareketlerine neden olan şeyin müzik olup olmadığını…

Ortaya çıkış nedeni eğlenmek için de olabilir, iletişim için de… Uzak mesafeler arasında haberleşmek için davul ya da borular kullanıldığını biliyoruz. Ya da törensel, dinsel nedenlerle olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, müzik insanları bir araya getirme potansiyeline sahipti.

Montagu’nun ifadesiyle, “Anne ve çocuğunu birleştirdiği gibi, insanları da bir araya getiriyordu müzik.” Ayrıca, “İşçileri çalışırken motive ediyor, birlikte hareket etmelerini sağlıyor, işgücüne katkı sağlıyordu. Av ve savaş öncesinde birlikte şarkı söylemek, dans etmek insanları birbirine yakınlaştırıyordu.”

Belli ki, müzik olmasa hayatlarımız çok daha içe dönük, tekdüze olacaktı. Yine yalnız olmayacaktık belki ama kesin sıkılacaktık.

İnsanlık var oldukça müzik var olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu