Nakliyeci Abdullah Özer ve ‘kartondan kahramanlık’!

Tunceli’de bayrak asarak, Kato’da mangal partisi düzenleyerek şov yapan, Beştepe’ye davet edilen nakliyeci Abdullah Özer’in, bu işleri neden yaptığını mercek altına almıştık.
Haberi tek taraflı da yapmamıştık. Abdullah Özer’i aramış ve görüşlerini almış, sorular sormuştuk.
Nakliyeci Abdullah Özer, sosyal medyada haberimiz üzerine bir şeyler paylaşmış. Vatanı milleti sevdiğinden dem vurmuş vs. vs. Haberin maksatlı olarak yapıldığını ima etmiş.

nakliyeci.jpg
Haber maksatlı veya birilerini kollamak için yapılmadı. Bölgede iş yapan çok sayıda firma var. Oralı da var başka yerden de. Ayrıca orada yeni iş yapmıyorlar. Abdullah Özer gibi korksalar oralarda iş yapmazlardı.
Beytüşşebap’ın Trabzonlu Kaymakamının, Abdullah Özer’in Kato’da verdiği mangal partisini sosyal medyada paylaşmasından rahatsız olduğunu duyduk. Hatta Özer’e, ‘Mangal partisi ver. Ne yaparsan yap olayı büyütme’ bile denmiş.
Abdullah Özer, söylemleri hiç ama hiç dikkate almamış. Şovunu sürdürmüş.
Abdullah Özer’in macerası dikkatimizi çekti. Araştırdık, irdeledik, Özer’i aradık ve bu haberi yaptık.
Önce şunu soralım. Haber, doğru mu yanlış mı?
Cevabını biz verelim, eksiği var fazlası yok. Haber her yönüyle doğru ve üstelik yorum da yapmadık. Yorumu okurlara bıraktık.
Kartondan Kahramanlık devri geçti.
Ankara’daki firmadan Özer’e gelen nakliye teklifini Özer sosyal medyada paylaşmıştı. Kabul etmediğini de yazmıştı. Olayı biz kendisinin paylaşımından duyduk.
Kendisini aradık. Neden bu nakliye işine teklif vermediğini sorduk.
Para kazanmak istemiyormuş, verdiği mücadeleye gölge düşürmek istememiş! Özel sektörden gelen teklif, mücadelesine gölge düşürecekmiş… Sevsinler senin mücadeleni!
Bu cevap ve savunmaya kargalar bile güler.
Abdullah Özer, vatan için millet için gerçekten bir mücadele veriyorsa, o teklife fiyat vermeliydi. Veya ‘mazot parasına taşırım’ veya ‘bedelsiz taşırım’ demeliydi.
Bunları söyleyebildi mi? Söyleyemez. Çünkü mücadelesinin temeli farklı idi!
Abdullah Özer’in firmasının, Azerbaycan’a yıllarca hangi firmaların malını taşıdığı kayıtlarda mevcut!
Zaten kendisi de inkar etmiyor. FETÖ operasyonları sonrası TMSF’nin kontrolüne geçen NT grubun vs. mallarını taşıdığını söylüyor. Bu gruplar dünden bugüne incelemede.
Abdullah Özer, herhalde soruşturmanın kendisine uzanacağından endişe ediyor.
Çokları gibi o da, ‘Yanıldım, bu grubun böyle bir hainlik yapacağını tahmin etmiyordum. Zaman gazetesi aboneliğini iptal ettim. 17-25 Aralık sonrası bu grupların malını da taşımıyorum’ dedikten sonra ‘kartondan kahramanlık’ yaparsan, insanlar da farklı düşünür.

İyi ki Soylu var!

AKP Trabzon teşkilatının lokomotifi tartışmasız Süleyman Soylu’dur. Soylu’nun söylemi, eylemi ve kucaklayıcı duruşu partiyi de toparlıyor. AKP’nin ana çekirdeğini oluşturan ve tüm tayin ve atamalarda söz sahibi olan milli görüşçülerin, Süleyman Soylu’ya pek sıcak baktıkları söylenemez. Milli görüş geleneğinden gelenlerin bu tavrı parti teşkilatlarında da gözlemleniyor. Soylu’nun bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle tüm partilileri kucaklaması aslında partiden kopmaları da önlüyor. Süleyman Soylu’nun varlığı ve söylemi, partideki eski DYP ve ANAP’lılar için de büyük bir güvence gibi görünüyor.

iyi-ki-soylu.jpg

TTSO seçimleri neden ertelendi?

Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin yurt genelinde tüm il ve ilçelerdeki Oda, Borsa seçimlerinin Bakanlar Kurulu kararı ile 6 ay ertelendiği açıklanmıştı. Seçimlerin neden, niçin ertelendiği yönünde açıklayıcı bir bilgi verilmemişti. TOBB genel merkezi muhtemelen bugün konuyla ilgili detaylı açıklama yapacak. Oda ve Borsa seçimlerinin ertelenmesinin nedeni siyasi mi idari mi olduğu bugün yarın belli olur. TTSO eski meclis üyelerinden biri, seçimlerin ertelenmesini TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun talebi doğrultusunda ertelendiğini, bir başka üyenin ise seçimleri hükümetin ertelediğini söyledi.

ttso-001.jpg
 
Gümrükçüoğlu istifa eder mi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası sonrasında, bazı büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının da istifa edeceği söylenmişti. Hatta kimileri Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun bile istifa edeceğini seslendirmeye başlamıştı.

gümrükçüoğlu-003.jpg
Trabzon Büyükşehir Belediyesine geçenlerde İçişleri Bakanlığından üç müfettiş gelmişti. Birileri büyükşehir belediyesine gelen müfettişleri, Orhan beyin görevden alınma veya istifa ettirilmesi ile ilişkilendirdi. Belediyelere yıl içerisinde belirli dönemlerde Ankara’dan müfettiş gelir, inceleme yaparlar raporlarını hazırlar ve giderler. Müfettişlerin gelmesi rutin işleyiş. Orhan Gümrükçüoğlu’nun bu aşamada ne görevden alınması ne de istifa etmesi söz konusu. İstanbul ile Trabzon’u karşılaştırmak yanlış. Orhan bey, tüm eleştirilere rağmen görevinin başında ve görev süresi dolana kadar da Trabzon’a hizmet etmeye devam edecek.

*********

Beşiktaş önceki gece Kadıköy’de Fenerbahçe karşısında Türk hakemlerinin kronik eyyamları sayesinde bir Recep İvedik filmindeki grogi boksör gibiydi. Beşiktaş’ın nizami bir golü ve net bir penaltısı verilmedi. Hakem sarı ve kırmızı kartlarla Beşiktaş’ı resmen biçti. Mesaj açıktı; Beşiktaş şampiyonluğu unutsun! Sonunda Türk futbolunun 72’lik dedesi Şenol Güneş’i bile küfür ereksiyonuna geçirdiler. Haklı olarak ‘’O…. çocuğu!’’ dedi hakeme. Beşiktaş’ın teknik direktörünün sarf ettiği bu söz Türkiye’de siyasette, sporda, kültürde, eğitimde ve hayatın tüm katmanlarında olup biten vahşete karşı atılmış bir çığlığın özeti gibiydi. Ve Beşiktaş’tan üstün hizmet nişanını hak eden insani bir protestoydu. (Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar