Ne kadar “erkeksin” görelim?..

Sevgili okurlar halk arasında söylenen, anlamlı iki sözle bu günkü yazıma giriş yapmak istiyorum…
Birincisi;  “Devletin kapısına anahtar uydurdun mu daha sırtın yere gelmez…”
İkincisi biraz dalga geçer gibi, “Devlette memur ol salla başı al maaşı…”
Ülkemizde kamu personeli olmak isteyen milyonlarca insan var… Çünkü özel sektör cömert  değil!.. Çalışanı, işine yarayanı elinde tutuyor... Kaytaranı işe yaramayanı anında kapının önüne koyuyor…
Devletin ise öyle kademeleri var ki, buralarda bir yere geldin mi sana “karada” ölüm yok. Mesela, milletvekili olup mazbatanı alıp Ankara’ya meclise girdiğin gün, yemin etsen de etmesen de “kralsın” ve seninle birlikte yedi sülalen de yaşadı demek!
Lafı fazla uzatmadan sadede gelmek istiyorum...
Mecliste yaptığı şovdan sonra Leyla Zana’nın gerçek yüzünü bir kez daha gördük. Her zamanki gibi meydan okuyup, Kürtçülük yapmaktan geri durmadı. Deyim yerindeyse “erkeklik” yaptı.
Leyla Zana kafasına göre yemin metnini okusa da vekilliği devam ediyormuş ve en ufak bir  maddi kaybı da olmuyormuş. Bu bilgiyi, CHP eski milletvekili Volkan Canalioğlu’na geçmiş olsun demek için yaptığım telefon konuşması sırasında sorup öğrendim…  
Düşünebiliyor musunuz?
Anayasaya aykırı bir milletvekili!
Yemin etmese bile devletin en üst kademesinden maaşını eksiksiz alıyor. Aynı zamanda dört yıl boyunca genel kurula girmeden, hiç kürsüye çıkmadan tüm özlük haklarından da yararlanabiliyor… (Yemin edip,  ayrım yapmadan millet için çalışan vekillerini tenzih ediyorum)
***

Türk milletini tanımayan birinin milletvekili olması kelimenin tam manasıyla garabet bir durum!
Genel kurulda oylamaya katılmayacak olan Kürtçü Zana’nın ne yazık ki, mecliste odası, danışmanı ve sekteri olacak.
Maalesef bununla da sınırlı değil, yurt içinde ve dışında bütün sağlık hizmetlerinden yararlanacak… Meclis telefonlarından faydalanacak, maaşlara  yapılacak zamlardan da kesesini dolduracak… Sizin anlayacağınız  Zana’nın bir eli balda bir eli yağda kafasına göre takılacak.
Madem Zana inandığı yolda güçlü bir iradeye sahip olduğunu gösterdi, o zaman beğenmediği Türk Milletinin kendisine sağladığı hakları ve aldığı maaşı iade etsin elinin tersiyle itsin …  Hadi yap bir yiğitlikte ne kadar  “erkeksin” görelim..!
Bekliyoruz

Filler ve
karıncalar

Rusya ile yaşanan “uçak krizi” uzun sürmez diye düşünüyordum, ama yanıldım. Baksanıza Türkiye alttan aldıkça Ruslar’da ağzı olan konuşuyor…
Soğuk savaş döneminde bile görülmemiş meydan okumalar havada uçuşuyor…
Her iki ülkenin liderleri bir birleriyle giriştikleri,  “Ödeyecek”- “ Sakal tıraşı” polemiklerinde hiç şüphe yok ki, ticaretinin ve ekmeğinin peşinden koşan insanlar zor durumlara düşüyor…
Rusya’ya ihracat yapan Türk iş adamaları ellerinde kalan malları ne yapacağını düşünüyor.
Aynı şekilde Türkiye’de ikamet eden ya da iş yapan Ruslar da endişeleniyor… Yani her iki  ülkenin vatandaşları verilen demeçleri dikkatle dinliyor ve ne anlama geldiğini merak ediyorlar… Kimse kusura bakmasın  filer üste tepişirken, olan karıncalara oluyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.