Ne seninle ne sensiz!

  Trabzon’a yazılmış, Trabzon için yazılmış birçok şarkı olsa da bazı şarkılar var ki Trabzon’a ithaf edilebilir ve bence de çok yakışır.

    Örneğin “huysuz ve tatlı kadın”, örneğin “ne seninle ne sensiz” isimli şarkılar belki de bu kadim şehri kendine yazılmış ya da yazılacak birçok şarkıdan daha iyi anlatır düşüncesindeyim.

   Birkaç haftadır kabaca çok teknik konulara girmeden Trabzon’u anlatmaya hatta belki de anlamaya çalışıyorum.

  Aslında benim hatırlattığım her konuya en az benim kadar tüm Trabzonluların tanık olduğuna eminim. Bizimki laf ola torba dola babından hatırlatma.

   Bu hafta da isterim ki kaba hatlarıyla Trabzon’umuzun ticari hayatını, ekonomisini ele alalım.

   İpek Yolu üzerindeki önemli merkezlerden biri olan ilimiz aslında coğrafi konumu ve limanı nedeni ile ticari merkez konumunda olmuş şehrin gelişiminde ticaret her zaman pay sahibi olmuştur.

 Yine coğrafi konumumuz, büyük pazarlara olan mesafe ve ham maddeye olan uzaklığımız nedeniyle ağır sanayi diyebileceğimiz kuruluşlarımız maalesef olmamıştır. Kuruluşu çok büyük sevinçle yapılan çimento fabrikamız dışında daha ziyade orta ve küçük ölçekli kuruluşlar şehrin ekonomik yapısında yerini almış, bunlar da zaman içinde bahsettiğimiz sorunlarla arzu edilen verim sağlanamamıştır.

   Bir iki firmanın şahsi gayret ve çalışmaları dışında bölgeye istihdam ve gelir kaynağı sağlayacak sanayi kuruluşlarımız yok desek yalan olmaz.

   Sanayi bakımından yatırım alamayan şehrimizin uzun yıllar tütün, fındık ve çay gibi tarımsal ürünler üzerinden gelir sağlaması son yıllardaki tarım politikalarıyla neredeyse son bulmuştur.

    SSCB’nin dağılması ile dünyaya açılan hatta dağılan devletler ile bölge Rus turizmi ve kısaca Ruslarla ticaret diye adlandırabileceğimiz bavul ticareti ile tanışmış ancak sürdürülebilirliği sağlanamamıştır. Ahlakdışı davranış ve ilişkiler maalesef ticaretin önüne geçmiş ve öncelik almıştır. Sürecin sonunda da partnerlerimiz her bakımdan bizden gelişmiş bölge ve ülkeleri keşfederek bizi makus kaderimizle baş başa bırakmıştır.

   Bir dönem bölge sağlık merkezi olmak denense de sözün ötesine gidememiştir.

  Yıllar sonrasında Arap turizmi diye adlandırabileceğimiz Arap ve Ortadoğu ülkeleri ile başlayan turizm hamlemizde maalesef Covid-19 salgını nedeniyle akamete uğramıştır.

   Belki salgın hastalık olmasa da kısa bir ömrü kaldığını düşündüğüm Arap turistler ve yatırımcılarla ilgili verilen ara konuyu inceleme, araştırma ve eksiklerimizi giderme bakımından bir fırsat olur.

   60’lı yıllarda başlayan Almanya’da çalışma maceramız 15-20 yıl öncesine kadar bölgeye çok ciddi ekonomik kaynak sağlayan unsurlardan biriyken son yıllarda tersine kaynak aktarımı sağlar hal almıştır.

    Önceleri yıl boyu yurtdışında çalışıp kazandığı parayı yılda bir kez geldiği memleketinde yatırıma dönüştüren vatandaşımız son yıllarda ise buradaki yatırımlarını nakde çevirerek artık kendi memleketleri gibi gördükleri ve muhtemelen kesin dönüş ihtimallerinin olmadığı ülkelerde yaşamlarını kolaylaştıracak konut ve gelir yatırımlarına dönüştürmektedirler.

   Çok karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım ancak günü kurtarmak ya da olanı saklamak yerine gerçeklerimizle yüzleşmek zorundayız.

   Devletin ekmek kapısı olmaktan çıktığı bir süreçte serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde bölge ve ülke olarak gelir kaynaklarımızı arttırmak zorunluluğundayız.

   Gençlerimizi ihtisasları dışında emniyet mensubu, ordu mensubu ya da haberleşme merkezlerinde iş aramaktan kurtarmalıyız.

   Devlet destekli özel sektör yatırımlarına yönelmeli, üretimi öncelik olan yatırımlara para ve enerji harcamalıyız.

   Turizm de dahil olmak üzere her ne yapacaksak dünya standartlarında gelir ve istihdam arttırıcı yatırımlara yönelmeliyiz.

   Para kazananın ayrı yoldan, para kaybedenin ayrı yoldan terk ettiği bir Trabzon’da yaşamak her geçen gün daha zor hal alıyor.

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.