NE ŞİŞ YANDI NE KEBAP!

  Fenerbahçe lige kümede kalma savaşı verdiği geçen yıldan kalmış bonus penaltılarla başlamıştı. Trabzonspor ise ciddi bir futbol ivmesi yakaladığı bir periyotta elinde kalmış bir futbol gerçeğiyle başladı lige. Avrupa’da iki ön elemeyi geçip Avrupa Ligi gruplarına kalmayı başardı Trabzonspor. Orta sıklet Avrupa takımlarıyla içeride ve dışarıda müsabakalar yapmak teknik ve taktik açıdan bilenmek lig için de bir avantaj olmalı. Yalnız benim gözlemlediğim kadarıyla Trabzonspor daha ligin başında yoruldu.
Trabzonspor Fenerbahçe maçına panikleyerek başladı. Orta sahası top tutamaz oldu. Doğrusu bunda Fenerbahçe’nin kendi saha ve seyirci önünde oynamanın psikolojik üstünlüğü de etkili oldu. Ama ne olursa olsun Avrupa Liginde oynayacak Trabzonspor’un rakibi bu denli cüretkârca ceza sahasına yaklaştırmamalı. Fenerbahçe 17. Dakikada Garry Rodrigues’le tıngır mıngır Trabzonspor kalesine yuvarladı ve sayı yaptı. Sörloth ustaca taşıdı, Pereira kesti, Ekuban ’la beraberliği sağladı Trabzonspor. Beraberlik golünden sonra Fenerbahçe Şövalye Parlayan gibi değil de hesaplı kitaplı oynamaya başlıyor. Trabzonspor adına mutlak bir Adriay bencilliği var. Sonrasında her zamanki şeyler oluyor sahada. Fenerbahçe’nin aklı hâlâ o bonus penaltılarda. İlk yarıda Trabzonspor vitesi büyüttüğünde gol pozisyonuna giriyor. Ama bazen o vitesi büyütmeye gücü yetmiyor. 
Fenerbahçe sahada tehlikeli görünüyor, hepsi o kadar. O tehlikenin arkasında oturmuş bir futbol sistemi göremedim. Fenerbahçe ikinci yarının ilk bölümünde de baskılıydı. Ama Trabzonspor o baskıyı dakikalar geçtikçe kırdı ve lehine çevirdi. Her iki takım adına da gol pozisyonları vardı maçta. Sorun şu; bu pozisyonların en tehlikelisi bile insanda heyecan uyandırmıyor. Uğurcan daha ilk dakikadan itibaren zamanı eritmeye başladı. Avni Aker’den soğumama sebep misafir takım kalecilerinin yaptığı şey. Sarı kartı hak etti ama küfürü değil. Maç İngiltere premier lig gibi başladı. Sonlarına doğru her iki takım da beraberliği razı oldu. Al gülüm ver gülüm. TRT radyoda Necati Karakaya anlatırdı bu türden maçları. İzmir’e bağlanır. Altay mı gol attı, Karşıyaka mı? Maçın kaçıncı dakikası meçhul! Tipik devlet memuru işte. 
Ligin henüz başındayız. Belli ki her iki takımın hocası da ne şiş yansın ne kebap dediler ve birer puana razı geldiler. Zaten durum Türk pragmatizmine de uyuyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar