‘Ne söz vermişsek yerine getirilecek’

  Önceki gün Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i belediye binasında ziyaret ettik, hayırlı olsun, dedik.
  Yeni Ortahisar Belediye Binası dıştan ne kadar güzel görünüyorsa iç mekanda o denli geniş ve ferah.
  Binanın zemin katında geniş bir otopark… Giriş katında güvenlikçiler ve takım elbiseli gençler.
  Başkanlık katına çıktık. Özel kalem müdürü Hasan Selim’e uğradık. Birkaç dakika sonra da makama geçtik.
Başkanın odası, binanın kuzey batısında Zağnos vadisinde bakıyor. Oldukça büyük… Odanın düzenlenmesi oldukça sade ve güzel.  Koltuğa, ıvır zıvıra boğulmamış… Pencereden dışarı baktığında her yeri görebiliyorsun ama dışarıdan içerisi görünmüyor. O nedenle perde de yok. Odaya ek bir toplantı odası ve birde özel oda.
Başkan, her zamanki gibi neşeli güler yüzlü…
Başkana, ‘Ahmet Başkan, haber veya röportaj için değil akşam çayınızı içmek ve hazırladığımız bir kitabı takdim etmek ve binanın belediyemize ve Trabzon’umuza hayırlı olsun için geldim’ dedim ve Trabzonspor’u yönetenler’ kitabını verdim.
Başkan kitabı eline aldı, baştan sona doğru hemen her sayfayı incelemeye başladı…
 ne-sozzzz.jpg Kitabın her sayfasında farklı bir isim görünce, ‘Abi gerçekten çok güzel bir eser hazırlamışsınız. Emeği geçenleri tebrik ediyorum’ dedi. 
Trabzonspor’u yönetenler’ adlı kitapta dünden bugüne Trabzon futbolu ve Trabzonspor’u kimlerin yönettiği görüşleriyle birlikte detaylı olarak yer alıyordu.
*                                              ******

  Başkana ziyareti kitapla sonlandırmak doğru olmazdı diye düşünerek, ‘Başkan meclis toplantıları kavgasız gürültüsüz başladı’ dedim.
-‘Abi, tüm meclis üyesi arkadaşlar, Trabzon için oradalar. Pay edecek neyimiz var ki tartışma, kavga olsun. Meclis toplantılarında partilerimizin temsilcileri görüşlerini açıklarlar, bizde yapacaklarımızı söyleriz’
Başkan’a, ‘Davut Çakıroğlu, TC ibaresinin yeni belediye binasına koyulmasını talep etmişti. Asacak mısınız’ dedim.
-‘Hasan abi doğru olan, Türkiye Cumhuriyeti değil mi? Biz ne yaptık kocaman bir Türkiye Cumhuriyeti Ortahisar Belediyesi’ yazısını yerleştirdik. Bu konuları geçelim.’
  Mecliste bugün seyir terası için size yetki verilmiş, gerçekten seyir terası yapacak mısınız?
-‘Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Boztepe’nin doğal yapısını bozmamak kaydı ile orada güzel şeyler yapmak istiyoruz.’
Mağmat projesine ne zaman başlayacaksınız?
-‘Mağmat projesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Burada proje hazırlamanın yanı sıra bir de maliyet yani harcanacak para da önemli. Bir yandan proje hazırlanırken diğer yandan kaynak temini için çalışıyoruz. Akvaryum tünel dosyamız da masamızda’.
Başkan, İşkur’dan işe eleman alımlarında da partizanlık yapıldığı söyleniyor.
-‘İş-Kur’dan belediyemizde 50 kişi çalışıyor. Bu çalışanlar kura ile geldi. Partilerden liste geldi, diyenler bunu ispat etmelidir. Yok böyle bir şey’. 
Başkan, belediye binasının yapımı bitti ama çevresindeki işyerleri, ofisler karkas olarak duruyor.
-‘O binalar da yakın bir zamanda bitecek. Buranın eski halini çok iyi bilirsiniz. Bakın ne kadar güzel oldu, daha da güzelleşecek. Bu bölge Maraş caddesinden sahile kadar farklı bir bölge olacak’.
Başkan Ahmet Metin Genç, ikinci döneminde Ortahisar’da önemli işlere imza atmanın peşinde. Dönem sonunda belki bazı projeler tamamlanmaz ama Ortahisar bu projelerle birlikte epey yol alacağını söyleyebiliriz. 

Hasan KURT

                                              *******************

CHP niçin çare olamıyor?

   Çevrenize bakın ve soruşturun CHP’li partili, delege veya başkanı kim var? Ya yıllardır partinin içinde herkesçe bilinen, kendi çevresi ile var olanlar ya eski tüfek solcular ya emekli solcu öğretmenler. Muhalif, halkın içinden, kapitalist düzenin sömürdüklerinden, sosyal demokrasiden umut bekleyerek CHP’ye katılan kimse tanımıyorum. CHP moderniteyi ülke için hedef yapan, devleti kuran partidir. Rahmetli Bülent Ecevit’le sosyal demokrat hüviyete dönüşmüştür. CHP çok partili siyasi hayatımızda ilk ve son defa 1973 seçimlerinde %33, 1977 seçimlerinde %41 oy alarak birinci olmuştu.
12 Eylül sonrası siyaset bölüşüm temelli olmaktan çıkıp kutsalların istismarı üzerinden yürütülmeye başlanınca Kızıl soldan Pembe! Sola, sol partiler iktidar adayı olmaktan düştü.
CHP bu tuzaktan bir türlü kurtulamadı. Bu tuzak kadar önemli diğer faktör ise örgütlenme yapısı oldu. CHP örgütü üzerine yapıştırılan din düşmanlığı yaftasını atamadığı gibi halkla iletişim kurmayı beceremedi de. Karadeniz bölgesinde yaşayan emekli bir İş Bankası çalışanının şu anısı CHP algısını göstermesi açısından ilginçtir; 
İş bankasında memurluk yapıyordum. Kalabalık bir iş günü yaşlı bir amca
"Kızım hesabımda ne kadar para varsa hepsini ver bana" dedi. Bütün parasını verdim. Yaşlı amca bankanın bir köşesinde oturdu, paralarını saydı, tekrar kuyruğa girdi ve sıra ona geldiğinde; "Kızım bu paraları hesabıma yatır" diyerek çektiği parayı tekrar hesabına yatırıyordu. 
‘Amca, sana verdiğim parayı aynen geri yatırıyorsun o zaman niye çektin’... dedim
Cevap karşısında şaşkın bakakaldım. Seçimde o şirin ilçede AKP'nin aldığı oy oranını izah edecek bir veridir bu.
"Dediler ki bana bu banka CHP'ye aittir. Onlar harama helale dikkat etmez, paranı çalarlar çektim, saydım, geri verdim".
Kirli propaganda nerelere, nasıl etki ediyor ve nasıl netice veriyor. Ama bunu önlemek CHP’nin işi, halkın değil. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar