Ne yüzle geldiniz

Ne yüzle geldiniz

Yer Sakarya’nın Kocaali ilçesi Yalpankaya köyü. 22 Temmuz seçimleri öncesi. AKP ilçe Başkanı ve beraberindekiler seçim propagandası için gelmiştir. Ama herkeste bir huzursuzluk, bir öfke vardır. Yüzler gerilmiş, insanlar patlamaya hazır bomba gibid

Hükümetin fındık politikasını eleştiren köylülerden bazıları "Ne yüzle geliyorsunuz" diyerek yüksek sesle tepkilerini dile getirir. İlçe başkanı ve yanındaki partililer, tepkilerin giderek büyümesi üzerine apar topar köyden ayrılır.

Bu kez komşu köy Görele’ye geçer AKP İlçe Başkanı ve yanındakiler. Ama buradaki atmosfer de pek farklı değildir. Grup, köy kahvesinde propaganda çalışmasına başlar.

Ama, AKP’lilerin bu tutumu ortamı daha da gerer. Ve sözcü olarak biri aynen şöyle der: "Buraya misafir olarak geldiyseniz oturun çayımızı için ancak siyaset konuşmayın" Kendilerine yönelen öfkeli bakışları ve mırıldanmaları hesaba katan Başkan ve heyeti, köyden ayrılmaya karar verir.  

 

SİLAHLAR NE İÇİN

Ancak, AKP’lilerin aracının ayrılmasından bir süre sonra, silah sesleri karanlığın içinde yankılanır.

Olay yerine jandarma gelir. Yapılan araştırmada 29 boş kovan bulunur.  Köylüler, AKP’lilerin kendilerine korkutmak için ateş ettiğini söyler. Bir köylü aynen şöyle der: “Silah zoruyla oy almaya geldiler”

Başka bir köylü ise, AKP’lilerin araçlarına binerken kendilerine küfrettiklerini “Sizinle 23 Temmuz’da görüşürüz” dediklerini iddia eder.

İlçe Başkanı’nın açıklaması ise tarihe geçecek cinstendir: “Yalpankaya ve Görele köylerinde seçim çalışmasıyla ilçenin tüm köylerini dolaşmış olduk. Arkadaşlar, seç im çalışmalarını bitirmenin verdiği sevinçle havaya ateş ettiler”

İşte bu olayın baş aktörü, Hükümetin fındık politikası nedeniyle fındık üreticisi köylüler tarafından büyük tepkiyle karşılanan AKP Kocaali İlçe Başkanı Lütfü Bayraktar, Cumartesi günü Fiskobirlik’in yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

 

SON DARBE

AKP Hükümeti ile fındık üreticisinin tek garantisi olan Fiskobirlik arasındaki savaş, haftasonu yapılan genel kurulla son buldu. MHP kökenli Yaşar Pamuk’un listesi ile AKP Kocaali ilçe Başkanı Lütfü Bayraktar’ın listelerinin yarıştığı genel kuruldan, 394 oyun 213’ünü alan Bayraktar galip çıktı. Böylece AKP’nin 2 yılı aşkın süredir devam ettirdiği Fiskobirlik’i ele geçirme operasyonu da tamamlanmış oldu.

Seçim, mevcut yönetimin yapacak hiçbir şeyi kalmadığı, birlik ve fındık politikasının tamamen AKP’nin denetimine geçtiği bir ortamda gerçekleşti.

Bilindiği gibi Fiskobirlik’in üreticiyi kollayan fiyat politikası, büyük fındık ihracatçısı ve büyük alıcılarla ortak politika izleyen AKP’nin tepkisini çekmişti. AKP, önce Fiskobirlik yönetimini ele geçirmeye çalıştı. Bunu başaramayınca da Fiskobirlik’e karşı savaş başlattı. Birliğin tüm kredi yollarını tıkayan, mali dönüşümünü engelleyen, fındık alımı ve vatandaşa olan borçlarını ödemesini engelleyen hükümet, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni devreye sokarak Fiskobirlik’i tamamen dışladı. 

Öz varlıklarını satması, hükümete uyumlu bir politika izlemesi koşuluyla bazı koşullu kredi alması sağlandı. Mali olarak tamamen kıskaca alınan birlik, hiçbir inisiyatifi kalmayan, gücü tükenen, vaat ettiklerini yerine getiremeyen bir örgüt olarak genel kurula gitti. Zaten birlik yönetimi de büyük oranda bunu çoktan kabullenmişti. Böylece AKP’nin listesinin kazanması için bütün altyapı oluşturulmuş oldu.

 

1 MİLYAR DOLARLIK FATURA

Fiskobirlik yönetiminin de ele geçirilmesiyle AKP’nin fındık konusunda hiçbir özrü kalmadı.

Aslında AKP politikası devlete de, üreticiye de çok büyük fatura çıkardı.

Üreticiye çıkardı çünkü 2 yıllık politika üreticinin büyük gelir kayıplarına uğramasına, aracıların bu işten ciddi kazançlar sağlamasına yolaçtı.

Devlet uğradı çünkü, Fiskobirlik’i ele geçirme ve büyük alıcı ve satıcılara hizmet etme pahasına hükümet büyük açıkların oluşmasına neden oldu. Hükümet, 150 milyon dolar gibi bir krediyi Fiskobirlik’e sağlamayarak 1 milyar dolar civarında bir kaynağın elden çıkmasına neden oldu. Yani hükümetin fındıkta denetimi sağlama ve Fiskobirlik’i ele geçirme faturası 1 milyar dolarlık bir bedele maloldu.

Hükümet, yeni yönetim eliyle Fiskobirlik’in mal varlığının satışını, ekonomik etkinlikten men edilmesini, piyasada fiyat belirleme ve dengeyi sağlama işlevinin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.  (Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.