Neden fiyat arttırmıyoruz?

Dünya’nın birçok ülkesinde gazeteler, ‘küçük gazete’ adı altında ücretsiz dağıtılırken ve ülkemizde 32 ila 64 sayfa ve üstelik her sayfası renkli olan gazeteler 50 kuruştan satılırken, bizim gazete satış fiyatına yüzde 50 zam yapmamız çok da mantıklı değil.  Ayrıca aşağıdaki açıklama ve örnekleri de göz önüne alarak, Kuzey Ekspres olarak, fiyat artışı yapmadık.

Eskiden gazete gelirlerinde satışları önemli bir yekun tutardı.  Ancak son yıllarda bu oran giderek azaldı. 2001 yılında ABD’de yapılan bir araştırmada bir günlük gazetenin gazete gelirleri içerisindeki payının yüzde 14 olduğu ortaya çıktı. Avrupa ülkelerinde aynı yıllarda oran yüzde 25’ler düzeyinde idi. (Kaynak: Haber Etiği-Enrico Morresi)

TV’lerin yaygınlaşması ve özelleşmesi, internet haberciliğinin gelişmesinden sonra Avrupa’daki gazetelerin gazete satışından gelirleri azaldı. Burada bir ayrıntıyı daha belirlemek istiyorum. Avrupa’da gazeteler neredeyse iadesiz satılıyor. Buna rağmen gazete gelirlerinin toplam cirodaki payları yüzde 20’yi bulmuyor.

Dünyada gazetelerin ana gelir kaynağı reklamdır.  Reklam farklı yöntemlerle verilir.  Röportaj, ürün tanıtımı, şirket faaliyeti, sponsorluk vs. dünyanın çok sayıda ülkesinde reklam kategorisindedir. Bir de açık reklam ve ilanlar vardır. Türkiye’de ayrıca devlet yazılı medyaya reklam ve ilan desteği vermektedir… Ki, bu meblağ mesela bir yerel gazetenin ortalama aylık giderinin dörtte birine tekabül eder. Bugün, Trabzon’daki yerel gazeteler devletten her ay 17 ila 22 bin lira arasında bir reklam desteği almaktadır. Bu rakam aylara göre değişmektedir.

Gazetelerin; bugün iki ciddi rakibi vardır. Biri TV’ler diğeri internet siteleri ve gazeteleri.

Gazetelerin bu rakipleri; okurlara, izleyicilerine ücretsiz haber ulaştırıyor, hem de anında. Bir yandan bedava haber diğer yandan paralı! Zaten haber okumak için gazete satın alanların sayısı genel tiraj içerisinde yüzde 5 ila 10 arasındadır.

Böyle bir devirde, insanların gazete satın alması için özel nedenler ve bir de gazete satın alma alışkanlığı olması gerekir. Özel nedenler, gazetelerin yayın politikası, içeriği, yazarlar, olaylara bakışı, bulmacası, magazin haberleri, at yarışları, iddia vs.dir.

Gazete satış fiyatının artması, bayi satışlarında düşüş, abone satışlarında ise parasal olarak artış sağlayabilir. Bayi satışlarındaki düşüş ise iadeyi arttırır. Abone satışları ile de bu dengelenmez.

Kuzey Ekspres ailesi olarak; giderlerimiz artsa da gazete satış fiyatını arttırmayı düşünmüyoruz. Çünkü gazete satışından elde edeceğimiz gelir toplam ciromuza ancak iki veya üç puan katkı yapabilir. Biz, gelirimizi arttırmak için şimdilik fiyatı sabit tutup, tirajımızı ve reklam gelirlerimizi yükseltmeyi hedefledik.  

Ayrıca, Kuzey Ekspres Gazetesi;  internet sitesiyle, e-gazetesiyle, iphone, android ve İPAD uygulamaları ile de sosyal medyada takip edilen güçlü bir yayın kuruluşudur.

25 kuruşluk bir artış okur için çok önemli olmayabilir ancak bu tür artışlar otomatik olarak okurda olumsuz bir refleks yaratır. Amacımız daha fazla gazetenin daha az bir bedelle okura ulaşmasını sağlamaktır. Dün 1 ekmek 1 gazete ederken ve gazeteler tiraj patlaması yaparken, bugün 1 ekmek fiyatına 3 gazete alınabiliyor. Buna karşılık tirajlar dibe vuruyor. Burada aslında tahlil edilmesi gereken gazetelerin yüklendikleri fonksiyondur. Yani bağımsızlıkları ve objektif yayın anlayışlarıdır.

Gazetelerin tiraj kaybetmesinin diğer bir nedeni de budur.

Kuzey Ekspres bağımsız ve bağlantısız yayın anlayışını bundan sonra da devam ettirecektir.

Bize bugüne kadar destek veren okurlara ve Kuzey Ekspres’e gönül verenlere teşekkür ederiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.