NEFESİN KUDRETİ

Din benim için hayatın anlamlandırılmasıdır.
Din ALLAH’ı her yerde görebilmektir. Bir çiçekte, gökkuşağında, gök gürültüsünde, yağmurda, denizde her yerde…
İbadet günlük yaşantımızda yaptıklarımızdır. 

Ben geçen hafta Karadeniz’deydim. Karadeniz halkı dindar ve tutucudur. Kuralları vardır. Yaşantısının da, dininin de, yeme içmesinin de…
Dini Karadeniz’de çoğunlukla “korku ateşi “olarak yaşarsınız. Ve bazı insanlarda ateşin etrafında ve yangına körükle gidenlerin el ele tutuştuğu bir çemberin parçası gibidir sanki. 
Dini korkarak ve korkutarak yaşayanlar ve yaşatanlar yaşadıklarıyla da yanılıyorlar.
Bir sohbet esnasında kolu ağrıyan bir akrabama bilmem hangi hocaya bağlı olan kadın “akşam hep kolunu okudum ve ağrıların benim koluma geçti. Şimdi sende ağrı yok değil mi” diyerek belki algı belki psikolojik baskı ile okuyarak her şeyin üstesinden gelindiğini vurgulamaya çalıştı. 
Zaten benim kılık kıyafetim ve saçlarımdan da rahatsız olunca ne kadar nafile yaşadığımı kendince düşünerek sanırım bu baskıyı oluşturdu. 
Merak ettim senden çıkan bu enerji, sonra artarak yine sana mı dönüyor? Yerden yükselip havada durabiliyor musun? Uçabiliyor musun? Duaların mucizesi sende bir işe yaramıyor mu?
ALLAH’ın herkese verdiği bir doğum hediyesi var oda akıl. Bu yüzden binlerce kez teşekkür ederim. Şükrederim.
Bu insan ateşlerde yanacağımızı korkutarak ve korkarak anlatırken sanki ben yansam gizli bir haz duyacak gibiydi.
Din düşmanlık değildir. Din ateşi küle dönüşünceye kadar izlemek değildir.
Din kendi bellediği günahkarı bakışları ve ok gibi sözleriyle yakarak illa da haklı çıkma hali değildir.
Sanki ateş kendi içindeymiş gibi hem yakan hem de iyileştiren ruhani bir güç olamazsın.
Oysa melekler bile özgür iradeye karışmazken, sen bilmem hangi hocanın nefesinden güç aldığını savunan din tüccarı kim oluyorsun ki?
Ülkemde herkes artık mucizelere inanmak ister oldu.
Bu insanlar üfleyerek her şeyin üstesinden geldiğini hissettirmekten keyif alıyorlar. Bunlar bazen dokunarak bazen de okuyarak adam çarpıyorlar.
Hiç unutmuyorum çok küçüktüm ve köye gitmiştim. Alerjiyle ilgili her daim sorunum olduğu için o zamanda vücudumun her yerinde uçuk gibi kırmızı lekeler oluşmuştu. Muhtemelen çim alerjisi ya da yediğim meyvelerden oluşan alerjik bir reaksiyondu. Ya da bir böcek ısırması. Ateşim de çıkmıştı. Teyzem beni çok yaşlı, beyaz saçlı bir kadının evine getirip okutmuştu. Kadın sanki korku  film karakteri gibiydi. Kadın içinden bir şeyler okuyarak arada iç geçirerek, esneyerek ve yüzüme su atarak beni öyle korkutmuştu ki hani cin olmadan adam çarpmak bu olsa gerek dedirtir cinstendi. Acaba başı da kendi ekseninde döner mi diye beklemiştim. Yani o kadar çok korkmuştum ki sonrasında bir süre yalnız yatamamıştım. 
Yani biz bir mucize yaşamadık. İsiliklerin geçmesi için gerekli süre 3-4 gündü ve o kadar sürede de iyileştim zaten. Yüzüme atılan su bugün hayatı anlamlandırmamadaki gerçek sırrı anlamama yaradı. 
Çözüm kolay ama çözüme gözünü kapatıp,her şeyi bu üfürükçülerden bekleyerek, onların hileli birer kahraman olduğunu görmeyerek illa da onların nefesinin kudretinde keramet olduğunu ısrarla dayatmak niye?  
Çok derin uykulardayız. Uyanma vakti gelmiştir. 
Akıl öğretmeye ne çok meraklısınız. Oysa sahip olduğun aklı aktarırken bile ne dinin ne de kendi aklının değil de aracının yani sen olmayan birinin yolunu ve aklını bizlere aktarmaya çalışıyorsun. Bilmem kim hoca efendi ile.
Dinde aracı yoktur.
Din kul ve ALLAH arasındadır. Kılavuz ise KURAN-I KERİMdir.
Dualar kolunuza değil maneviyatınıza huzur verir. Dolaysıyla da kelimelerle nasıl dua edeceğimi bana aracılar öğretemez. Dua çağırmak ve seslenmektir. Allah’tan lütuf ve yardım istemektir. Dua ALLAH ve kul arasındadır.Zaten ALLAH “benden iste” diyor. Hepsi bu. Arada ki fazlalıkları işte bu yüzden çok da önemsemeyin. 

  


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.