Gürol Ustaömeroğlu

Gürol Ustaömeroğlu

NEĞDE GAMIŞTIK…

Bu başlık 12 Eylül sonrasındaki siyasi yasakların ertesinde meclise girme hakkını elde eden Süleyman DEMİREL adına medyada yer almıştı. Demirel gerçekten bu sözleri söyledi mi yoksa o dönemin basını bunu bir ironi olarak mı kullandı bilmiyorum. Ama bildiğim ve anladığım bu sözlerin tam yerinde ve zamanında kullanılmış olmasıdır. Bendeniz de dört yıl üzerine Siz Kuzey Ekspres Okurları ile tekrar buluşunca bu başlıktan yararlanmak istedim.

 

İlk Kuzey Ekspres Maceram 21 Ekim 2015 Çarşamba günü başlamıştı değerli okurlar. 4 Ocak 2017 yılına kadar iyi, kötü günlerimde sizlerle buluşmuştum. Ancak meslektaşlarımın teveccühü ile üstlendiğim TMMOB Trabzon Mimarlar Odası Başkanlığı görevim nedeni ile gazetedeki yazılarıma ve sizlere sessizce veda etmek zorunda kalmıştım.

O dönem gazetenin Kurucusu ve Sahibi Sayın Hasan KURT’a bana gösterdiği ev sahipliği ve duyduğu güven nedeni ile çok teşekkür ediyorum.

 

Kuzey Ekspres Gazetesi bugün el değiştirmiş durumdadır. Satışın yeni sahibi Madur A.Ş.’ye hayırlı olmasını temenni ediyorum. Madur A.Ş.’nin Kuzey Ekspres’in başarı çıtasını daha da üst sıralara taşıyacağına olan inancım sonsuzdur.

 

Bendeniz gazetenin satış haberlerini hatta öncesindeki satış duyumlarını uzaktan izlerken gelen telefon ile afalladım. Kıramayacağım çok yakın dostum Sevgili Atila ATAMAN Başkanım telefonda bana gazetede tekrar yazı yazma teklifi yapıyordu.

Mimarlar Odası Başkanlığı görevim dolayısı ile kendi özel ve mesleki işlerimi dahi beklemeye aldığım bir dönemde bile yapılan bu teklif karşısında çok da kayıtsız kalamayacağımı anlamıştım.

Kader ağlarını çoktan örmeye başlamıştı.

Kendisine ve Madur Medya’ya çok teşekkür ediyorum.

 

İşte bugün bu nedenle karşınızdayım.

Allah izin verirse inşaallah her çarşamba günü bu sütunda beraber olacağız sevgili okurlar.

 

Beş yıl önce “Merhaba” başlığı ile çıkan ilk yazımda beş ana başlık kullanmış ve bu beş başlık kapsamında fikirlerimi sizlerle paylaşacağımı belirtmiştim.

Özetle hatırlayalım;

 

Genel bakış

Dile getirdiğim veya basın yolu ve sosyal medya aracılığı ile yazıya döktüğüm bütün konular bir şekilde ucundan, kıyısından veya tam ortasından ülkemizin veya kentimizin medeni dünyada hak ettiği yeri alması için gösterilen naçizane çabalardır. Dolayısı ile bu satırlarda içinde insan ve medeniyet geçen bütün konuları okuyabileceksiniz.

 

Siyaset

Çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Coğrafyanın zorluğu ile mücadele bu topraklarda kurulan ilk devletimizden son cumhuriyetimize kadar bütün siyaset dünyamızın temel fikir yürütme ve bunu idame ettirebilme alanı olmuştur. Merkez sağ misyonun bir gönüldaşı olarak Türk Siyaseti’nin günümüzdeki durumunu değerlendirmeye ve yakından takip etmeye de azami gayret sarf etmekteyim. Bu gayreti gösterirken kırıp dökmekten, insanları gücendirmekten, dedikodu yapmaktan, gıybete bulaşmaktan, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmekten uzak durmam ve meselelere empati ile yaklaşmam bana aile genlerinden kalan bir mirastır. Burada sizinle paylaşacağım bu satırlar bu ilkelerle oluşturulacaktır.

 

Mimarlık ve sanat

Bir mimar olarak kentimdeki her planlama çalışmasına bir sanat olarak bakmayı bir mesleki gereklilik olarak alışkanlık haline getirmişimdir. Bunu üniversitelerdeki yarı zamanlı öğretim görevliliğimde de öğrencilerime büyük bir keyif ve onurla aşılamışımdır.

Ayrıca amatörce yürüttüğüm karikatür çalışmalarımda da kent sorunlarına değinmekteyim.

Kısacası sanat, dünyaya bakışımda temel belirleyicidir ve burada bu konularda da sizlere hitap edeceğim.

 

Sosyal medya

Sosyal medya denilen oluşumun gücü hepinizin malumudur. Bir dönem sivil toplum örgütlerinin veya meslek odalarının etkili olduğu konulara sosyal medya da dahil olmuştur. Çok daha hızlı bir şekilde örgütlenmeyi sağlamada başı çekmektedir.

Bendeniz de sosyal medyayı etkin kullanan arkadaşlarınızdan biriyim. Kullanırken yukarıda siyaset başlığı altında izah ettiğim temel ilkelerden asla taviz vermiyorum.

Sevgili okurlar sosyal medyada paylaştığım birçok konunun iç yapısını ve detayını bu satırlarda bulabileceksiniz.

 

Trabzon

Çok sevdiğim, olmayınca yapamadığım, dört yıllık bir gurbet hayatından sonra kesin dönüş yapıp yerleştiğim, işime gücüme baktığım bir kent.

Trabzon benim siyaset ve sosyal alanda temel dert konum oldu. Fikir çokluğu Trabzon’un zor bir şehir olarak tanınmasına sebep olmaktadır. Ben bunu olumlu bir huy olarak değerlendirmekteyim. Fikir çokluğu birlik olmayı başarabildiğimizde bir coşkuya dönüşecektir. Buna eminim.

 

Sevgili okurlar,

Beş yıl önce sizlere merhaba dediğim bu konular bugün de geçerliliğini aynen korumaktadır ve yeni dönemde de yazılarım bu başlıklar altında gerçekleşecektir.

Bu vesile ile yeni dönemin hayırlı olasını temenni ediyorum.

 

Madur Medya’ya tekrar teşekkür ediyor, başarılar diliyorum

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.