Mustafa Kemal Topçu

Mustafa Kemal Topçu

NESNELERİN İNTERNETİ

Nesnelerin interneti tüm cihazların tek bir merkezden yönetilerek her bir makinenin birbirleriyle iletişime geçebilmesini sağlayan ve bu teknoloji günümüzde birçok şeyin kolaylaşmasına yardımcı olan yapıdır. Bu yapıya iletişim ağıda diyebiliriz.
Nesnelerin internetine örnek vererek anlatmak gerekirse, internet ve bluetooth teknolojisini kullanarak birbiriyle iletişim kuran bir uygulama veya yazılım üzerinden yönetilebilen cihazların tümü nesnelerin internetidir.

Bir başka örnek, evimizde otomatik kahve makineleri, buzdolapları, ısıtıcılar, cep telefonu üzerinden yönetilebiliyor ve evimize gittiğimizde her şeyin cep telefonumuzdaki yaptığımız ayardaki gibi kahvemiz hazır, evimiz sıcak, buzdolabımız istediğimiz soğuklukta olmasını sağlayan iletişim ağıdır.

Peki kurumsal alanda bize ne gibi faydalar sağlar?

Bu uygulama organizasyonlarda, imalat sanayide, tarım alanlarında bize çok kolaylık sağlıyor. Nesnelerin interneti hayatımızda birçok alanda yardımcı oluyor her şeyi bir cihaz üzerinden yönetebiliyoruz.

İstediğimiz yerden birbirimizle iletişim kurabiliyoruz, bu da hayatımıza kolaylık katıyor. Artık teknolojiyi kullanarak görüntülü görüşebiliyor, konuşabiliyoruz. Kilometrelerce uzakta bir insanla oyun oynayabiliyoruz, evimiz, arabalarımızı uzaktan kontrol edebiliyoruz. Bunu sağlayan da nesnelerin internetidir.

Teknolojik kurumlarda nasıl işler?

Nesnelerin internetini kullanmak isteyen kurumlar, laboratuvar ortamında işi öğreniyorlar. Buna örnek, dell markasını gösterebiliriz. Açtığı laboratuvarda ilk olarak çalışanlarına nesnelerin internetinin nasıl bir şey olduğunun eğitimini verdi. Onlara nesnelerin interneti çatısı altında sunabilecekleri çözümler, anlatarak kurduğu şirkete faydalı çalışanlar yetiştirmeyi hedeflemiştir. Nesnelerin interneti nasıl çalışır?

Nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu büyük çapta yaygın bir ağ oluşturur. Bu ağdaki nesneler bir protokol ile iletişime geçer. Bilgi paylaşımında bulunur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.