Neticenin birde tersini okuyun!

Referandum öncesi  meydanlardaki kavga, gürültü ve patırdı, bu kez başka bir alana taşındı. Sandıklar açılıp vatandaşın kullandığı oy sayılınca deyim yerindeyse kıyamet koptu!..

Çıkan sonuç doğrultusunda her iki taraf içinde mutluluk söz konusu olmadı. Neticede rejimin değişmesi için nitelikli bir çoğunluğu kimse elde edemedi. Kısacası zafer de yok, hezimet de.

Anlayacağınız Evetçiler, Hayırcıları tabir caizse burun farkıyla geçip, şimdilik istediğini elde etmiş gibi. Ancak bugünkü tabloya bakılırsa asıl hesaplaşma iki buçuk yıl sonra yapılacak seçimlerde görülecek! 

Sevgili okurlar Yüksek Seçim Kurulu ve onun başkanı Sadi Güven deyim yerindeyse “Pişmiş aşa su kattı”… Oy pusulalarının konulduğu zarfların mühürsüz oluşu ve bunların geçerli sayılması ortalığı toza dumana kattı.

Haklı olarak referandumu kıl payı kaybeden “Hayır cephesi” hukuksuzluk olduğunu ve seçimin yenilmesi yolunda şikayette bulundu. Daha sonra YSK 10’a 1 aldığı kararla yapılan itirazları ret etti.

Gelişmeler bu doğrultuda devam ederken, gelin şimdi çıkan tablonun tersini okuyalım.

Yani, Evet ile Hayır yer değişsin…

Evet % 48.6- Hayır %51.4 ile ipi göğüslesin…

Sandıktan da damgasız seçim zarfları çıksın ve içindeki oylar da geçerli sayıldığı duyurulsun.

Soru şu…

Ne olurdu?

Büyük ihtimalle, AKP’lilerin en tepesinden en alt kademesine kadar koro halinde, “Eyy, Yüksek Seçim Kurulu ortada kanun var… Kanun ne diyorsa gereğini yap. Sen Millet Meclisinde üstün değilsin. Sizin her tarafınız hakim olsa ne yazar. Haddinizi bilin…” sözleri  kulakları çınlatırdı…Sonra mı? YSK’daki hakimlerin durumunu düşünmek bile istemem.

 

Ne attılar…

 

Her ne kadar da ortada “zafer ve hezimet” yok desek de, gerçek şu ki sandıklar açılmadan önce tahminde bulunanlar bu seçimin kaybedenleri oldular. Öyle uçuk rakamlar açıkladılar ki, tabiri caizse salladılar.

***

 

BİRİNCİSİ : AKP’ye yakın olan anket şirketleri…Maşallahları var “üfürmekte” üstlerine   yok.. Hele bir tanesi seçime 24 saat kala yayınladığı ankette Evet % 60.8- Hayır %39.2  açıkladı.

İKİNCİSİ: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek. Yukarıda Allah var Gökçek anket şirketleri kadar olmazsa, onlardan aşağıya kalmadığını Evet % 58.64- Hayır % 41.36 açıkladı…

ÜÇÜNCÜSÜ: Trabzon’dan bizden biri… Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’ten geldi… 2.4.2017 tarihinde Ekspres’i ziyaretinde Trabzon’dan  % 75 Evet çıkacak demişti.

Ancak görünen o ki, ısmarlama üzerine yapılan anketlerin hesabı sandıkta tutmadı. Ne diyelim, “Ufak atın da civcivler yesin

İnanın çocuklar

 

Dün büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’deki çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını, buruk yaşadık. Nedeni; uluslararası yapılan bir araştırmada Türk çocuklarının mutsuz olduğu derç edildi…

Kim ne derse desin Türkiye’yi daha özgür daha demokratik bir ülke haline getirmek geleceğin büyükleri olan çocukların elinde. Tıpkı, usta şair Nazım Hikmet, dizelerinde ifade ettiği gibi…

Güzel günler göreceğiz çocuklar 
Motorları maviliklere süreceğiz 
Çocuklar inanın inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.