Nihat hoca sert çıktı!

MHP il Başkanı Nihat Birinci, partiden istifa eden ve yeni partiye geçen Koray Aydın’a verdi veriştirdi. Ağır ifadeler kullandı. Nihat Birinci’nin eleştiri ve suçlamalarına karşı taraftan cevap gelir mi gelmez mi, bilemiyoruz.

Koray Aydın, gökten zembille inmedi. 1970’li yıllardan bugüne kadar MHP’de… Partide genel başkanlık hariç hemen her görevi yapmış biri. Nihat Birinci, Aydın için söylediklerini bugün değil de daha önceleri neden söylemedi? Bu sorunun cevabını da Birinci vermeli.

nihat-hoca.jpg

Yomra’daki yıkım!

Yomra sahilinde, küçük limanın Trabzon- Rize karayolu bitişinde bir yıl kadar önce güzel bir restoran açılmıştı. Restoranın yerinde daha önce balıkçıların tahta baraka ile yapılmış bir kooperatif lokali vardı. Ahmet Türker ve arkadaşı, kooperatif yöneticilerinden bu mekanı kiraladılar. Onardılar, düzenlediler ve orada gerçekten güzel bir restoran açtılar.

yomra.jpg

Bir yıldır faaliyette olan restorana dün güvenlik güçleri nezaretinde yıkım ekipleri geldi. Deniz kenarındaki restoran ruhsatsızsa ve yıkılacaksa bugüne kadar neden göz yumuldu. İşletmecilere orada işe başlamadan, ‘Burada restoran yapamazsın. Ruhsat alın, ondan sonra inşaata başlayın ve hizmete açın’ denmedi. Restorana bir yıldır neden göz yumuldu da bugün yıkım kararı verildi. Oraya binlerce lira gömen işletmecilere yazık değil mi?

Trabzon’da yalnız orası mı ruhsatsız ve kaçak. Daha onlarca ruhsatsız ve kaçak mekan var. Bu yıkım işinin arkasında bize öyle geliyor ki, siyaset var. İnşallah yanılırız.

Araç muayenesi ruhsata işliyor mu?

Önceki gün Yavuzcam’ın patronlarından işadamı Faik Yavuz aradı. Araç muayene işinde vatandaşın aldatıldığını ileri süren Yavuz, ‘Bu ne iştir. Araç muayene tarihlerini unutmamız mı isteniyor. Önceleri araç ruhsatına muayene de işlenirdi. Bir tarafta muayene diğer tarafta araç kimliği. Şimdi, yalnız araç kimliği yazılıyor. Muayene yaptırıyorsun. Fatura türünden bir kağıt veriyorlar. Kağıda muayene tarihi yazılı. Kağıdı kaybettiğinde muayene tarihini unutuyorsun. Geciktiğinde cezayı yiyorsun. Böyle bir uygulama olabilir mi?’ dedi.

Bu olay, Avrupa ülkelerinde nasıl gerçekleşiyor, bilmiyoruz. Araç muayene işinin bir ortağı Almanlar… Bu iş bizim de kafamızı karıştırdı!

Kızlar Manastırı’nda ne sergilenecek?

kizlar.jpg

Boztepe’nin kuzey yamaçlarında ki tarihi kızlar Manastırı’nın restorasyonunun önümüzdeki günlerde tamamlanacağı açıklandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, kızlar Manastırının restorasyonuna destek veren bakanlara ve özellikle de içişleri bakanına teşekkür ette ve ‘Kızlar manastırı müze olacak’ dedi.

Kızlar Manastırı, 1920’li yılların başında faaliyette idi. Rahmetli Hami Nayır, ‘Kızlar Manastırı, o yıllarda faaldi. Sarı boyalı idi. Manastırdı, gündüzlü ve yatılı din eğitimi alan kızlar vardı. Boztepe’ye kızlara uzaktan bakmaya giderdik’ demişti.

Trabzon’daki gayrimüslimler mübadele ile kenti terk ettikten sonra Manastır, uzun süre boş kaldı. 1940’lı 50’li yıllarda ise Trabzon’a güneyden gelen ailelerin bazıları Manastırı mesken tutmuşlardı.

Manastır daha sonra boşaltıldı ancak, bölge gençlerinin ‘alem’ mekanı oldu. Belediye eski başkanlarından Volkan Canalioğlu, Manastır’da yaptığı düzenlemeden sonra bir de konser verdirdi.

Daha sonra Manastır yeniden onarıma alındı ve şu anda onarım bitmek üzere.

Kızlar Manastırı’nın müze olarak kullanılabilir. Ancak, bu müze de ne sergilenecek. İçinde sergilenecek eser olmayan bir mekan müze olur mu?

Büyükşehir Belediyesi, bize göre Kızlar Manastırı’nı eğlence mekanı ve restoran olarak hizmete açsa daha isabetli bir iş yapmış olur. Trabzon’a gelen binlerce Arap, il genelinde eğlence mekanı arıyor ancak bulamıyor. Bizden söylemesi.

Ortahisar Belediyesi rekor kırdı!

ortahisar-001.jpg

Ortahisar Belediyesi, asfaltlama rekoru kırdı. Ortahisar Belediyesi kurulduğu günden buyana tam 90 km yol asfaltladı. Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ‘Seçimde halkımıza ne söz vermişsek hepsini birer birer yerine getiriyoruz’ dedi. Genç, asfaltla işinde yeni mahalle olan yerlerin yollarına öncelik verdiklerini söyledi.

Gülcemal’de işler durdu!

gülcemal.jpg

Beşirli mahallesinden arayan bir okurumuz, Gülcemal projesinde birkaç aydır çalışma olmadığını söyledi. Okur, ‘Büyükşehir belediyesi burada ne yapacağına ya karar vermedi ya da yapımcı ile arasında problem var’ dedi.

Gülcemal projesinde mendirek yapımı ve dolgu işi okurun da belirttiği gibi birkaç ay önce bitmişti. Projede, yol kenarında tur gemisi için bir çekek yeri yapıldı. Yol ile dolgu arasındaki su kanalı da yarıya kadar yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı herhalde Gülcemal projesi ile ilgili detaylı bir açıklama yapar. Hem de dolgu alanında veya mendireğin ucunda…

 

****

Gözümüzün önünde yüzlerce kilometrelik bir cephe kuruyorlar. Bir ordu hazırlıyorlar. Sınırın sıfır bölgelerine yerleşiyorlar. ABD ve Avrupa’dan askeri uzmanlar, güvenlik şirketleri, emekli askerler bu bölgelere yerleşiyor, PKK’nın ana iskelet yapısını oluşturuyor. Daha büyük savaşa hazırlık yapıyorlar. (İbrahim Karagül)

*

AKP basın sözcüsü Devlet Bahçeli'yi dinledim. Ne amaçla konuştuğunu anlayabilmiş değilim. Bol tehdit, hamasi sözler vs... Bazı sözler bazı ağızlara gerçekten yakışmıyor. Türkiye bu insanlara mahkum edilemez ve edilmemelidir de.  Selam olsun yola koyulanlara ve bu makus talihi yenmeye ant içmişlere. (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar