NİHAYET ŞEREFLİ GALİBİYET

Trabzonspor Karagümrük karşısında aldığı galibiyetle haftalardır tutulduğu beraberlik sıtmasından nihayet kurtuldu. Ve önceki futbol hüviyetine geri döndü. Aslında Karagümrük müsabakasında Trabzonspor’un oynadığı futbol berabere kaldığı diğer müsabakalardan pek farklı değildi. Ama bordo mavili ekip defansta daha titiz işler yaparak haftalar sonra galip gelmesini bildi.

Trabzonspor Karagümrük müsabakasına ön alanda rakibine baskı yaparak başladı. Bu durum 50 puanlı Karagümrük’ün ilk yarıdaki oyununu amaçsızlaştırdı. Ama Trabzonspor etkili presle kaptığı topları hücumda kullanırken yeterince özenli değildi.

 

Ali Şansalan Trabzonspor lehine VAR’dan verdiği penaltıyı ince görmüş olmalı. Aslında Şansalan o penaltıyı Nwakaeme uyarmadan önce ele çarptığı anda sezmeliydi. Zira VAR’dan bakınca işin sadece şekli görünür. Profesyonel futbolcu cin gibidir, topu ele çarpma gibi gösterip topun yönünü değiştirir. O anda görüp verirsen penaltı; VAR’dan bakarsan yan sanayii.

Trabzonspor Djaniny’in penaltı golü dışında Ekuban ve Djaniny ile iki çok net gol pozisyonundan yararlanamadı. Trabzonspor ilk yarıda oyunu her açıdan domine etti. Oyun Premier Lig ayarında aktı. Ama Karagümrük’ü biraz amaçsız gördüm sahada.

Kısa futbol tarihi. Fransa Cezayir’i tam 132 yıl işgal etti. Nüfusunun % 25’ini öldürdü. O Cezayir bağımsızlığını kazandı. Fransa’ya çalışmaya giden Cezayirli bir işçinin çocuğu futbolda Fransa’ya dünya kupasını kazandırdı. İnsan üzerine basılıp geçilecek bir şey değildir. Trabzonspor’un Türk futbolunda ısrarla ve inatla yok sayılmasına, şampiyonluklarının çalınmasına isnaden verdim bu örneği.

Futbol geometrik bir oyundur. Futbol topu ise yuvarlak. Bu oyunun zorluğu tam da burada. Bir forvet rakip kaleye doğru açıyla gitmezse golü atabilemez. Sene başından beri Djaniny’de sorun buydu. Galiba düzeliyor.

İkinci yarıya Karagümrük daha etkili başladı. Pas trafiğini iyi işletip beraberlik için yüklendi. Trabzonspor ikinci golü bulamazsa psikolojik olarak çözülüyor. Panikliyor oyunda. Ve dünyada hiçbir kaleci 90 dakika boyunca bir panter gibi kurtarış yapamaz. Uğurcan Çakır da dâhil buna. Derken Ekuban’ın taç çizgisindeki presiyle Karagümrük defansı hata yaptı. Ve Djaniny yukardaki hipotezi destekleyen bir hamle ile Trabzonspor’un ikinci golünü attı. Trabzonspor skoru 2-0’a taşıdıktan sonra daha özgüvenli oynadı. Trabzonspor ligde topu en iyi saklayabilen ekip. İki takım da 90 dakika boyunca taktiksel disipline sadık kaldı. Dediğim gibi Trabzonspor berabere kaldığı müsabakalardan daha iyi bir oyun oynamadı aslında. Sadece galip gelmesini başardı bu müsabakada.

Gelelim Abdülkadir Parmak olayına. 1980’lerde Real Madrid’de efsane bir oyuncu vardı. Santillana. Real Madrid teknik direktör Santillana gibi bir adamı son 2 dakikada oyuna sokuyor. Santillana o iki dakikada kendi kale çizgisinden mutlak bir gole mâni oluyor. Ve uzatma dakikalarında da takımının galibiyet golünü atıyor. Ve hocasına “Benim gibi bir yıldızı son iki dakikada oyuna nasıl sokarsın!” demiyor.

Trabzonspor kimsenin çocuk egosunun tatmin edileceği bir yer değildir. Sene sonunda satış listesine koyun ve satın! Bakalım Barselona alacak mı onu?

Önceki ve Sonraki Yazılar