29.05.2022, 11:02

Nitelikli fikri tapu (NFT) nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza yeni kavramlar girmeye devam ediyor. Son yıllarda metaverse (sanal evren) kavramını sıklıkla duyuyoruz. Bu kavramla birlikte Non Fungible Token (NFT) kavramını da sıkça duymaya başladık.

Öncelikle NFT’nin tanımına bakacak olursak, “NFT, herhangi bir dijital dosyanın benzersiz olduğunu onaylayan, blok zinciri adı verilen dijital defterde depolanan bir veri birimidir.“ şeklinde açıklanmakta.

NFT’lerin ne işe yaradığına değinecek olursak, dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren dijital sertifika anlamına geliyor. Wikipedi’da NFT ile ilgili verilen bilgilerde, “NFT'ler, fotoğraflar, videolar ve ses gibi yeniden üretilebilir dijital dosyalarla ilişkilendirilebilir. Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, NFT'nin alıcısı ile sınırlı değildir. Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT'ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı sağlamak için blok zincirlerinde izlenir.” denilmektedir.

Trabzonspor kulübü de teknolojiyi yakından takip eden ve bizzat içinde yer alan kulüpler arasında yer alıyor. Bordo-mavili kulüp, 28 Nisan 2022 tarihinde resmi internet sitesinden yayınladığı mesajla NFT vurgusu yapmıştı. “Şampiyonluğu tarihin ilk NFT şöleniyle kutlayacağız!” başlıklı mesajın devamında şu ifadeler kullanılmıştı:

 “Kulübümüz, tarihinin ilk NFT arzını gerçekleştiriyor. Trabzonspor’un unutulmaz anlarının yer alacağı ilk NFT arzında “Trabzonspor Şampiyonluk Koleksiyonu”, “Tarihi Koleksiyon” ve “VIP Müzayede Koleksiyonu” yer alacak.

Trabzon’un plaka işaretinden esinlenilen “Trabzonspor Şampiyonluk Koleksiyonu”ndaki her bir NFT’nin fiyatı 61 dolar olacak. Ayrıca her NFT, 2021-2022 sezonunda takımımızda görev almış her bir oyuncunun formasından oluşacak.

Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’nda şampiyonluğa sadece bir adım uzaklıkta olan kulübümüz, NFT sektöründe de şampiyonluğa oynamaya hazırlanıyor. Bordo-Mavili kulübümüz, ilk NFT arzını 2022 yılının ilk yarısında gerçekleştirecek. Tarihe geçecek NFT arzında, taraftarlarımızın şampiyonluk kutlamalarından da unutulmaz anlar yer alacak. Kulübümüz arz ile ilgili detaylı takvimi belirleyerek, taraftarlarımızı kısa süre içinde bilgilendirecek.”

Peki NFT sahibi olmanın ayrıcalığı ne olacak? Bu denli yüksek fiyatlar ödemenin alıcısına sunduğu değer nedir? Yani neden gidip bir NFT eseri satın alalım? Aslında bu durumu dijital koleksiyonerlik olarak da tanımlayabiliriz.

Bir eseri NFT olarak satın alan kişi eserin orijinaline sahip olduğunu belgeleyen dijital bir tapuya sahip oluyor. Böylelikle tek ve benzersiz olan orijinal eser artık sonsuza kadar sadece satın alan kişiye ait olacaktır. Misal, Mona Lisa tablosunun internette veya basılı ortamlarda milyonlarca kopyası bulunuyor. Ancak orijinalinin her zaman tek bir sahibi olacaktır. NFT'ye dönüştürülmüş dijital sanat eserleri için de aynı durum geçerlidir.

Yorumlar (0)