Niyazi Şahinbaş, Melikşah ve KADEM!

Trabzon’un bir dönemler ticaretinin nabzının attığı mekan Moloz’da piyasa pazarı denilen meydandı… Tabakhane deresinin denize döküldüğü yerden başlar bugünkü Kadınlar pazarı, Semerciler yokuşu, Pazarkapı’ya yayılırdı.

1940’lı yıllardan sonra bu bölgenin en önemli tüccarlarından biri Niyazi Şahinbaş’tı… Şahinbaş, kuru gıda toptan ve perakendecisiydi… Trabzon’dan çevre illere toptan mal satardı. Niyazi Şahinbaş’ın binası köşebaşında, dün Melikşah öğrenci yurdu, bugün Kadem kız öğrenci yurdunun bulunduğu yerdi. Binanın kuzeyi denize bakardı. Doğusundaki yol da bina hizasından denize sınırdı.

Tam hatırlamıyorum… 10-15 yıl kadar önce idi. Bir gün Nemlizadelerin Trabzon’daki son temsilcilerinden olan Ahmet Nemli ile konuşurken, ‘Niyazi’ye orayı babam sattı. Orası Nemlizadelerin merkezi idi’ idi…

Niyazi Şahinbaş, Cumhuriyetin ikinci döneminde Trabzon’un önemli tüccarlarından biri olmuştu. Ortahisar’daki Müftülük Binasını satın aldı daha sonra müftülüğe bağışladığını biliyorum. Trabzon’un farklı bölgelerinden epey mülkü vardı. Trabzon’daki yardım kuruluşlarının çoğunun ya başkanı ya da yöneticisi idi. Hayırsever biri idi…

Niyazi Şahinbaş’ın Piyasa meydanındaki işyerinin deniz tarafındaki bölgesine, sağlığında veya vefatından sonra çok katlı bir bina yapıldı. Bu bina öğrenci yurdu olarak hizmet vermeye başladı.

Niyazi Şahinbaş’ın iki oğlu vardı. İkisi de İstanbul’da yaşıyor. Trabzon’da yıllar önce kendisiyle çalışmaya başlayan Hafız Mahmut Tosun’u mahalleden, İl Jandarma Müdürlüğünün yanındaki evlerinden ve karşısındaki bakkal dükkanından tanırım. Mahmut Hafız, Prof. Dr. Mehmet Tosun’un da ağabeyidir.  Mahmut Hafız’ı uzun zamandır görmedim. 15 Temmuz’dan sonra onun da gözaltına alındığını ve sonra serbest bırakıldığını duydum. Niyazi Şahinbaş, Mahmut Hafıza çok güvendiği için onu şirketinde yönetimine getirmişti.

Niyazi Şahinbaş, Trabzon’da gerçekten cami, kuran kursu vs. hayır kurumlarına müthiş destek sağlardı. Belediye eski başkanlarından Asım Aykan, Moloz’da yaptırdığı alt geçide onun adını vermişti…

Moloz’da, mülkü önceleri Niyazi Şahinbaş’a ait olan, sonraları kime ait olduğunu bilmediğim o bina öğrenci yurdu oldu. Melikşah öğrenci yurdu adını alan binanın mülkü FETÖ’ye yakın bir derneğe mi yoksa birine mi verildi bilmiyorum. 15 Temmuz’dan sonra FETÖ ve bağlantılı tüm dernek merkezlerinin mülklerine vs. el konulduğundan buraya da el konuldu.

Melikşah öğrenci yurdu, AKP’nin bir yan kuruluşu olduğu söylenen KADEM adlı kadın derneğine tahsis edildi. KADEM Derneğinin Trabzon şubesinin başkanının kocası doktor… 1 Kasım seçimlerinde güneyde bir vilayette AKP’den vekil adayı olmuştu ve seçilememişti. Şube Başkanı KTÜ Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi, babası Adapazarı yöresinin ünlü milli görüşçülerinden… 

Melikşah Öğrenci Yurdunu alan KADEM, yurdu onarmak için harekete geçmiş. Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerinin kapısını çalmış. Olumlu da yanıt almış. Ortahisar Belediyesinin, doğru-yanlış 700 bin lira vermeyi taahhüt ettiği söyleniyor. Ne diyelim vatana millete hayırlı olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum