NORWEGIAN AIRLİNES

Beşiktaş - Trabzonspor derbisi Süperligteki zirve mücadelesi için oldukça kritik bir müsabakaydı. Müsabaka oldukça yüksek bir tempoda başladı. Şüphesiz Trabzonspor'da hücum hattının sol tarafındaki Nwakaeme'nin eksikliği önemliydi. Trabzonspor'un Sörloth'un ayağından bulduğu enfes gol Beşiktaş'ın hızını kesmedi. Siyah beyazlılar kendi saha ve seyircisi önünde hırslandıkça hırslandı. Ama Beşiktaş'ın bilhassa sağ kanattan yaptığı hücum varyasyonları ayrıntılara tahammül gösteremeyecek kadar güdüsel ve kaotikti. Trabzonspor ilk yarıda saatte defansif ağırlıklı futbol oynadı. Beşiktaş ise Beyoğlu muhallebisi glikozuyla iyi top oynadı. Trabzonspor enteresan bir takım. Müsabaka içinde zaman zaman vites artırıp üst düzey bir kıvama çıkıyor sonra vites düşürüp aldığı doğru gardla rakibi bloke edebiliyor.

Eskiden bu düzeyde futbol oynayan takımların orta sahaları Sovyetler Birliği gümrüğü gibiydi, zor geçiliyordu. Günümüz futbolunda ise orta sahalar otoyol gibi süratle geçiliyor. Türk teknik adamlarının temel oyun felsefesi rakibi baskıyla orta sahada bozmak ve kapılan toplarla hızlı hücuma çık, Mevlâm kerim, Abdülkerim! Trabzonspor'da Aleksandr Sörloth hücumda terminatör gibiydi. Ama Nwakaeme'nin yokluğunda sol kanatta görev verilen İngiliz Daniel Sturridge arzu edilen performansı gösteremedi. Şahsen Uğurcan'ın yaptığı her kurtarıştan sonra gerilmesini anlayamıyorum. Zira Uğurcan Trabzonspor adına o ve onlardan çok daha zor topları yakalamak ve takımına güven vermek, hatta en zor kurtarışlardan sonra tebessüm edip rakip forvetlerin sinirlerini bozmak için sözleşme imzaladı, diye biliyorum.

Müsabakanın ikinci yarısında karşılıklı birçok aksiyon var ama bunların modern futbolun yerleşik kavramlarıyla bir analizini yapmak mümkün mü, doğrusu emin değilim. Beşiktaş Boateng'in ayağından beraberlik golünü bulunca müsabaka her iki takım açısından da başka bir hüviyete büründü. Trabzonspor'un teknik direktörü Hüseyin Cimşir entrikal bir zekâya sahip görünmüyor. Zira Daniel Sturridge ile Kâmil Ahmet, Ecuban - Doğan Erdoğan ve Guilherme - Bilal değişikliklerini çok geç yaptı. Beşiktaş'ın Vida ile bulduğu ikinci golden önce Trabzonspor'un hücum, orta saha ve defans hattı komple çökmüş bir görüntü verdi. O golden sonra Trabzonspor taraftarları ''Nah burda duraydım böyle, getme deyeydim Ünalıımaaa!'' türü bir arabesk durum oldu.

Beşiktaş'ın can havliyle yaptığı hücumlar skorla tescillenemeyince Trabzonspor beraberlik umudunu korudu. Ve Caleb Ekuban'ın gol servisine Aleksandr Sörloth yetişti ve İnönü'deki gürültüye son verdi. Heyecanlı ve fiziksel açıdan mücadelenin üst düzeylere adar tırmandığı bir müsabakaydı. Ama aynı şeyi futbol felsefesi, taktik ve teknik açıdan söyleyemeyiz. Trabzonspor, Beşiktaş deplasmanından arzuladığı bir puanı almayı başardı. Müsabakanın hakemi Fırat Aydınüs'un Trabzonspor'un hızlı hücumunu kesip Necip Uysal'ın Parrera'ya tabanına kırmızı yerine sarı kart göstermesini garipsedim. Oyunun genelinde iyi bir yönetim gösterdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar