Nüfusa göre  zincir market!

Nüfusa göre zincir market!

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, TBMM’de Ticaret Bakanlığı bütçe görüşmelerinde zincir market sorununa dikkat çekti.

Partisi döneminde dış ticaret verilerinin iyiye gittiğini vurgulayan Salih Cora, İş Yapma Kolaylığı Endeksi verilerine de değinerek Türkiye’nin yükselişine dikkat çekti. “Türkiye önceden 155 ülke arasında 93. sıradayken şu anda 190 ülke arasında 33. sıraya yükseldi” diyen Cora, “Bu önemli bir göstergedir. İhracatla alakalı olarak şu kadarını söylüyorum: AK Parti döneminde hem ihracat oranlarımız arttı hem ihracatçı sayımız arttı hem ihracat yapan sektörlerin çeşitliliği arttı, ihracat yaptığımız ülkelerin sayısı arttı. Bu önemli bir durumdur. Makro değerlere baktığım zaman, ihracatın ithalatı karşılama oranının şu anda yüzde 85'in üzerinde bir seviyede gerçekleşmesi önemli bir durumdur. Yine, Dünya Ticaret Örgütü verilerine baktığımızda, Türkiye'nin dünyadaki toplam ihracattan aldığı pay da yüzde 0,55'lerden yüzde 1'lere çıkmıştır. Bu da önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

ESNAFI YALNIZ BIRAKMADIK

Pandemi sürecinde esnafı yalnız bırakmadıklarını söyleyen Salih Cora, “Esnafımızın karşılaştığı en önemli sorun, kredi finansmanına erişimde yaşadığı zorluktu. AK Parti'den önce yüzde 47'lerde olan kredi finansman faiz oranı AK Parti döneminde yüzde 4-5 dilimine, bazı kredilerde de yüzde sıfır dilimine çekilmiştir. Burada güzel bir veri de bu kredilerin geri dönüş oranlarının yüksek olmasıdır. Bu durum ticari hareketliliğin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, esnafımıza KOSGEB'den de destekler sağlanmaktadır. Pandemi sürecinde esnafımızı yalnız bırakmadık. Siciline bakılmaksızın her bir esnafımıza 25 bin TL kredi desteği sağladık. Kredi taksitleri mevcutta 6 ay ertelendi, 6 ay ertelemede devlet bankaları tarafından yine kredi imkânları oluşturuldu. Yani biz esnafımız ne talep etmişse anında çözdük. Vergisini düzenli ödeyen esnafımıza 5 puanlık indirim sağladık. Sicil affından taşınır rehinine, enerji desteğinden yeni iş yerlerine prim desteğine, ilave istihdam desteğine kadar birçok düzenlemeyi hayata geçirdik. E-ticareti yaygınlaştırdık. Açılan işyeri sayıları, kapanan işyeri sayılarının 2, 3 katıdır. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor” dedi.

ZİNCİR MARKET SORUNU
Salih Cora, küçük esnafın korunması için Zincir marketlere yönelik düzenlemelerin olması gerektiğine dikkat çekti. “Zincir marketler hususu artık bir millî güvenlik sorununa doğru gitmektedir. Ürünlerin temin edilmesinden pazarına, fiyatlarının belirlenmesinden oluşturdukları zincirlere kadar bunu esaslı bir şekilde ele almamız gerekiyor. En azından küçük ilçelerimizde, belirli nüfusun altındaki ilçelerde zincir marketlerin açılmaması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum