Numan Kurtulmuş Başbakan olur!

7 Haziran seçimleri, Türkiye’de çok ama çok şeyi değiştirdi… Tek parti dönemi kapandı… Türkiye önümüzdeki süreçte artık koalisyonlarla yönetilecek… Bundan böyle bir partinin salt çoğunluğu alması artık zorlaştı ve zorlaşacak…

Çünkü yeni hükümeti hangi parti ve partiler kurarsa kursun baraj yüzde 10’dan epey aşağı çekilecek. İkincisi AKP’nin ektiği tarlada bundan böyle ideolojik ürün yetişecek. Bu da siyasi bölünmeyi getirecek.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP eski genel başkanı Deniz Baykal ile görüştü. Baykal görüşme sonrası; ‘Sayın Cumhurbaşkanı'nın, bu Meclis’e geçici başkan olarak görev yapacak bir milletvekili olarak Meclis çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde bugün bu buluşma gerçekleşmiştir. Siyasi partililer kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde, bunun Cumhurbaşkanlığı'ndan engellenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz. Koalisyon oluşturma konusunda, Cumhurbaşkanı'nın özel çaba içinde olduğu izlenimini almadım" dedi.

Baykal, Cumhurbaşkanının koalisyon konusunda tarafsız kalacağı izlenimini edindiğini söylüyor.

Cumhurbaşkanı, seçim sonrası yazılı bir açıklama yapmıştı. Yapıcı ve herkesi tatmin edici bir açıklama. Baykal’ın izlenimi ve değerlendirmesi bu açıklama ile örtüşüyor.

İyi güzel de Cumhurbaşkanı gerçekten koalisyon oluşturulması konusunda tarafsız kalacak mı?

Mesela görevi, AKP Genel Başkanı Davutoğlu’na verdi. Davutoğlu hükümeti kuramadı ve görevi iade etti. Erdoğan, sonra Kılıçdaroğlu’na görev verir mi?  Hükümeti kurdurur mu?

AKP’nin kurmayları, yan kuruluşlar buna izin verir mi?

Kılıçdaroğlu’nun hükümet kurması demek, AKP’nin bölünmesi, parçalanması demektir. 13 yıllık icraatın bir- iki yıl içerisinde didik didik edilmesi vs. demektir.

Yeni kurulacak hükümette, AKP her koşulda yer alacaktır, almaya mecburdur.

AKP’nin ilk tercihi de CHP’dir. CHP’nin bir bölümü zaten buna hazır!

Bu koalisyonda iki partide de rahatsızlık olabilir ve olacak da…

Rahatsız olanlar tasfiye edilecektir, diye düşünüyorum…

Bu arada AKP bir başka manevra daha yapabilir. Kongreye gidilir ve Ahmet Davutoğlu’nun yerine Numan Kurtulmuş getirilebilir. …Ki, bu olay yakın bir zamanda olmasa bile ileride mutlaka gerçekleşecektir. AKP’nin Genel Başkanı Numan Kurtulmuş olacaktır

Numan Kurtulmuş başkanlığındaki bir AKP, CHP ile daha rahat koalisyon kurabilir! Mehmet Bekaroğlu, Sezgin Tanrıkulu vs. gibi isimler bu koalisyona neden karşı çıksınlar ki… Ayrıca, yıllardır muhalefette olan CHP tabanı da iktidar nimetlerinden yararlanma uğruna bu birlikteliğe ses çıkarmaz…

AKP, CHP ile koalisyon kurmazsa ve kuramazsa ne olur?  Milletvekili borsası oluşur mu, transferler başlar mı bilemiyorum… Tahminim olmaz… Peki ne olur?  Diğer alternatifler gündeme gelir… Ki bu alternatiflerin hepsinde AKP yer alacaktır…

CHP ile MHP’nin HDP destekli kuracağı bir hükümetin ilk işi, Cumhurbaşkanı’nı Saray’dan çıkarmak olacaktır. Sonra dosyalar, yasalar, eğitim sistemi vs. gündeme gelecek… Cumhurbaşkanı bunu bilmiyor mu, biliyor. O nedenle, bu kapıyı açtırmaz.

Türkiye erken seçime kadar AKP’li bir koalisyonla yoluna devam edecek. AKP’nin bu koalisyonda ilk tercihi CHP ikincisi MHP’dir... Üçüncüsü ile HDP ve azınlık hükümeti. Benim değerlendirmem bu şekilde!    

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum