O.F.G’den toplama çıkarma

Belediye Başkanı O.F. Gümrükçüoğlu ile yine bu sütunlarda karşınıza geldiğim için siz sevgili okurlardan özür diliyorum…

Seçim arifesinde olduğumuz için, yerel televizyonlar Başkanı ekrana getirmeye tüm hızıyla devam ediyor.

Telefonuma hafta geçmiyor ki Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu bugün şu kanalda diye mesaj gelmesin…

Ekrana çıkan, Trabzon’da Belediye Başkanlığı görevini üstlenen biri olunca ister istemez meraklanıyorum ve “Acaba yeni bir 61 Proje var mı?” diye seyretmeden geri duramıyorum.

Gelin görün ki henüz böyle bir “61 proje “müjdesine şahit olmadık…

Gazeteci arkadaşlar şehirde yaşanan hava kirliği sorununa ilişkin sorduklarında, Başkan’ın cevabı, doğalgazın Trabzon’a gelmesine rağmen yeterince kullanılmadığı yolunda…

Kaç mahalleye, kaç hanenin önüne doğalgaz çekildiğini ancak vatandaşın abone olup doğalgazı almamasından kaynaklandığını belirtiyor.

Topu vatandaşa atıyor…

Başkan O.F.G böyle söyleyince, bendenizin de ister istemez aklına Türkiye’de siyasete damgasını vurmuş, darbeler görmüş, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış Süleyman Demirel’in o günlerde söylediği  vecizesi geliyor; “Petrol vardı da biz mi içtik..?”

Bugüne dönersek “ Vatandaşın cebinde para varda doğal gazı mı almıyor?

***

 

Başkan alıyor eline kağıt kalemi toplam, çıkarma, bölme yaparak vatandaşın doğalgaza geçtiğinde cebinde ne kadar para kalacağını alt alta yazarak ekrandan gösteriyor!

Belediye Başkanı O.F.G’nin 2009 yerel seçiminde “Atom Karınca” olduğunu Başbakan Erdoğan açıkladığında öğrenmiştik… Bu seçim öncesi de Başkanın bir yeteneğini daha keşfettik; hesap uzmanı!

Dört seneden fazla Trabzon’da belediye başkanlığı yapan “Atom Karınca” toplama, çıkartmayı asgari ücretle veya ayda eline geçen 1000 TL ile geçinmeye çalışan ekmekliye göre hesaplamıyor!

Anladığım kadarıyla dün mücahit olup, bugün müteahhit olan ihaleden ihalelere girenlerin gelirlerine göre yapıyor…

Aslına bakarsanız Başkan da  “evde” yaptığı bu hesabının “çarşıya” uymayacağını çok iyi biliyor ama kılavuzlarının kurbanı oluyor…

Başkan elinde kağıt kalem hesap yapınca, aklıma bu kez şu soruları sormadan geçmenin yanlış olacağı geliyor…

Madem vatandaşın cebinde doğalgazı evine alacak gelir ve para var, mensubu olduğunuz iktidar partisi neden kışın kamyon, kamyon kömür dağıtıyor?

Madem vatandaşların alım gücü yerinde, neden binlerce aileye sıcak yemek ve kumanya kolileri gidiyor?

***

 

Anlaşılan Başkan bugün sanayide dükkan sahibi olan ustaların, kalfalarına ve çıraklarına vereceği parayı bile kazanamadığından, tek başına tornavida çevirdiğini bilmiyor.

Esnaf şehri olan Trabzon’da binlercesinin kepenk kapatıp göç ettiğinden büyük ihtimalle habersiz…

Her çıktığı televizyon kanalında “Trabzon halkının refahı için çalışıyoruz…” diyen Belediye Başkan’ı O.F. Gümrükçüoğlu’na bir önerim var:

Bu soğuk kış-kıyamet günlerinde dar gelirlinin kapısına çuvallarla kömür bırakılacağına, doğalgaza kavuşmaları için en azından abone veya evlerinin içine kalorifer çekmelerine yardımcı olun.

Kim bilir belki o zaman ekrandan yaptığınız hesabınız çarşıya uyar.

 

Anlaştılar

 

Bir aydan fazladır gündemden düşmeyen iktidar ve cemaat “cızırtısı” sanki biraz hız kesmiş bir vaziyette.  

Her iki tarafta daha önce birbirlerine söyledikleri mide bulandırıcı sözlerle tartışma boyutunu çoktan aşmış, iftira ve hakaretlerin sıralandığı bel altı polemiklerin yer aldığı hava estirilmişti...

Bu sütunlarda takvimin yaprakları 2.12.2013 tarihini gösterirken, “Tüm bu kavga ve patırtı gürültü ince bir hesap için” diye yazmıştım, nitekim Hükümet bu yıl sonunda dershaneleri kapatacağız diye meydan okumaktan geri adım attığını açıkladı…

Okyanus ötesindeki, beklentisini ve istediğini elde edince, söylemlerinden vazgeçti…

Sözün kısası şimdilik “Fidanlarını” budamayı durdurup, aba altından sopa gösterseler de bir birlerinden sarfınazar etmeyecekleri, sonunda anlaşacakları gün gibi ortadaydı… Sonunda 2015 yılına kadar “ince ayar” çektiler…

E, ne de olsa çıkar dünyası!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.