O hastane 42 milyona satıldı!

   Trabzon’un ünlü müteahhitlerinden Hasan Güven’in sahibi olduğu Medikal Park Yıldızlı Hastanesinin binasını AKP eski il yöneticilerinden İzzet Usta ile Ömer Tosun satın aldı. Yıldızlı’daki hastanenin mülkünün sahibi Hasan Güven, satışın dün tamamlandığını söyledi. 
  Tanjant’taki Medikal Park Karadeniz Hastanesi’nin binasını da geçen yıl AKP eski yöneticilerin kömürcü Mustafa Mangan satın almıştı. Mustafa Mangan ayrıca, Maraş Caddesi’ndeki eski il özel idare binasını ve eski Adliye’nin karşısındaki THK binasını da satın almıştı. 
o-hastane.jpg  Medikal Park hastane binasının kaç TL’ye satıldığı resmen açıklanmadı. Ancak, kulislerde söylenen rakam 42 milyon lira. Hastane binasını satın alan İzzet Usta ve Ömer Tosun’un, hastaneyi aylık 400 bin lira kira ile yine Medikal Park’a kiraladıkları veya kiralayacakları söyleniyor. 
  Dün satışı gerçekleşen binada müteahhit Hasan Güven, Özel Güven Hastanesini kurmuştu. Güven’in hastaneyi açtıktan sonra, Trabzon eski Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na verdiği toplam 2 milyon 800 bin liralık 4 senet olayı gündeme gelmişti. Güven, Gümrükçüoğlu’ndan hisse devri ve borç karşılığı senetleri verdiğini söylemişti.

Baskıcı, Statükocu CHP ve Haydar Revi!

   AKP Trabzon il başkanı Haydar Revi, YSK’nın kararını eleştiren CHP’ye veryansın etti ve ‘Kusura bakmasınlar YSK, CHP’nin disiplin kurulu değildir. YSK Anayasal bir kurumdur’ demiş. Haydar Revi, ‘Görünen o ki yıllar önceki baskıcı statükocu CHP o gün ne ise bugün de aynı’ diye eklemiş.
 baskici.jpeg Haydar Revi’nin babası CHP’nin de delegesi idi. Haydar başkan, CHP’de dünden bugüne var olduğunu iddia ettiği statükocu, baskıcı ve millete tepeden bakan anlayışı muhtemelen babasından duymuştur! AKP’de politika yapmasının nedeni de herhalde bu partinin özgür, demokrat olmasındandır! 
   Haydar Başkan, hızını alamamış, İmamoğlu’nu ABD’nin Türkiye’deki Juan Guaido projesi olarak çalışmakla eleştirmiş. İşin içine Feto’yu da katmış. Ekrem İmamoğlu’nu FETO ile ilişkilendirmiş… ‘Kimler kimlerle beraber gayet iyi gördük. Bizim vatansever hemşerilerimiz büyük destekleriyle bu kirli ilişkiye müsaade etmeyecektir. Milletimiz bu oyunu bozacaktır’ demiş.
Haydar Başkanın açıklamasındaki en doğru cümle, ‘bu ülkede kimlerin kimlerle beraber olduğu ve iş tuttuğudur’ ifadesi. 
Bu memlekette at izi gerçekten it izine karışmış. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyemez olduk. Bunu söyleyemediğimiz için de, ülkemizin anasını belledik. 

CHP’nin Değil Milletin Adayı!

 chpnin-degil.jpg CHP Trabzon il örgütü önceki gün Ekrem İmamoğlu’na destek için basın toplantısı yapmış. İmamoğlu’nun CHP’nin ne Trabzon ne de bir başka il, ilçe örgütünün desteğine ihtiyacı var. CHP’lilerin ikide bir ortaya çıkıp İmamoğlu’na destek vermeleri, İmamoğlu’nun aleyhine. İmamoğlu’nun bu aşamada CHP’lilerin kuru gürültüden öteye geçmeyen ve oy verme niyetinde olanları ürküten söylemlerine değil diğer tüm partilere oy verenlerin desteğine ihtiyacı var. İmamoğlu da bunu bildiği için ‘ben 16 milyonun adayıyım, 16 milyonun oyuna talibim, milletin adayıyım’ diyor ve kampanyasına CHP’nin eski tüfekleri de pek yaklaştırmamaya çalışıyor.
  Bu arada CHP Trabzon il örgütü takip ettiğimiz kadarıyla son günlerini yaşıyor. İl yönetiminin üçte biri gitmiş. İl başkanının bazı ilçe örgütleri ile bağı kopmuş. İlçelerin birçoğu il başkanı ve yönetimine diş biliyor. İl örgütünde parti meclisine girmeyi hayal edenler mi ararsınız, her şey var. Bu arada il Başkanlığı için kolları sıvayanların sayısı da hayli fazla… Gürsel Özgür’den Ömer Hacısalihoğlu’na, Cahit Erdem’den Celal Akaç’a ve daha birçok sürpriz isim. 

**************

  Siz kompleksli, megaloman, ürettiği yalanlara inanan, ticari ilişkileri kirli, tek yaptığı bir devri ve bir adamı kötülemek olan akrabam Kadir Mısıroğlu’nu gözünüzde büyütüyorsunuz. Tanımıyorsunuz, bilmiyorsunuz. Allah’ın takdirini beklemek gerek ama İmam Maturidi’nin dediği “Senin inancın ve ibadetin beni etkilemez o kendin içindir. Beni bana karşı davranışların ilgilendirir” görüşünden baktığımızda Osmanlı Vakfına giderken bacaklarından kurşunlanması davası adına değil yaptığı haksızlıktan dolayıdır. Onunla para ilişkisine girip şikayetçi olmayan azdır. Sarıklı mücahitten Yunan mezalimine, Kemalist inkılabın anatomisinden Lozan zafer mi Hezimetmiye bütün kitaplarını okudum. Okunması çok zor bir dili, kendince doğru bulduğu uydurma vesikalara dayalı tarih bilgisi, birisine düşmanlıkla vücut bulan fikri onu Üstad yapmadı. Onu Üstad yapan onu tanımayan şakşakçılardır. 
(M. Haydar Ustaoğlu)

******************

  Seçimlerin iptali ile AKP yönetici kliği siyasi hata yapmıştır. Bu olayın tozu dumanı içinde gözden geçirilmemesi gereken iki gelişme vardır. Birincisi şudur; Bülent Arınç yaptığı konuşmayı Erdoğan'dan habersiz yapmış olamaz. MHP ile ortaklık yüzünden oyumuz % 35’e düştü kanaati Erdoğan'ın da paylaştığı bir kanaattir. İkincisi Abdullah Öcalan'a avukatlarının gitmesine izin verilmesi ve o ziyaretten 2 gün sonra Avukatlarına gönderilen Öcalan imzalı mektubun içeriği AKP yönetici kliğinin HDP ile uzlaşma hamlesini yapmak üzere olduğu ihtimalini akla getirmektedir. Kuzey Suriye'de lider olarak Öcalan'ı benimsemiş görünen Kürt askeri ve siyasi kadrolarının Türkiye ile ilişkilerinde değişiklik aslında Türkiye'nin ABD Pentagon strateji merkezi ve Trump yönetimi ile uzlaşma arayışlarında Türkiye'yi rahatlatır. Bu yeni arayışın TSK'nın siyasi strateji kadrolarının benimsemediği bir arayış olduğu düşünülemez.
Türkiye'de partiler, bloklar arası siyasette hızlı ve önemli bükülmeler (inflection) olması sürpriz sayılmamalıdır.
(Prof.Dr.Yahya Sezai TEZEL)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar