O mezarlığa en son kim defnedildi?

Trabzon’da geçtiğimiz günlerde utanç verici bir olay yaşandı. Olayı Hıristiyan haber sitesinden öğrendik. Trabzon’da yaşayan Zehra Çolak adlı bir Hıristiyan kadın için Santa Maria Kilisesinde bir tören düzenlenir.  Törenden sonra Zehra Çolak’ın naaşı, Arafilboyu Maşatlık’taki Katolik mezarlığına defnedilir. Zehra Çolak’ın eşinin ifadesine göre, kilisedeki tören sonrasında naaş Maşatlık’taki mezarlığa getirilir, defin sırasında küçük bir grup tekbir getirerek provokasyon yaratmaya çalışır. Cenaze defnedilir, mezarın baş tarafına tahta haç yerleştirilir. Veysel Çolak, birkaç gün önce eşinin mezarını ziyarete gider. Gördüğü manzara karşısında şaşırır. Mezarın başına koyduğu tahta haç kırılarak yakılmıştır. Polisi arar… Polis, mezarı kimin tahrip ettiğini araştırmaya başlar.

Bu haberi okuduktan sonra, emniyeti değil de önce kilise bitişiğinde evi olan birini aradık. Kilisede bir ay içerisinde cenaze töreni olup olmadığını sorduk. ‘Evet’ cevabını aldık. Ardından Maşatlık bölgesinde uçan kuştan haberi olan bir başka isme yöneldik. O isim de “Evet, 20-25 gün önce kulüp lokalinin alt tarafındaki metruk gayrimüslim mezarlığına bir defin yapıldı. Mezarın başındaki tahta haçı da, köpekli veledin biri yakmış” dedi. Olay gerçekten utanç verici… Sonuçta tahrip edilen, gayrimüslümin de olsa bir mezar!

***

Maşatlık’taki o mezarlık, Katolik İtalyanların mezarlığı idi… O mezarlığa en son  11 Eylül 1956 tarihinde vefat eden Mimiko Kafato defnedilmişti… Mimiko Kafato, Trabzon’un eskilerinin yakından tanıdığı ve sevdiği Krino Kafato’nun amcası idi.

Birkaç ay önce, Doç. Dr. Yücel Yiğit (Polis Akademisi öğretim üyesi)  ve Eyüp Şahin’in (Emniyet Genel Müdürlüğü eski arşiv daire başkanı) yazdıkları ‘Pontusçu mu, Casus mu, Masum mu?: Kafato Biraderler’ adlı belgelere dayanan araştırmayı okumuştum. İkiliyi, Kirinolarla ilgili araştırmalarının başlığı nedeniyle eleştirmiştim.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; 1931’den 1955 yılına kadar Kafato ailesini ve özellikle Mimiko Kafato’yu üst düzeyde takip etti. Kiminle konuştuğunu, nereye gittiğini, İstanbul’da, İzmir’de nerede kaldığını vs. günü gününe takip etti.

Yazarlar, “Cumhuriyet döneminde Kafato biraderlerin, bir sabıkaları olmamasına rağmen geçmişte yaşananlardan ötürü, Trabzon’un en tehlikeli adamları sıfatıyla, Emniyet Müdürlüğünün 1. Şubesince attıkları her adım takip edilmiştir. Mimiko A-1, Anesti A-2 numarasıyla fişlenmişlerdir. Artık onlar, şehrin en tehlikeli birinci ve ikinci adamlarıdır. Trabzon polisi, 1931- 1956 tarihleri arasında tam çeyrek asır, Kafato ailesi hakkında her ay düzenli rapor tutarak Dahiliye Vekaletine (DV)  göndermişlerdir” diyor. 

Bunca takibe rağmen Kafatolarla ilgili iğne deliği kadar bir suç unsuru bulunamadı. Takiplerinin ana nedeni, Trabzon’un Rus işgali döneminde yaşananlar, Kafatoların Trabzon’u terk etmemeleri ve Mimiko’nun komünizme meyilli olması vs. imiş…. Kafato ailesi uzun süre Yeşilyurt Oteli ve restoranını işletti. Mimiko Kafato, Trabzon’un meşhur kokulu üzümünden sirke şarap üretti, sattı. Hurdacılık yaptı…

Mimiko Kafato’dan 14-15 ay önce kardeşi Anesti vefat etmişti. Anesti nereye defnedildi bilmiyorum. Mimiko, 10 veya 11 Eylül  1956’da Trabzon’daki evinde vefat ettikten sonra İskenderpaşa Mahallesindeki Santa Maria Kilisesine getirildi. Burada bir tören düzenlendi ve ardından Maşatlık’taki o mezarlığa defnedildi. Hatta kimileri, Maşatlık’taki o mezarlıkta bir de şapel veya küçük kilise olduğunu, orada da beş on kişinin katıldığı bir tören düzenlendiğini söyler. Mimiko’nun mezarı, şu anda ne durumda bilmiyorum!

***

Asım Aykan, Trabzon Belediye Başkanı seçildikten bir süre sonra Maşatlık’ta İtalyan Katolik Mezarlığında bulunan küçük kiliseyi veya şapeli yıktırır. Küçük kilisenin kullanılmadığı, metruk olduğu vs. gerekçeler ileri sürülür. Bir de o günlerde belediye, mezarlığın yanındaki yolu genişletmek için kiliseden izin aldığını hatırlıyorum. Mezarlığın bir kısmı yola katılır. Maşatlık’ta Katolik mezarlığı, bakımsız ve ilgisizlikten iyice metruk hale gelir. Mimiko Kafato’nun defninden sonra hatırladığım kadarıyla o mezarlığa defin yapılmaz. Nedeni de Trabzon’da yaşayıp ölen Hıristiyan olmadığındanmış!

Maşatlık’taki Katolik mezarlığının tapusu, Santa Maria Kilisesindedir. Mezarlığa defin kilisenin iznine bağlıdır. Bu arada Santa Maria Kilisesinin Bostancı’daki Belediye mezarlığından da yer aldığını duymuştuk.

Maşatlık’taki Katolik Hıristiyan mezarlığının 60 yılı aşkın süredir, bakımsız, korumasız ve terk edilmiş olarak bırakılmasında, Trabzon Belediyesi kadar Santa Maria Kilisesi ve Hıristiyan cemaatin Türkiye’deki üst düzey temsilcileri de kabahatlidir.  Defin yapılmasa bile o mezarlığın etrafı çevrilmeliydi. Bu olaydan sonra herhalde, mezarlık koruma altına alınır.

Hasan Kurt

***

Doktorunuz diyor ki;


Baş ağrılarının çoğu(%90) yaşamı tehdit etmeyen, ileri incelemeler gerektirmeyen, nöbetler halinde tekrarlayan, çoğunlukla tedaviyle kontrol altına alınabilen migren, küme ve gerilim tipi ağrılardır. Migrende şiddetli ağrı 4-72 sürebilir. Ağrı genellikle tek taraflıdır. Zonklayıcıdır ve hareketle artar. Bulantı görülebilir, ışığa, sese, kokuya duyarlılık olabilir.. . Küme baş ağrısı tek taraflıdır, göz çevresi ve şakakta kıvrandırıcı ağrı ile ortaya çıkar. Ağrının olduğu tarafta genellikle göz kapağı düşer, göz yaşarır,burun akar...Gerilim tipi baş ağrısı genellikle sinirsel gerginlikten kaynaklanır, migrendekinden daha hafif ve yaygındır. Bulantı, ışığa ve sese duyarlılık yoktur... Önceki ağrılara benzemeyen, hayatımda çektiğim baş ağrılarının en şiddetlisi diye tarif edilen, ıkınma ve öksürmeyle artan, görme kaybı, uyku hali gibi durumlarla beraber olan baş ağrıları araştırılmalıdır. Baş ağrılarının az da olsa (%10), beyin, damar, sinir, göz, sinüzit, menenjit gibi hastalıklarla beraber olacağı unutulmamalıdır. (Dr. Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar