O sene Trabzonspor 6. şampiyonluğunu kazanmıştı!

o-sene-trabzon-(1).jpg  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, iki gün önce sosyal medya hesabından, ‘Benim çocukluğumun süper kahramanı, çocukluk heyecanım, kaçışım, kendimi buluşum, gençlik maceram Trabzonspor’dan bahsetmek istiyorum size…’ diyerek uzun bir paylaşımda bulundu.
Geçtiğimiz hafta sonu gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, Hamza Mısır ile birlikte başkan Zorluoğlu’nu ziyaret etmiş ve Başkana, Trabzonspor’u yönetenler’ adlı eseri vermişti.
Kurt, eseri takdim ederken, ‘Sayın Başkan, bu kitapta Trabzon futbolunun tarihçesinin özeti, Trabzonspor’un kuruluşu, Trabzonspor’u yönetenler var. Trabzonspor’da kim kimdir ve bu kimlerin görüşleri var’ demişti. 
Başkan, Trabzonspor’u yönetenler adlı eseri inceledikten birkaç gün sonra, taraftar ve Trabzonspor sevdalısı olarak yaşadıklarını aktardı. İşte Başkan Murat Zorluoğlu’nun o paylaşımları;
o-sene-trabzon-(2).jpg‘Çocukluğum köyde geçti. 70’li yıllar… O zaman elektrik henüz köylere gelmemiş… Pilli radyolar var, büyüklerimiz oradan haberleri takip ederdi. Radyolar en çok da maçları dinlemeye yarardı. Köydeki abiler, amcalar okulun bahçesinde toplu olarak canlı anlatılan maçları dinlerdi…
Benim Trabzonspor ile tanışmam işte bu okulun bahçesinde gerçekleşmişti. Hiç görmediğim bir takıma ve futbolcularına aşık oluverdim ve bu aşk hiç bitmedi…
Ortaokulu Trabzon merkezde okudum. Hafta sonu Trabzon’daki en önemli gündem Trabzonspor’un maçı olurdu. Maç içerideyse herkes maça gider, deplasmandaysa televizyon ve radyoların başına geçerdi şehir. Maçlar Avni Aker’de oynanırdı.
İstisnalar dışında çocukların maça bilet alacak paraları olmazdı. Maça girmenin iki yolu vardı. Birinci yol, maç kuyruğunda maça girmek için bekleyen büyüklere: ‘Abi beni de al da’ diye yalvarmak ve yufka yürekli birini ikna etmek…
  Çünkü o zamanlar maçlara girerken büyükler biletsiz bir çocuğu yanlarında stada sokabiliyorlardı. Maça girememek diye bir seçenek olamazdı. Bu yolla maça girdinizse ne ala: Giremediyseniz biraz daha tehlikeli ikinci bir yol sizi bekliyor…
Avni Aker Stadı’nın Yavuz Selim’e bakan tarafında yüksekte, büyüklerin zorlukla ama küçüklerin rahatlıkla başlarının ve vücutlarının geçebileceği şekilde aralanmış demir parmaklıklar vardı.
Önce epey yüksekteki bu demir parmaklıklara çoğunlukla bir arkadaşınızın yardımıyla tırmanacak, sonra da o demir parmaklıklardan geçerek stada ulaşacaktınız.
Doğrusu ekonomik olarak imkanımız olmadığı için bu yolların her ikisini de çocukluğumda sıklıkla kullandım. Bazen hiç tanımadığım bir amcanın elini tutarak, onun yakınıymış gibi maça girdim, bazen de tehlikeli de olsa parmaklık seçeneği imdadıma yetişti…
  Ama her ikisinde de unutamadığım enstantane, Avni Aker’in büyülü atmosferiydi.
1983-84 sezonunda Trabzonspor şampiyonlukta her zamanki gibi Fenerbahçe ile çekişiyor. Unutamadığım maçlardan bir tanesi, işte o sezonda 1984 yılının nisan ayının başında İstanbul’da oynanan Fenerbahçe maçıdır.
Ben o sıralar Bahçecik’teki İmam Hatip Lisesinde orta okul birinci sınıf öğrencisiyim ve okulun pansiyonunda  kalıyorum. Hafta sonu da olsa okuldan izinsiz ya da velisiz ayrılmak yasak. Ama maçta çok cazip.
Birkaç arkadaş izin almadan, yani okuldan kaçarak, maçı televizyondan izlemek üzere aşağıya, Ortahisar’a indik. Maçı bir çay ocağında, tabii ki içeride değil, camın dışında ayakta izledik.
Maçın son dakikalarında kazanılan serbest atışta, Turgay’ın sağ taraftan yaptığı ortaya Dobi Hasan’ın kafa vuruşu ve Fenerbahçe kalecisi Yaşar’ın çaresiz bakışları arasında topun ağlarla buluşması hala dimağımda tazeliğini koruyor.
Pansiyona döndüğümüzde sorumlu öğretmenimizden epey azar işitmiştik ama olsun, değmişti, hem de bayağı değmişti. Belki bilmeyenler ya da hatırlamayanlar olur, o sene Trabzonspor 6. Şampiyonluğunu kazanmıştı.

Sadi Karakaş’ın ‘Sır perdesi Efe’ye Ağıt’ı

 sadi-karakas.jpg Şair, yazar Sadi Karakaş, 3. eseri ‘Sır Perdesi Efe’ye Ağıt’ adlı yapıtını önceki gün Le Şhener’s Cafe’de okurlarıyla buluşturdu. Felsefe alanında uzun yıllar araştırma yaptığını belirten Sadi Karakaş, ‘Antik çağdan bu yana birçok felsefi düşünürü okudum. Geçen yıl yazmaya karar verdim. Yazdıkça birikti ve kitaba döktüm’ dedi. Sadi Karakaş’ı kutlar, başarılarının devamını dileriz.

                                             *******************

   Yıllar önce sürücü olmayı öğreniyorum. Eski bir usta sürücü yanımda, trafik o zamanlar bugün gibi değil. Gazladım. Bana uyarısını unutmam; "Ustalık gazı kullanmak değil freni kullanmamaktadır".
  Toplumu yönetenler benim gibi acemi olunca iktidar yıllarının başlarında sürekli gaza bastılar. Büyüme sürmeli idi, para ucuzdu. El parası ile gaza bastılar. Cari açık arttı, ekonomi yalpalamaya başladı, para pahalılaştı. Acemiler birden frene bastı. Cari açığı düşürmek gerekiyordu. Düşürdüler ama kendi harcamalarından kısarak değil, halkın, üreticinin, sanayicinin harcamalarını kestiler.
  Bir gaz bir fren acemi işidir. Yolcuları kusturur. Toplumsal problemler doğmaya başladı. Dinle kapatmaya çalışıyorlar. Ama din bilgi çağında sadece akıldır, aklı kullanmaktır. Gerilim artıyor. Siyanür intiharlarını, kadın cinayetlerini, uyuşturucu batağını bu açıdan değerlendirmek lazım.
  Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan sosyal barış gittikçe bozuluyor. Dindar olan dindar olmayana, dindar olmayan dindara, kürt türke ikisi birden göçmene düşmanlaşıyor. Ustalık gazı kullanmakta değil, freni kullanmamaktadır. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

                                         *******************

Strese Karşı 5 ESAS İLaç!!!

1- Er-rızku al'Allah: Rızkı veren Allah'tır. Başkasının Önünde Eğilme,
2- Tevekkeltü al'Allah: Allah'a Dayan,
3- Ya Nasip: Canını Sıkma Eğer Nasipse Olur,
4- Ya Sabır: Sabretmeyi BiL, Vaktinden Önce Bahar Gelmez.
5- Bu Da Geçer Ya Hû: Unutma !
'' Zenginlik de Fakirlik de, Hastalık da Sağlık da, Mutluluk da, Başarı da Başarısızlık da. Hepsi Geçicidir. Hatta Hayat Bile..
'' Bakî OLan ALLah'tır..! 
(Taşbaşı İmamı Mehmet Ali Sezer)

Önceki ve Sonraki Yazılar