16.05.2022, 09:58

O YIL OLDU BU YIL

Yıllarca "o yıl, bu yıl" dedik.

Ama her yaklaştığımız "bu yılı", bizlere kurdukları tuzaklarla hep, "o yıl" yaptılar.

Bu sefer yapamadılar.

"O yıl" oldu "bu yıl".

Yıllardır şampiyonluklara en çok yaklaştığımız ve hatta şampiyon olabileceğimiz pek çok sezonlarda bile birçok haksızlıklara uğradık.

Verilmeyen penaltılar, ofsayttan yedirilen goller, kasti kırmızılar, kışkırtılan seyirciler, futboldan soğutulan futbolcular, yöneticilerce medyada atılan salvolar, cezalar, saha kapatmalar hep bir şekilde yıllardır futboldan ve şampiyonluktan uzak tutulan bir Trabzonspor izledik, izlettirdiler bizlere.

Futboluyla alkışı hak eden ama şampiyonluk mücadelesinde rakiplerini bir türlü ısıramayan Trabzonspor, nedense İstanbul medyasınca hep sevimli, sempatik, "gönüllerin şampiyonu" gibi Trabzonspor'a hiçbir fayda sağlamayacak sırt sıvazlamasıyla şirin gösterilmeye çalışıldı.

Ne zamanki şampiyonluklarda ciddi ciddi ben de varım ben de şampiyonluğun en güçlü adayıyım demeye başladı, rakiplerini ise tek tek alt edip gerçekten kupaya yaklaştığını gösterdi işte o vakit en alçakça kurguların, en asılsız iddiaların ve de en şerefsizce yapılan saldırıların hedefi oldu.

Neler söylediler, neler.

Neler kusmadılar neler.

Sadece tek bir amaç için.

Onlara göre Trabzonspor asla şampiyon olmamalıydı.

Çünkü biliyorlardı ki bir kere rüzgârı arkasına alan Trabzonspor'u hele ki şampiyonluk kupasını kaldıran bir Trabzonspor'u bir daha yakalamak, alt etmek çok zordu.

Bunu 76'daki kupadan sonra 10 yıl boyunca yaşadılar, yaşattı Trabzonspor.

Gördüler, biliyorlar.

O yüzden Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un salvoları, saçmalıkları, üfürmeleri, algı hesapları hep bu yüzden.

Bu Trabzonspor'u bir daha tutamayacaklarını biliyorlar.

Alışmışlardı çünkü ayak oyunlarıyla masa başı tezgahlarıyla şampiyonluğu Trabzonspor'un elinden çalan İstanbul'un sefirleri, sadece kupaları değil futbolcularını da çalıyorlardı Trabzonspor'dan. İşte çaldıkları o futbolcularla da nice şampiyonluklar yaşadı İstanbul'un efendileri.

Koskoca sezonu üstün bir performans gösterip de rakiplerine tarihi bir fark yaparak şampiyonluğa ulaşan Trabzonspor'a bugün Ali Koç'un attığı iftiralar Fenerbahçe Kulübü’nü sadece küçük düşürdüğü yetmediği gibi ortaya çıkartıp da medyaya gösterdiği bilmem nereden alınmış tuhaf acayip kupacıklarla da komik ve de gülünç duruma düştüğünü de göremeyecek kadar hazin bir hasisliğin içerisinde yüzdüğünün ise hiç de farkında bile değil...

Ne kadar çabalasa da ne kadar algı yaratmaya çalışsa da Trabzonspor'un anasının ak sütü gibi helal bir kupasına ve de şampiyonluğuna asla gölge düşüremeyecek.

On gündür şampiyonluk kutlamaları yapmış, yaşamış, yılların hırsı ve inadıyla da uzanılmış bir şampiyonluk kupasıyla sabahlayan Trabzonspor'un bugünkü maçtan galip çıkması yine de büyük bir başarı.

Küme düşmüş Altay'ın daha evvelki maçlarında bugün Trabzonspor'a karşı göstermiş olduğu ciddiyeti ve hırsı göstermesini isterdim. Lig başladığından beri böyle oynamış olsalardı belki o zaman küme düşmemek için kendilerine gereken puanları daha rahat ve kolay alabilirlerdi. Ama ligden düşmüş, yapacak hiç bir şeyi kalmamış Altay'ın bu denli hırs yapmasını ve ciddiyetle sertliği karıştırmış bir şekilde bu maça asılmasını bir türlü çözemedim.

Neyse 1. Ligde bunun nedenlerini daha rahat düşünür ve anlarlar da hangi maçlarda nasıl oynamaları gerektiğini daha iyi bilirler.

Tıpkı Rizespor gibi.

Yorumlar (0)