Öğrencilerimizi Mağdur Etmeyin

Öğrencilerimizi Mağdur Etmeyin

İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, Akçaabat ilçesinde bulunan İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin başka bir okula taşınması kararına ilişkin açıklamada bulundu.

Hüseyin Örs, okulun taşınıp, binanın Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilmesi ile ilgili velilerden kendisine gelen şikayetler üzerine konuyu araştırdığını söyleyerek, “Bu durum hem öğrencileri tedirgin etmiş hem de velilerin haklı tepkisine yol açmıştır. Velilerin yaşanan mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin talepleri vardır. Öğrendiğim kadarıyla bahsi geçen okulun taşınma kararı yaklaşık iki yıl önce alınmıştır. Söğütlü Ortaokulu'nun Trabzon Üniversitesi civarında yeni bir binaya yerleştirilmesi ve boşalan Söğütlü Ortaokulu binasına da İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taşınması planlanmıştır. Ancak Söğütlü Ortaokulu için yapılacak olan bina inşaatında çıkan sorunlar nedeniyle bina inşaatı bitirilememiş ve taşınma gerçekleştirilememiştir. Buna rağmen İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, eğitim öğretimi devam eden  Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin iki katına taşınması, burada eğitime devam edilmesinin istenmesi, bu kararda ısrarcı olunması ve acele edilmesi düşündürücüdür. Okulun nakledilmesi ile ilgili öğrenci velilerin görüşü alınmadan, bir oldubitti ile karar verilmesi doğru değildir" dedi. 

PANDEMİ GERÇEĞİ

Günümüz pandemi şartlarında öğrencileri salgından koruyucu tedbirler alınması gerektiğini belirten İYİ Partili Örs, "Akçaabat Milli Eğitim Müdürlüğü'nün mevcut binasını bir süre daha kullanması mümkün olduğu kanaatindeyim. Özellikle salgın şartlarının hayatı olumsuz etkilediği bir dönemde evlatlarımızı koruyucu tedbirler alınmalıdır. Bakanlık nezdinde İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin asıl amacının koronavirüs salgınının çocuklarımıza bulaşma riskini azaltmak olmalıdır. İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören çocuklarımızın, halihazırda eğitim faaliyetleri devam eden bir okula taşınma kararının öğrenci mevcudunu arttıracağı ve sosyal mesafe kuralının uygulanmasını zorlaştıracağı gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Çocuklarımızın ve ailelerinin, sağlığı her şeyden önce gelmelidir. Öğrenci velileri çocukları için endişe duymakta, öğrenciler stres yaşamaktadır. Yapılması gereken öğrencilerimizin stresten uzak, sağlıklı bir şekilde eğitimlerini almalarını sağlamaktır. Yeni bir eğitim-öğretim yılına başlarken olması gereken budur. Okulun taşınma kararı aciliyet arz eden bir durum değildir. Bu karar tekrar gözden geçirilmeli ve öğrenci velilerinin taleplerine karşılık verilmelidir" diye konuştu.

Hüseyin Örs, açıklamasının son bölümünde Milli Eğitim yetkililerine seslenerek "Pandemi nedeniyle zor günler geçirdiğimiz bu günlerde, velilerimizin sesine kulak verin, öğrencilerimizi mağdur etmeyin" çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.