Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

ÖĞRETMENİM

‘’Hayatta en hakiki mürşit (yol gösterici) ilimdir’’ diyen, yeri hiçbir zaman doldurulamayan ve her yıl özlemi artarak andığımız Başöğretmen Atatürk’ün ne kadar değerli olduğunu ilimden, kültürden, sanattan uzaklaştıkça daha da iyi anlıyoruz.

İlim ve feni öğrenmenin yolu da okumak, araştırmak ve geliştirmekten geçiyor.

Bu bilgileri de eli öpülesi ve cefakâr öğretmenlerimizden alıyoruz, çoğumuzun hayatında unutulmayan isimler arasında mutlaka öğretmenleri vardır.

Zor geçinirler ama maddiyat hep arka plandadır ve hiçbir olumsuzluk öğrencilerine dört elle sarılmaktan onları geri alamaz.

Atatürk’ün de asker olmasa olmak istediği meslektir, öğretmenlik…

Ailede başlayarak okulda devam eden süreçte, doğru temeller üzerine bilimsel donatılarla inşa edilirse yıkılması da o denli güç olacaktır.

Temel, ailede atılır ve inşası da öğretmenler tarafından yapılır. Ancak; otorite, öğretmenler, okullar ve sistemle her yıl oynarsa bunun yansımaları da olumsuz olacaktır.

Gelişmiş ülkelere baktığımızda, gelişmenin eğitim, kültür, sanat ve edebiyatla beraber yürüdüğünü çok iyi görürüz.

Avrupa da; kültür, sanat ve edebiyatı sokaklarda bile hissediyorsunuz. Bilim de doğal olarak at başı gidiyor.

Sanatı ve edebiyatı özgürce icra ediyorlar, kimse ‘’ucube’’ demiyor, Bizde olsa yıkılacak, saldırıya uğrayacak çok heykelleri var.

Sanat ve edebiyat sosyal yaşama da etki ediyor. İnsanlar daha rahat ve huzurlular, örneğin; kimse korna çalmıyor, yaya geçidinde arabalar duruyor ve şaşırıyorsunuz, nedeni insana saygı temeline oturtulmuş eğitim sistemi ve kontrol mekanizması. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Atatürk’ün sözleri hep rehber niteliğinde; ‘’Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da milleti esaret ve sefalete terk eder’’ diyerek eğitimin ne denli hayati öneme haiz olduğunu vurgulamış. Katılmamak mümkün mü?

Ne yazık yasaklanmış olmasına rağmen, cemaat oluşturmaya harcadığımız enerji ve kararlılığı eğitim sistemi üzerine yoğunlaştırarak bilimsel gerçeklere dayalı sistem oluşturulabilse idi, her ne kadar soru işaretleri ile de dolu olsa da 15 Temmuz girişimi olmazdı.

Bilimin ışığında aydınlanmazsak FETÖ gidecek başka bir cemaat gelecektir. Körü körüne inanan, hiçbir şeyi sorgulamayan, biat kültürünü benimsemiş kitlelerle çağı yakalamak ve çağdaş medeniyetler düzeyine çıkmanın olanağı yoktur.

Ancak; dünyaya iç politika hesabı ile kafa tutarsınız ama ciddiye alınmazsınız.

Öğretmenlerimiz hevesli, yetenekli ve yeterlidir ve de yenilikçidir. Yeter ki siyasallaştırılarak başarının yolunu başka yerlerde aramak zorunda bırakılmasınlar. Sendikalaşmak demokratik sistemlerin vazgeçilmezlerindendir, ancak öğretmenleri kutuplaştıran ve görevin motivasyonundan uzaklaştıran bir hal alırsa zararlı olacağı unutulmamalıdır.

24 Kasımda kutlayacağımız öğretmenler gününü canı gönülden kutluyor, yeni neslin onların eseri olacağı bilinci ile Türkiye’mizde laik, demokratik Cumhuriyetin temelleri üzerinde çağdaş medeniyet düzeyine çıkma umudu ile ellerinden öpüyorum…

SAPIKLIĞIN, TECAVÜZÜN MUŞRULAŞTIRILMASI KABUL EDİLEMEZ

Şimdi, okuyanların siyasi görüşlerine bakmaksızın empati (duygudaşlık)yapmalarını istiyorum.

Varsayalım; 12 yaşındaki kız kardeşiniz bir sapık tarafından tecavüze uğramış ve vatandaşın malını, ırzını, malını, yaşamını emanet ettiği ve korumakla yükümlü devlet sapığa sana sormadan diyor ki ‘’evlenirsen affederim, hapisten çıkarsın’’…Kabul eder misin?

Hem tecavüze uğrayacaksın hem de o sapıkla aynı evde yaşayacaksın. Hangi vicdan kabul eder?

Senin de hayır dediğini duyuyorum, o zaman niye susuyorsun?

Susmayın artık, gücünüzün farkına varın, kabullenmek zorunda değilsiniz.

Saygılarımla, sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.