Öğretmenler nutuk değil sorunlarına çözüm istiyor!

Öğretmenler nutuk değil sorunlarına çözüm istiyor!

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Ancak öğretmenlerimizin geçmişten gelen ve günümüzde dahi hala çözüm bekleyen birçok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların en başında maddi sorun yer alıyor. Öğretmenlerimiz gerek ekonomik gerekse özlük hakları konusundaki s

SEFALET SINIRINDA

 Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Recep Gülay, Türkiye’de Öğretmenlerin 12 Eylül öncesi toplumun önünde giden, toplumu aydınlatan bir yapıda olduğunu ancak bugünkü konumuyla öğretmenlerin öğrenci ve veli gözünde sadece soru çözen üniversite kazandıran bir araç olarak görüldüğünü söyledi.

Türkiye’de tüm kamu çalışanları gibi öğretmenlerin de ekonomik açıdan yetersiz bir ücretle görevlerini yapmaya çalıştıklarını ifade eden Gülay, “TÜİK’in ülkemizdeki geçimle ilgili verdiği bilgilere göre öğretmenler sefalet sınırında ücret almaktadır” dedi.

Gülay, “Ülkemiz öğretmenlerinin gerek ekonomik, gerekse özlük anlamda sorunları apaçık ortadayken sadece 24 Kasım’larda siyasilerin ve yönetenlerin hamasi nutukları ve tören şovları ile hatırlandıkları sürece ne kadar uygar olabileceksek o kadar uygar bir ülkeyiz” diye konuştu.  

 

 TOPYEKÜN ÇÖZÜM

Eğitim-Bir-Sen Trabzon şube Başkanı Arslan Balta, Öğretmenlerin Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kişileri yetiştirdiğini belirterek, “Öğretmenlerimiz eğitim-öğretim alanındaki gelişmeleri takip etmelidir. Kendini geliştirmelidir. Ama öğretmenlerimiz maalesef bu kaynaklara ulaşmak için gereken maddi külfeti karşılayacak imkâna sahip değildir” dedi.

Balta, eğitim-öğretim alanında ilgili çalışmalar topyekün değil de parçalı olarak yapıldığını kaydederek, “İşin bir tarafını düzeltme çalışmaları diğer tarafa uyum sorunu çıkarmaktadır. Bundan dolayı konu tüm boyutları ile siyaset üstü, bütün görüşlerin temsil edildiği bir anlayışla bilimsel bir kurul tarafından ele alınmalı ve çözüm üretilmelidir” ifadelerini kullandı.   

 

BEKLENTİMİZ KALMADI

Eğitim İş Trabzon Şube Başkanı Mehmet Akıncı, eğitim çalışanlarını, öğretmenler ve diğerleri diye ayırmanın doğru olmadığını öne sürerek, “Bizler tüm eğitim çalışanlarını bir tutuyoruz. Çünkü aynı işkolunda çalışıyoruz ve sorunlarımız ortak” dedi.

Son yıllarda öğretmenin toplumsal saygınlığının ciddi bir erozyona uğradığını kaydeden Akıncı şunları söyledi: “Bunun temel nedenleri, iktidarların eğitimcilere bakış açısı, bizzat sahip çıkması gereken Milli Eğitim Bakanları tarafından yalnız bırakılması, horlanması öğretmenlerin çeşitli siyasi baskılar nedeniyle yalnızlığa ve güvensiz bir ortama itilmesi, öğretmen-öğrenci-veli ilişkilerinin ticarileşmesidir.”

Milli Eğitim Bakanlığından bir beklentilerinin de kalmadığını belirten Akıncı, “Çünkü bu bakanlığın bizim beklentilerimizi gerçekleştiremeyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.  

 

STATÜ KAYBI OLDU

 Türk-Eğitim Sendikası Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, Öğretmenlerin sosyal statü kaybına uğradığını belirterek, “Bu durum yoğurduğu hamur olan öğrenci üzerinde etkisi zedelenmiş, buna dayalı olarak eğitimin etkinliği kırılmıştır. Bunun tesadüf değil bilinçli yapıldığı kanaatindeyiz” dedi.

 Eğitim ve öğretimi bir bütün olarak ele aldıklarını söyleyen Dilber, “Eğitim çalışanları arasında ayrımcılığa son verilmeli. Eğitim için bir öğretmen kadar eğitim camiasının diğer çalışanlarının da payı vardır. Ekonomik gelişmeyi bu bütün içinde görmeli ve bunun ilk işareti olarak da eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere verilen ödenek en az bir maaş arttırılıp her dönem başında tüm eğitim camiasına verilmelidir” dedi.

Dilber ayrıca, eğitim çalışanlarının kendilerini yenileyebilmesi için hizmet içi eğitim çalışmaları ve ekonomik katkılarının da arttırılması gerektiğini sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.