BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

BUSE BAYRAKTAR ARSLAN

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR

Okul öncesi dönemindeki çocuklar keşfetmeyi seven merak duygusunun ön planda olduğu gelişime açık bireylerdir.

Çocukların kitapla kurdukları ilk ilişki çok önemlidir. Kitabın içerisinde yer alan merak ve keşfetme duygusu çocuğun hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunur. Çocukların kitaplarla buluşmasında ebeveynlerin seçimi oldukça önemlidir. Bu noktada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri ele aldığımızda kitapta yer alan anlatım çocukların yaş ve gelişim düzeyine uygun olmalıdır.

Sade açık bir anlatım tercih edilip çocuğun günlük yaşantısında duyduğu sözcükler tercih edilmelidir. Okul öncesi dönemindeki çocuklar soyut kavramları anlayabilecek düzeyde değildirler çocukların  anlayabileceği sözcükler kullanılmalıdır.

Ebeveynler çocuklarına kitabı okumadan önce kendileri okumalıdır ve olumsuz öge içeren sözcükleri çıkarmalı veya değiştirmelidirler. Ebeveynler çocuklarıyla birlikte kitapta yer alan resimleri inceleyerek yeni hikayeler oluşturabilir.

Çocukları kalıp yargılardan uzak tutarak oyuncakların cinsiyetinin olmadığı erkek çocuklarının bebeklerle kız çocuklarının da arabalarla oynayabileceği çocuklara anlatılmalıdır.

Kitapta yer alan kahramanlar çocuklara örnek bir  rol model olmalı. Ebeveynler dünyaya çocuk gözüyle bakıp çocuklarına rehber olmalıdır. Okul öncesi çocuk kitaplarının amaçlarını ele aldığımızda kelime bilgisinin artmasında, hayal gücünün gelişmesinde, okuma alışkanlığı kazanmalarında önemli bir rol oynar.

Kitap çocukların dil ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlar. Kitap her bireyin yaşamına dokunduğu gibi çocukların kişiliğinin gelişmesinde önemli bir araçtır. Kitaplar çocuklarda yaratıcı düşünceyi geliştirerek farklı insan karakterleri üzerinde iyiyi kötüyü doğruyu ve yanlışı ayırt etmelerini sağlar.

Özetle kitap duygu düşünce ve yaşama bakış açısını genişleterek çocukların bireysel değerler üstlenmesinde önemli rol oynar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.