Okulların yönetimi AKP’lileştiriliyor!

Yıllardır yazıyorum. Bir ülkenin sistemini, rejimini ve insanını değiştirmek için yapılması gereken en önemli iş Milli Eğitimi ele geçirmek ve kademeli olarak programı uygulamaktır. Ekonomik tedbirler, sosyal yardımlar, farklı siyasi görüşlere şirin görünmek, partiye merkez parti görüntüsü vermek vs. bunlar iktidarı sürdürmenin olmazsa olmazlarıdır. Zaten AKP hükümeti de bunu yapıyor.

***

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Haziran tarihinde bir yönetmelik yayınladı. Okul müdürlerini atama yönetmeliği. Bu yönetmeliğe göre okul müdürlüklerinin ataması tamamen İktidarın yan kuruluşu olan ve İmam Hatiplilerle, tarikatçıların kontrolünde olduğu söylenen Eğitim Bir Sen’e bırakılmış. Yönetmelik, atamaları Eğitim Bir Sen’e bırakmıyor ama uygulama tartışmasız bu şekilde olacak.

Müdür ataması için getirilen yeni yönetmelikte bir puanlama sistemi var. Mevcut okul müdürünün göreve devam etmesi veya müdür yardımcısının müdür olması veya yeni bir müdür atanması için, adayların 75’in üzerinde puan almaları gerekiyormuş.

Okul müdürü veya yardımcısının puanlamaya tabi tutulması tamam da yeni atanacak müdürün puanlaması nasıl olacak?

Önce şu puanlama sistemini aktarayım…

Okulun en kıdemli ve genç müdürü 10 puan, Okul Aile Birliği Başkanı 10 puan, Öğrenci Meclis Başkanı 10 puan (Öğrenci meclis başkanı mezun olsa dahi puan verecek), Öğretmenlerin seçtiği iki öğretmen 10 puan, İlçe Milli Eğitim Müdürü 25 puan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinden birisi 20 puan, ilçe şube müdürlüğünde insan kaynakları sorumlusu 15 puan verecek.

Mesela Trabzon İlçe Milli Eğitim Müdürü, şube müdürü, insan kaynakları müdürü yeni atandı. Okul müdürünü tanımıyor, puanı neye göre verecek? Okullarda verilecek puan, okul içerisinde ayırımcılığa neden olmayacak mı?

Bu nasıl iştir? Yok efendim yerelden atama imiş. Hadi gidin oradan be! Çocuk mu kandırıyorsunuz?

Gerçi, koskoca muhalefet partilerini kandırdıktan veya uyuttuktan sonra çocukları kandırmaya da gerek yok.

Bu puan sistemi, Milli Eğitimi tamamen iktidar partisinin eğitimdeki uygulamacılarının emrine tahsis etmektir. Bu tahsisi, atamaları, kadrolaşmayı da her ilde iktidarın yan kuruluşu Eğitim Bir Sendikası yapacaktır ve yapıyor da!

Trabzon Eğitim Bir Sen başkanı İmam Hatipli Mehmet Kara, okullara atanacak müdürlerin listesini cebinde taşıyormuş. Listede birkaç okula göstermelik de olsa Eğitim-Bir Sen üyesi olmayan isimleri ve bir de partiden gelen torpilliler varmış. Bu iddiaların kaynağı Milli Eğitim camiası.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin rejimi, yapısı vs; milli eğitimde uygulamaya konulan bu sistemle bugün olmazsa yarın mutlaka ama mutlaka dönüşecektir. Başbakan, bu yolla dindar nesil yetiştirecektir. Sonra ne mi olacak?

Türkiye; laik, demokratik, sosyal bir devlet değil bir Ortadoğu ülkesi olacaktır. Hükümetin bu uygulamalarının bu şekilde devam etmesi halinde olacağı budur.

***

Önceki gün Trabzon merkezdeki okullardan birinde görevli bir öğretmen; din, kuran, ahlak dersi öğretmenlerinin, Bahçecik’teki  İmam Hatip Lisesinde kampta olduğunu söyledi. Hem de sayıları 300’ün üzerinde imiş. Din dersi öğretmenleri kampa giriyor! Din Dersi öğretmenleri ne kampına girebilir? Din bilgilerini arttırmak için mi? Farklı bir din eğitimi vermek için mi? Yoksa maça çıkmak için mi? Yarın muhtemelen il Müftülüğü de benzer bir çalışma yapabilir. İl müftülüğü bünyesinde 3 bine yakın namaz kıldırma memuru ve din görevlisi var.. Fizik, Kimya, Matematik gibi ana derslerin öğretmenleri kampa girmiyor, din dersi öğretmenleri giriyor. Bu olayın mutlaka ama mutlaka bir nedeni olmalı!

***

Trabzon’un Akoluk köyünde hazine veya belediyeye ait bir arsa, halk arasında Süleymancı diye bilinen bir dini gruba tahsis edilmiş. Süleymancılar, 12 dönümlük arsayı 49 yıllığına kiralamışlar. Orada bir kolej yapacaklarmış. Bir taraftan Hizmet Hareketini tu kaka ilan et, diğer tarafta öbür tarikatlara, İmam Hatiplilere kol kanat ger.

***

Bu satırların yazarı yıllar önce kısa bir süre de olsa öğretmenlik yaptı. Hem de Trabzon’un bir dönemler en önemli eğitim kurumu olan Öğretmen Lisesinde.  Eğitimin ne denli önemli olduğunu teorinin yanısıra pratikte de bulunduğum için az çok bilirim. Hani derler ya ağaç yaşken eğilir, diye. İnsanlara da gençken istediğin şekli ve bilgiyi verebilirsin. Milli Eğitim, bir milletin geleceğini tayin eden yegane kurumdur. Ve üzülerek söyleyeyim ki, Türkiye’nin geleceği bu milli eğitim sistemiyle bulanıktan öte karanlıktır!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.