Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

OKUMA ZEVKİ, KİTAP SEVGİSİ VE KÜTÜPHANELERİMİZ

Geçen hafta yurdumuzda Kütüphaneler Haftası olarak kutlandı. Yurdumuzda il ve ilçe merkezlerinde çok güzel kütüphanelerimiz var. İnternetten dost olduğum bu değerli kültür yuvalarımız hem de bir huzur yuvasıdır. Yıllar önce ünlü bir düşünürün çok güzel bir özdeyişine rastlamıştım.

“Tanrım bana kitap dolu bir ev, çiçek dolu bir bahçe ver.”

Çok güzel bir dua, kitabın önemini vurgulayan bir söz. Gerçekten kitap dolu bir ev kitap sevenler için huzur ve mutluluk dolu bir yuvadır. Çiçekler de çok güzeldir. Bin bir renk ve yapıda, Yaratanın eşsiz gücünü yansıtır. Elinizde güzel bir kitap, çiçek dolu bir bahçede kuş cıvıltıları, meltem uğultuları içinde o kitabın dünyasında olmak ne büyük bir mutluluk.

Çocukluğumda daha okula gitmeden babamın gazeteleri ve birkaç kitap benim en sevdiğim oyuncaklarımdı. Okula başlayınca kitap sevgim daha da arttı. Annem çalışmaya giderken bana babamın gazetelerini verirdi. Benim oyuncaklarım onlardı. Şimdi “sır aramızda” yetmişe merdiven dayayınca da bu zevk hâlâ sürüyor. Fırsat buldukça kitap alıyorum, yine fırsat bulunca okuyorum. Hani en tatlı yemeği yiyen bir aç gibi gece bile okumak istiyorum. Çok güzel bir zevk.

Elli yıl önce öğretmen oldum. Kitap sevgisi, okuma zevki sürdü. Bu sevgiyi ve bu zevki öğrencilerime de vermeye çalıştım. Bu anıları paylaşabilecek sevgili öğrencilerim vardır.

Günlük gazete alırdık köy okulunda, kitaplığımız vardı sınıfta. O yıllarda o düzeyde kitap bulmak da kolay değildi. Yetmişli yıllarda Ankara Belediye Başkanı olan merhum Ali Dinçer toplanan artık kağıtla açtığı kampanya ile çocuk kitapları bastırmış, dağıtmıştı. Ben de istedim, bana da bir koli göndermişti, kitaplığımız çok zenginleşmişti. Merhum Dinçer’i rahmetle ve saygı ile anıyorum.

 

KÜTÜPHANELERİMİZ ÇOK GÜZEL

İl müdürlüğüm zamanında ilimizdeki ilçe belde kütüphanelerini ziyaret etmişim. Çok güzeldi, çok elverişliydi. Kimi etkinlikler de düzenlerdik. Şimdi görüyorum, internet üzerinden arkadaşlık önerenlere severek yanıt veriyorum. Görüntü çok güzel. Trabzon İl Halk Kütüphanesi’ne bir çok kez gittim. Trabzon’da başka kütüphaneler de var. Hepsi çok güzel. Birçok okulda okul kütüphaneleri, sınıf kitaplıkları var. Kitap çok, düzen çok güzel. Bir tek eksik var, okuyucu yeterli değil... O güzelim kütüphaneler ve o güzel kitaplar davet ediyor, gelin görüşelim, söyleşelim diye...

İl ve ilçe kütüphanelerimiz çok güzel. İnternetten görüyorum, mutlu oluyorum. Beğenme mesajı veriyorum. Çocukların bölümü ayrı, yetişkinlerin ayrı... Bilgisayar köşeleri var. İsterseniz internetten de yararlanırsınız. Çok temiz ve huzur dolu. Eskiden her kitap bulunmazdı şimdi hemen her kitap var, dergi var, gazete var. Satranç köşesi de var.

Emekliler için yetişkinler için de kütüphaneler çok elverişli. Gidin bakın, o havayı soluyun o mutluluğu yaşayın. Alın torununuzu, oğlunuzu kızınızı, arkadaşınızı gidin kütüphaneye. Birkaç saatinizi orada geçirin. Bakın ne denli mutlu olursunuz.

 

ÇOCUKLARINIZA ÖRNEK OLUN

Okumanın, bilgi edinmenin yaşı yok. Okumaya düşünmeye başladığınız andan, artık görmez işitmez düşünemez duruma gelene dek okuyun, okutun. Okumanın ne denli bir zevk ve kitabın ne denli yararlı bir arkadaş olduğunu gösterin.

Okuyun çocuğunuza, okusun size çocuğunuz, siz dinleyin. Okuyun anlatın, onlar okusun size anlatsın. İşte böylece anlama ve anlatma yeteneğiniz gelişir. İşte eğitimin ana öğesi bu. Okuyan, okuduğunu anlayan anlatan öğrenci başarıya yürür.

Anlayın anlatın, anlasınlar anlatsınlar sabırla ve zevkle dinleyin.

 

YÜZ YILLAR ÖNCESİNE GİDİN

Kitap sizden hiç bıkmayan, her sorunuza yanıt veren değerli bir arkadaştır. Binlerce yıl önce yaşamış bir düşünürle görüşür, söyleşirsiniz. Ondan çok şeyler öğrenirsiniz. Öykülerde, romanlarda başka dünyalarda dolaşırsınız. Ozanların duygu dünyasında coşar yüreğiniz. Geç kalmayın bu değerli dostlarla tanışın. Bilgisayar elbette yararlı bir bilgi iletişim aracı. Ancak kitabın yerine hiç bir şey geçmez. Kitaplı ve kütüphaneli güzel günlere.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.